Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika od 2019 roku - zasady

PIT fot. Adobe Stock
Ministerstwo finansów ogłosiło spore ułatwienia dla podatników. Zmiany przy rozliczaniu PIT weszły w życie w 2019 roku.
Marta Kosakowska / 23.01.2019 10:57
PIT fot. Adobe Stock

Urząd skarbowy rozliczy sam podatnika - PIT 2019

Ministerstwo finansów zapowiedziało prawdziwą rewolucję w rozliczeniu PIT. Już nie będzie trzeba wypełniać wniosków i deklaracji. Na portalu podatkowym będzie dostępna usługa „Twój e-PIT”. Podatnicy znajdą tam już wypełnioną deklarację. Będą musieli jedynie zaakceptować dokument i dostarczyć go do urzędu.

„Twój e-PIT” - szczegóły

Planowane zmiany ogłosiła minister finansów Teresa Czerwińska. Według jej zapowiedzi, od przyszłego roku urząd skarbowy będzie samodzielnie generował rozliczenie podatku. Zadaniem podatnika będzie jedynie sprawdzenie poprawności deklaracji, uzupełnienie ulg i odliczeń oraz zatwierdzenie gotowego dokumentu. Następnie PIT będzie można wysłać elektronicznie albo osobiście zanieść do urzędu. Jeśli podatnik tego nie zrobi, wniosek zostanie wysłany automatycznie w ostatnim dniu składania rozliczenia, czyli 30 kwietnia.

„Twój e-PIT” będzie przeznaczony dla podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowujących dzieci. Od 2020 roku za pośrednictwem usługi będą mogły rozliczać się również osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Nowe rozwiązanie nie wyeliminuje możliwości składania PIT w formie papierowej. Dopiero jeśli takie rozliczenie nie trafi do urzędu, fiskus będzie korzystał z deklaracji elektronicznej.

Będzie można jeździć bez dowodu rejestracyjnego! Zmiany wchodzą w życie lada dzień

Od kiedy?

Nowa usługa ma być dostępna od 15 lutego 2019 roku. Od tego dnia każdy z podatników ma mieć możliwość zalogowania do systemu i sprawdzenia poprawności zeznania podatkowego, przygotowanego przez fiskusa.

Przeczytaj też:
Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2018. Jak uzyskać pieniądze z urzędu pracy lub UE?
Czym jest Krajowy Rejestr Długów? Za co można trafić na listę dłużników?