Oszczędzanie dla dziecka: ubezpieczenie czy inwestycja ?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat mogliśmy zaobserwować narodziny nowego trendu. Wzrost gospodarczy, a co za tym idzie podwyższenie poziomu życia Polaków, skutkowało coraz większą troską o przyszłość naszych najbliższych. Rynek finansowy z roku na rok oferuje więcej nowych, różnorodnych produktów inwestycyjnych, dzięki czemu wiele rodzin decyduje się na wybór korzystnych form oszczędzania.
/ 02.05.2008 19:06
Na przestrzeni ostatnich kilku lat mogliśmy zaobserwować narodziny nowego trendu. Wzrost gospodarczy, a co za tym idzie podwyższenie poziomu życia Polaków, skutkowało coraz większą troską o przyszłość naszych najbliższych. Rynek finansowy z roku na rok oferuje więcej nowych, różnorodnych produktów inwestycyjnych, dzięki czemu wiele rodzin decyduje się na wybór korzystnych form oszczędzania.

Jedną z nich jest oszczędzanie dla dziecka. Istnieje wiele rozwiązań pozwalających robić to znacznie bardziej efektywnie, niż oferowane przez bankiOszczędzanie dla dziecka: ubezpieczenie czy inwestycja ? niskooprocentowane lokaty. Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa rozwiązania: polisa inwestycyjna oraz polisa na życie.

Cechą charakterystyczną pierwszego z wymienionych rozwiązań, czyli polisy inwestycyjnej, jest przekazywanie całości wpłaconego kapitału na fundusze inwestycyjne, które pomnażają nasze oszczędności. Co do kosztów zarządzania i opłat za ryzyko ubezpieczeniowe, są one niewielkie w porównaniu z zyskiem osiąganym przez obracające naszymi pieniędzmi fundusze. Dla przykładu, odkładając miesięcznie 300zł przez 10 lat (w sumie 36.000 zł), zgromadzone fundusze będę oscylowały w granicach 82000 zł, zakładając 15% stopę zwrotu w skali roku. Oczywiście stopa zwrotu i zysk osiągany w przypadku polisy inwestycyjnej może być znacznie większy, ponieważ efektywność inwestycji ściśle zależy od strategii inwestowania, którą wybierzemy. Wyborem strategii pod kątem naszych indywidualnych potrzeb zajmują się wykwalifikowani doradcy inwestycyjni, co daje nam gwarancję rzetelnych analiz i wyborów opartych na najświeższych dostępnych danych o zachowaniach rynków.

Polisę na życie cechują natomiast spore koszty obsługi wynikające z dużego ryzyka ubezpieczeniowego. Suma ubezpieczenia w przypadku takiej polisy jest stała i w przeciwieństwie do polisy inwestycyjnej ustalamy ją na preferowanym poziomie przy zawieraniu umowy ubezpieczenia (przykładowe sumy ubezpieczenia wybierane przez klientów to kwoty od 150-300 tys. zł). Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest zabezpieczenie, jakie posiadamy w wypadku zaistnienia trudnych sytuacji losowych. Analizując polisę na życie w aspekcie inwestycyjnym, z uwagi na koszty ryzyka ubezpieczeniowego tylko część kapitału przekazywana jest na inwestycje. I tak przy składce 300 zł. miesięcznie i sumie ubezpieczenia w wysokości 150.000 zł., zgromadzony po 10 latach kapitał to około 41.000. zł. (przy 15% stopie zwrotu w skali miesiąca).

Obie wymienione formy oszczędzania mają swoje plusy i minusy. Trudno, więc obiektywnie ocenić, która z tych form jest korzystniejsza, gdyż zależy to od indywidualnych preferencji osoby decydującej się na zabezpieczenie przyszłości swojego dziecka. Celem każdej z nich jest zapewnienie naszemu dziecku łatwiejszego startu w dorosłe życie, więc ważne jest, aby dokonać trafnego wyboru, zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Jest to tym trudniejsze, im więcej ofert oraz ciekawych rozwiązań pojawia się na rynku. Dlatego istotne jest, aby porozmawiać o swoich planach
z fachowcem, który pomoże nam w doborze najkorzystniejszego i zgodnego z naszymi oczekiwaniami rozwiązania.

Stopa zwrotu - lub stopa dochodu, to różnica względna między dochodem z inwestycji
a wydatkami na nią, wyrażona w procentach.

Suma ubezpieczenia – to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. W praktyce oznacza to, że wypłacone odszkodowanie nie może przewyższyć z góry ustalonej kwoty (sumy ubezpieczenia). Wysokość sumy ubezpieczenia ustalana jest zwykle na podstawie oceny aktualnej wartości ubezpieczanego majątku. W ubezpieczeniach obowiązkowych ocenę wartości ubezpieczanego majątku przeprowadza zakład ubezpieczeń w porozumieniu z ubezpieczonym. W dobrowolnych zaś oceny dokonuje sam ubezpieczony.

Michał Woźniak
Gracjan Antolak
Doradcy finansowi Gold FinanceO Gold Finance
Gold Finance jest firmą doradczą pomagającą Klientom w wyborze najkorzystniejszego kredytu Oszczędzanie dla dziecka: ubezpieczenie czy inwestycja ?spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku. Specjalizuje się również w wyborze odpowiednich dla Klienta form lokowania i inwestowania pieniędzy, ubezpieczeń na życie oraz leasingu. Kapitał Gold Finance jest w 100% pochodzenia polskiego, co umożliwia prowadzenie usługi niezależnego doradcy, działającego zgodnie z potrzebami Klienta, a nie potrzebami korporacji. Profesjonalizm Gold Finance oparty jest przede wszystkim na wiedzy doradców, którzy swoje wieloletnie doświadczenie zdobywali w bankach i wiodących instytucjach finansowych. Gold Finance mając na uwadze pełną dostępność oraz satysfakcję Klienta z proponowanych usług, w planach na najbliższe 3 lata przewiduje otwarcie 30 biur na terenie Polski oraz poszerzenie kadry o 500 aktywnych Doradców Finansowych do dyspozycji Klientów.W styczniu 2007 roku Gold Finance zostało wyróżnione tytułem Euromarka za zapewnianie kompleksowej obsługi Klientów we wszystkich obszarach. Doradca Gold Finance został również przyjęty do elitarnej organizacji Million Dollar Round Table, która zrzesza 1% najlepszych profesjonalistów z branży doradztwa finansowego z 76 krajów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/15.03.2013 13:17
Wybierając ubezpieczenie z inwestycją mamy na celu zbudowanie dodatkowego kapitału na dowolny cel. Sami decydujemy jak zebrać kapitał, wybierając spośród dostępnych UFK, które różnią się potencjałem zysku i poziomem ryzyka. Decydując się na taką polisę niewątpliwie trzeba się na tym znać, ewentualnie poprosić o poradę specjalistę.
/23.05.2011 12:34
Ja uwazam ze jesli mamy własnie okazje odkładania na polise dla naszych dzieci to nie powinniśmy sie nad tym tak naprawde zastanawiac.Bo to zaprocentuje w przyszłosci.
/19.05.2011 08:31
Mnie w wyborze takiego ubezpieczenia może pomógł ekspert na stronie jakieubezpieczenie.pl
POKAŻ KOMENTARZE (7)