Przeniesienie kredytu do innego banku

9 lat temu zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny w wysokości 320 tys. na 25 lat. Czy możliwe jest przeniesienie kredytu hipotecznego zaciągniętego w jednym banku do drugiego? Jak wpłynęło by to na wartość zaciągniętego przeze mnie kredytu?
/ 03.11.2007 23:31

9 lat temu zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny w wysokości 320 tys. na 25 lat. Czy możliwe jest przeniesienie kredytu hipotecznego zaciągniętego w jednym banku do drugiego? Jak wpłynęło by to na wartość zaciągniętego przeze mnie kredytu?

Oczywiście istnieje możliwość przeniesienia posiadanego już kredytu hipotecznego do innego banku. Dla takich klientów banki mają często przygotowane specjalne oferty, w ramach których oferują preferencyjne oprocentowanie, obniżone (nawet do 0%) prowizje lub brak opłat za wycenę nieruchomości.

Przygotowując się do przeniesienia kredytu mieszkaniowego do innego banku warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze należy sprawdzić, czy nasz obecny bank nie naliczy prowizji za dokonanie wcześniejszej spłaty kredytu, a jeżeli naliczy, to w jakiej będzie ona wysokości. Opłata taka jest zwykle określona jako pewien procent od kwoty kredytu podlegającej spłacie. Po drugie należy dokładnie sprawdzić, czy kredyt, z którego chcemy skorzystać będzie na pewno korzystniejszy od posiadanego obecnie. W tym celu analizując dostępne na rynku oferty, trzeba przede wszystkim porównać całkowity szacunkowy koszt obu kredytów (tego, który już mamy oraz tego, którym planujemy go spłacić) przy jednakowym okresie kredytowania oraz z uwzględnieniem wszelkich możliwych do wystąpienia kosztów, takich jak np. prowizja, składki ubezpieczeń na życie lub od utraty pracy, opłaty za prowadzenia konta w nowym banku, opłaty za zmiany w księdze wieczystej czy wycenę nieruchomości. Najlepiej odnieść się tu do pozostałego obecnie okresu kredytowania – w tym przypadku będzie to 16 lat. Szacunkowy koszt kredytu to suma odsetek, prowizji i innych możliwych do wystąpienia kosztów w trakcie całego okresu spłaty kredytu, przy założeniu niezmiennego oprocentowania, a w odniesieniu do kredytów walutowych dodatkowo przy założeniu stałego kursu walut.

Z drugiej strony możemy spróbować wykorzystać przedstawioną nam ofertę innego banku do rozpoczęcia negocjacji z naszym bankiem, w celu uzyskania korzystniejszych warunków przy obecnie posiadanym kredycie. Wizja „ucieczki” klienta może skłonić nasz obecny bank do zaproponowania nam równie atrakcyjnych warunków i to bez konieczności przeprowadzania całej procedury kredytowej.

Łukasz Kosiński
Credit House Polska
Związek Firm Doradztwa Finansowego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/20.02.2016 13:03
Polecam przeczytać sobie co nie co o kredycie konsolidacyjnym tutaj finansowaprzystan.pl/na-czym-polega-konsolidacja-czy-oplaca-sie-konsolidowac-kredyty/ wszystko jest wyjaśnione.
/27.04.2011 19:19
najlepiej od razu wybrac dobrze i nie miec potem problemow z przenosinami, mi w getin dali takie warunki, ze nie sadze zebym w najblizszym czasie chciala cos zmieniac
/05.05.2011 23:19
Zamknij sie juz pracowniku gettina
POKAŻ KOMENTARZE (6)