Poznaj swoją osobowość finansową

Czy analizowałaś kiedyś swoje zachowania finansowe: Jak wydajesz pieniądze?, Co kupujesz?, Jak oszczędzasz?, Czy lubisz ryzyko finansowe? Jeśli nie, to czas najwyższy to zrobić! Poznanie swojej osobowości finansowej pozwoli ci krytycznie spojrzeć na swoje przyzwyczajenia i lepiej zarządzać domowym budżetem. Sprawdź, czy jesteś Mistrzem Rozgrywki, Łowcą Chwili, Duszą Człowiekiem czy Orłem Finansów.
/ 21.10.2013 14:33

Z raportu „Osobowość Finansowa” przygotowanego przez ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.  wynika, że decyzje o wydawaniu pieniędzy podejmowane przez kobiety zależą od ich osobowości finansowej. Najbardziej popularne osobowości wśród kobiet to Dusza Człowiek i Mistrz Rozgrywki. Najmniej pań jest wśród Łowców Chwil.

A ty wiesz, jakim typem osobowości finansowej jesteś? Przeczytaj poniższe charakterystyki i dopasuj je do swoich finansowych zachowań.

Wszystko pod kontrolą -  Mistrz Rozgrywki

Sprawy finanse ma przemyślane, przewidziane i przeanalizowane. Większość decyzji podejmuje obiektywnie, woli coś wiedzieć, niż bawić się w rosyjską ruletkę. Stara się unikać długów i mieć kontrolę nad swoimi pieniędzmi: tak dzisiaj, jak i w przyszłości. Mistrz Rozgrywki przywiązuje dużą wagę do decyzji finansowych i bardzo uważnie rozpatruje wszystkie za i przeciw. Planując swoją przyszłość finansową zawsze jest o krok przed innymi, dzięki czemu jego skarbonka rzadko jest pusta.

Największą grupę wśród Mistrzów Rozgrywki stanowią młode kobiety.

Brak ryzyka - Dusza Człowiek

O finansach wie raczej niewiele i woli zbytnio nie ryzykować. Planowanie przyszłości finansowej, czy też wybieranie ubezpieczenia na życie, to w jego przypadku nie jest to, co tygryski lubią najbardziej. Ale kiedy już się za to zabiera - zawsze liczy się ze zdaniem swoich bliskich. Dusza Człowiek stara się za dużo nie wydawać. Nie jest to łatwe, bo nie chce oszczędzać kosztem rodziny i przyjaciół. Szczególnie, że nigdy nie brakuje mu pomysłów, jak sprawić im frajdę. Dlatego czasem tylko udaje, że panuje nad swoim budżetem. Człowiek Dusza to osobowość najczęściej występująca u kobiet powyżej 55 roku życia.

Przeczytaj także: 10 zasad oszczędzania wody w domu

Analiza i ryzyko - Orzeł Finansów

Ma wiarę we własne siły, ale zanim skoczy na główkę do stawu, woli się upewnić, że jest w nim woda. Lubi mieć wszystko przemyślane i cieszy się ilekroć jego przewidywania okazują się trafne. W sprawach finansowych Orzeł Finansów nie stroni od ryzyka, ale analizuje je w długim okresie. Podejmując decyzje kieruje się własną wiedzą, ale także słucha opinii bliskich i doradców. Orłami Finansów są zarówno kobiety i mężczyźni, bez wyraźnej przewagi.

Wydatki na przyjemności - Łowca Chwil

Chwyta dzień i próbuje uczynić każdą chwilę niezwykłą. Ma sporą wiedzę o finansach, ale i tak np. wybierając produkty bankowe czy ubezpieczeniowe uważnie słucha opinii doradców.  Nie boi się ryzyka. Łowcę Chwil nudzi chodzenie utartymi szlakami, natomiast wyzwania sprawiają przyjemność. A przyjemności to właśnie to, na co wydaje najwięcej. Nie zawsze wie gdzie, kiedy i na co – ale też niespecjalnie się tym przejmuje. Nie ma czasu planować jutra, kiedy dziś jest tak piękne. Wśród Łowców Chwil kobiety stanowią najmniejszą grupę.

Polecamy: Kalendarz wydatków domowych