Prognoza na dom - ceny mieszkań

Wiosnę poczuć można nie tylko w powietrzu, ale także na rynku mieszkaniowym. Kryzys ustępuje, kredyty są coraz łatwiej dostępne w porównaniu do roku ubiegłego, a ceny stabilniejsze. Od początku 2010 roku rynek kwitnie.
/ 21.04.2010 06:37
Wiosnę poczuć można nie tylko w powietrzu, ale także na rynku mieszkaniowym. Kryzys ustępuje, kredyty są coraz łatwiej dostępne w porównaniu do roku ubiegłego, a ceny stabilniejsze. Od początku 2010 roku rynek kwitnie.
 

Ekonomiści zgodnie przyznają – I i II kwartał tego roku to dobry czas na inwestycje. Po wyjątkowo niekorzystnym okresie w 2009 roku, kiedy ceny nieruchomości podlegały znacznym wahaniom, a kredyty były niezwykle trudno dostępne, kończy się czas stagnacji. Średnie stawki za m2 w poszczególnych regionach notują jedynie nieznaczne wahania. Jak wynika z raportu firmy Open Finance i portalu Oferty.net wzrosty bądź spadki cen ofertowych są minimalne. Między grudniem 2009, a styczniem 2010, różnica za m2 nie przekroczyła 150 zł, jedynie w Sopocie odnotowano większy skok. Wiele osób nie czeka więc dłużej z odkładaną decyzją o zakupie własnego lokum. Serwisy z ofertami nieruchomości potwierdzają wzmożone zainteresowanie klientów. Według szacunków Oferty.net liczba osób zainteresowanych kupnem domu lub mieszkania wzrosła o 30% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Prognoza na dom - ceny mieszkań

Pomoc w spłacie odsetek

Bodźcem, który napędza koniunkturę są planowane zmiany w rządowym programie kredytu preferencyjnego Rodzina na Swoim. Dopłatę można uzyskać na 8 pierwszych lat kredytu na kupno domu lub mieszkania w Polsce. Skarb Państwa pomoże nam w spłacie nawet 50% odsetek, ale jedynie jeśli spełnimy ściśle określone warunki. Maksymalny metraż mieszkania objętego preferencyjny kredytem nie może wynieść więcej niż 75m2, a domu 140m2. Przy czym dopłata obejmuje jedynie ustalony pułap powierzchni użytkowej, odpowiednio 50m2 i 70m2. Cena jest również ściśle określona na podstawie wskaźnika odtworzenia 1m2  w danym regionie. Przykładowo stawka za 1m2 w Warszawie nie może przekroczyć 8 013,88 zł a we Wrocławiu 6 724,90 zł. W chwili obecnej skorzystać z kredytu mogą małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci nie posiadające jeszcze własnego lokum. Niedługo ma się to zmienić. Program ma być rozszerzony także na singli, ale dopłaty mają obejmować jedynie rynek pierwotny. 

Prognoza na dom - ceny mieszkań
Dom w niskiej cenie

Osoby zainteresowane programem Rodzina na Swoim będą musiały zrezygnować z używanych mieszkań i skupić się na ofertach deweloperskich bądź budowie własnego domu. Muszą jednak pamiętać o spełnieniu rygorystycznych wymagań odnośnie metrażu i ceny. – Znaczną redukcję kosztów można uzyskać poprzez wybór technologii skandynawskiej - sugeruje Sylwester Jankowski Prezes Zarządu z firmy Tektum. – Metoda ta pozwala na postawienie domu w dobrej cenie (ok. 330 tys. zł za dom o powierzchni 150m2). Dodając do tego koszty działki bez problemu zmieścimy się w pułapie ustalonym dla kredytu preferencyjnego. Po latach możemy też dowolnie powiększyć lub zmodyfikować budynek, w miarę zmieniania się naszych potrzeb.
Prognoza na dom - ceny mieszkań

Bez pośpiechu


Spadek cen materiałów budowlanych, rozwój nowych i oszczędnych technologii, a także dobre warunki ekonomiczne sprawiają, że 2010 rok jest bardzo korzystnym okresem na budowę wymarzonego domu lub zakup mieszkania. Stabilna sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że nie musimy spieszyć się z podejmowaniem wiążących decyzji. W dalszym okresie nie przewiduje się gwałtownych wahań, a w długofalowej perspektywie ceny powinny delikatnie rosnąć.

Prognoza na dom - ceny mieszkań

Dawid Synówka