Za długi trafisz na listę!

kobieta, dziewczyna, rejestr dłużników, finanse, pieniądze, wydatki
Jeśli zapomniałaś zapłacić rachunek za telefon czy gaz, to zrób to jak najszybciej. Inaczej możesz mieć problemy i trafić na „czarną” listę dłużników.
/ 11.09.2009 08:29
kobieta, dziewczyna, rejestr dłużników, finanse, pieniądze, wydatki
Blisko 700 tys. Polaków zalega z różnego rodzaju opłatami. Jedna trzecia dłużników to osoby młode w wieku 26–35 lat. Tak wynika z raportu opracowanego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Od kilku lat dane osób, które zalegają ze spłatą finansowych zobowiązań, są umieszczane w specjalnych rejestrach dłużników. Największym jest Krajowy Rejestr Długów. Prawo do wpisania danych dłużnika mają firmy, które zawarły z rejestrem umowę. Są to zwykle banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, zakłady energetyczne.

Kiedy trafisz do spisu dłużników
Niewiele trzeba, aby znaleźć się w rejestrze. Wystarczy jedna nie zapłacona w terminie faktura. Jednak nie każda zaległość musi znaleźć się w rejestrze.

Wpisywany jest dług, który:

- wynosi nie mniej niż 200 zł brutto (500 zł, jeśli masz firmę),
- nie został uregulowany przez 60 dni od daty płatności na fakturze.

Przed umieszczeniem twoich danych w rejestrze firma, której zalegasz z opłatami, ma obowiązek wysłać ci wezwanie do zapłaty z podaniem terminu, do którego powinnaś to zrobić.

Sprawdź, czy jesteś w rejestrze
Raz na 6 miesięcy masz prawo bezpłatnie zajrzeć do tzw. rejestru zapytań w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzić, czy twoje dane trafiły na listę dłużników. Możesz to zrobić osobiście, zgłaszając się do biura informacji gospodarczej – Krajowy Rejestr Długów znajduje się we Wrocławiu, przy ul. Armii Ludowej 21. Musisz wypełnić specjalny wniosek (formularz znajdziesz w Internecie na stronie www.krd.pl). Nie zapomnij wziąć ze sobą dowodu osobistego. Wniosek możesz wysłać także pocztą (najlepiej listem poleconym). Nie zapomnij dołączyć do niego kserokopii dowodu osobistego (obie strony) oraz dowodu wpłaty 11 zł (opłata za przesłanie raportu z rejestru).

Gdybyś chciała sprawdzać informacje o sobie częściej niż raz na pół roku, wówczas zapłacisz 25 zł (gdy pójdziesz do biura osobiście) lub 36 zł, jeśli poprosisz o przesłanie raportu.

Jak długo będziesz na cenzurowanym
Do czasu spłacenia należności. Firma, której zalegasz, ma obowiązek w ciągu 14 dni od spłaty długu, wysłać wniosek do Krajowego Rejestru Długów o wykreślenie cię z ewidencji. Ale to ty musisz dopilnować, czy tak się stało. Gdyby okazało się, że chociaż masz już czyste konto, to nadal jesteś w rejestrze, zażądaj od firmy, by przekazała informację do KRD, że spłaciłaś dług. Możesz też sama napisać podanie o usunięcie twoich danych. Dołącz do niego dowód, że dług został spłacony.

Porady finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA