Wiosenne porządki w domowym budżecie

Wiosna to czas zmian nie tylko w naturze, ale też w domowych finansach. Wydajemy więcej, bo rosną nasze potrzeby. Chcemy wymienić garderobę, częściej wychodzimy i inwestujemy w sport w klubach fitness. Do tego dochodzą wydatki w postaci remontu mieszkania czy przeglądu samochodu po zimie. Co zrobić, by uchronić portfel przed zapaścią?
/ 02.05.2012 08:04

Wiosna to czas zmian nie tylko w naturze, ale też w domowych finansach. Wydajemy więcej, bo rosną nasze potrzeby. Chcemy wymienić garderobę, częściej wychodzimy i inwestujemy w sport w klubach fitness. Do tego dochodzą wydatki w postaci remontu mieszkania czy przeglądu samochodu po zimie. Co zrobić, by uchronić portfel przed zapaścią?

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zdradzą, jak nie stracić kontroli na wydatkami i przygotować się finansowo do lata.

Oszczędzanie dobre na wiosnę

Jak wynika z badań CBOS dla wielu Polaków oszczędzanie jest jedyną możliwością na sfinansowanie większych wydatków. Aż połowa na poważne zakupy musi odkładać pieniądze, choć bez problemu radzi sobie z codziennymi wydatkami. Tylko 13% z nas może cieszyć się na tyle dobrą sytuacją materialną, że pozwala sobie na wiele bez konieczności oszczędzania, a zaledwie 1% może pochwalić się życiem w luksusie. Nie pozostaje więc nic innego jak dobrze przygotować portfele na nadejście lata.

Wiosenne porządki w domowym budżecie

Fot. Depositphotos

Oszczędzanie dla wielu z nas nie jest jednak łatwe - szybko się zniechęcamy nie widząc efektów mimo odmawiania sobie wielu przyjemności. Zdaniem ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że nie potrafimy efektywnie wykorzystywać małych, zaoszczędzonych kwot i za szybko oczekujemy spektakularnych zmian. Przykładowo, odmawiając sobie kolacji w restauracji czy wyjścia do kina, zamiast zaoszczędzić, wydajemy pieniądze na bieżące wydatki. Wystarczy zmienić tą praktykę i przeanalizować domowy budżet, aby zacząć efektywnie oszczędzać. Systematycznie odkładane, nawet małe kwoty pozwolą sfinansować przynajmniej w części upragniony wyjazd.

Kilka finansowych rad na wiosnę

Oszczędzanie nie musi być dla nas dotkliwe. Eksperci ZFDF mają kilka prostych rad, które pomogą w finansowych przygotowaniach do lata.

1. Planuj
Stwórz arkusz w Excelu, w którym dokładnie zapisuj wszystkie wydatki z każdego dnia. W ten sposób będziesz mieć kontrolę. Możesz także sprawdzić, ile wydasz do końca miesiąca zachowując obecny trend, co często zmotywuje cię do większej ostrożności w wydawaniu pieniędzy.

2. Zmień dietę na wiosnę
Zrezygnuj z jedzenia w restauracjach, gdyż cena obiadu to około 15-50 PLN, zaś w domu kilka złotych. Podobnie postępuj z ciepłymi napojami - lepiej zabrać ze sobą zaparzoną w domu kawę i zaoszczędzić 5 – 8 PLN dziennie na tej kupionej w kawiarni.

3. Zakupy kontrolowane
Zanim udasz się do sklepu, sporządź listę potrzebnych produktów i trzymaj się jej podczas zakupów. Często spontanicznie kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Pomyśl też o tańszych zamiennikach drogich marek.

4. Nie musisz rezygnować ze wszystkiego
Aby zobaczyć nowy film, idź do kina w tygodniu. Bilety są wtedy o kilka złotych tańsze. Możesz też wziąć udział w licznych promocjach. W ten sposób zaoszczędzisz 4 - 20 PLN za wyjście dwóch osób. Spotkania towarzyskie odbywaj w domu. Drink przyrządzony samodzielnie to około 30% ceny w pubie, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w jeden wieczór.

5. Zamień cztery kółka na dwa
Rower to szybki, a przy okazji zdrowy sposób przemieszczania się. Dzięki niemu możemy też zrezygnować z chodzenia na siłownię lub zajęcia fitness (koszt karnetu miesięcznego to zazwyczaj od 70 PLN w górę). Wybór komunikacji miejskiej również będzie znaczną oszczędnością, nawet 800 PLN w ciągu 3 miesięcy. Ci, którzy nie wyobrażają sobie rozstania z samochodem, mogą podzielić się kosztami ze znajomymi jadącymi w tym samym kierunku, wybierając podróż jednym samochodem.

6. Modna szafa bez dziury w budżecie
Część ubrań, przy odrobinie kreatywności, można tanio i łatwo przerobić, oszczędzając w ten sposób nawet kilkaset złotych. Warto też poświęcić trochę czasu na przejrzenie stron internetowych. Często te same produkty w Internecie są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze, bo nie zawierają kosztów związanych z prowadzeniem sklepu.

Dobrze jest więc stosować się do kilku prostych zasad i małymi krokami zacząć oszczędzać. Będzie to łatwiejsze, jeśli wyznaczymy sobie cel np. w postaci wakacyjnego wyjazdu. Forma oszczędzania również nie jest bez znaczenia. Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego większość Polaków najchętniej wybiera lokaty, a 1/10 oszczędności ciągle stanowi gotówka. - Duża część naszych oszczędności to również akcje i obligacje przymusowe, kupione przez OFE. Cały czas ostrożnie podchodzimy do alternatywnych form oszczędzania i inwestowania. W większości wolimy lokować pieniądze bezpiecznie i zachowawczo – mówi Maciej Kossowski, Wealth Solutions i Związek Firm Doradztwa Finansowego.
Wbrew pozorom wszyscy mogą nauczyć się skutecznie odkładać pieniądze. O obniżeniu wydatków pomyślmy szczególnie teraz i nie dajmy się owładnąć wiosennej beztrosce.

Źródło: Materiały prasowe