Zmiana zatrudnienia a kredyt hipoteczny

Ubiegam się o kredyt hipoteczny. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, ale nie zdecydowałam się w końcu kupić mieszkania, które miałam pierwotnie w planach i chcę poszukać innego. Kredyt nie został jeszcze wypłacony. W międzyczasie dostałam także propozycję lepiej płatnej pracy. Chciałabym przyjąć tą ofertę, ale boję się, że może to źle wpłynąć na moją zdolność kredytową.
/ 19.08.2010 13:41

Ubiegam się o kredyt hipoteczny. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, ale nie zdecydowałam się w końcu kupić mieszkania, które miałam pierwotnie w planach i chcę poszukać innego. Kredyt nie został jeszcze wypłacony. W międzyczasie dostałam także propozycję lepiej płatnej pracy. Chciałabym przyjąć tą ofertę, ale boję się, że może to źle wpłynąć na moją zdolność kredytową. Czy mogę napotkać na problemy w banku jeżeli będę np. na umowie na czas określony? Czy będę musiała rozpoczynać procedurę ubiegania się o kredyt od początku?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym przeznaczonym na zakup konkretnej nieruchomości. Podczas analizy wniosku sprawdzany jest stan prawny i techniczny nieruchomości, oceniana jest także jej wartość. Oznacza to, że jeśli po decyzji kredytowej chcemy zmienić cel kredytu, to cała procedura musi być przeprowadzona niemal od początku. W nielicznych bankach może być ona nieco skrócona, gdyż bank nie będzie musiał przeprowadzać ponownej analizy finansowej i nie będzie konieczności dostarczania nowych dokumentów potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów. Jednak w większości przypadków konieczne będzie złożenie nowego, kompletnego wniosku.

Osobną kwestią jest zmiana zatrudnienia. Umowa o pracę na czas określony jest akceptowana przez wszystkie banki, należy jednak spełnić określone kryteria, jakie każda z instytucji ustala przy tego typu źródle dochodu. Z reguły istnieje wymóg, aby taka umowa trwała od minimum 3 miesięcy i nie wygasała przed upływem co najmniej 6 miesięcy. Warto jednak sprawdzić, jakie dokładnie regulacje obowiązują w banku, w którym został złożony wniosek. Oczywiście możliwe są także wyjątki od tych zasad, gdyż bank może podjąć indywidualną decyzję i zastosować odstępstwo od swoich procedur.
 

Redakcja poleca

REKLAMA