Jak wybrać wyjątkowe konto bankowe?

Według danych za I kwartał 2009 roku, opublikowanych przez portal bankier.pl, już 20 mln polskich klientów było w posiadaniu rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, popularnie zwanych ROR-ami. Ta liczba stale rośnie. Czym różnią się zwykłe rachunki oszczędnościowe od ROR-ów, czy ich zalety można połączyć? Czy na zwykłym ROR-ze można zarobić? Który bank oferuje swoim klientom najkorzystniejsze warunki?
/ 09.10.2009 07:42
Według danych za I kwartał 2009 roku, opublikowanych przez portal bankier.pl, już 20 mln polskich klientów było w posiadaniu rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, popularnie zwanych ROR-ami. Ta liczba stale rośnie. Czym różnią się zwykłe rachunki oszczędnościowe od ROR-ów, czy ich zalety można połączyć? Czy na zwykłym ROR-ze można zarobić? Który bank oferuje swoim klientom najkorzystniejsze warunki?

Wybór konta najbezpieczniej rozpocząć od zasięgnięcia opinii o banku, w którym chcielibyśmy otworzyć rachunek. Narzędziem przydatnym do tego może okazać się portal o nazwie jakoscobslugi.pl, który zawiera opinie i komentarze społeczności ponad 200 tys. zalogowanych użytkowników. Dzięki ich spostrzeżeniom powstają konsumenckie rankingi poszczególnych usługodawców oraz ich produktów, w tym bankowości. Oceniani są pracownicy działu obsługi klienta: ich wiedza, kompetencje oraz oferta i asortyment banku. W tegorocznym zestawieniu na pierwszym miejscu ex aequo uplasowały się trzy banki: AIG Bank, Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska. Ten ostatni, po raz pierwszy w tym roku notowany w rankingu, od razu znalazł się w czołówce.

Jak wybrać wyjątkowe konto bankowe?

Podczas analizy ofert banków, warto zwrócić uwagę, czy jeden bank jest nam w stanie zaoferować równie korzystną ofertę na otwarcie rachunku oszczędnościowego jak i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, którego posiadanie deklaruje co drugi Polak (wg Instytutu Pentor z 2008 roku). Konto oszczędnościowe służy lokowaniu wolnych środków, które w zależności od wysokości oprocentowania będą na siebie zarabiać. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zaś (ROR) służy przechowywaniu środków pieniężnych na bieżące wydatki. Zazwyczaj na to konto wpływa też nasze wynagrodzenie.

Niedawno na rynku pojawiło się „Konto Wyjątkowe” BOŚ Banku, które łączy w sobie zalety ROR-u i konta oszczędnościowego. Dlaczego? Tak, jak tradycyjny ROR, usprawnia rozliczenia finansowe oraz zapewnia bezpieczny dostęp do pieniędzy, a jednocześnie pozwala zarabiać na odsetkach. Oprocentowanie zgromadzonych środków na koncie sięga nawet 8 proc. I tak wybierając na przykład Konto Wyjątkowe BOŚ Banku, klient ma gwarancję bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz bezpłatne wykonywanie przelewów - zarówno tych realizowanych w placówkach banku, jak i przez Internet.

Niezależni doradcy
Warto skorzystać z raportów niezależnych firm doradczych, takich jak Expander. Jego analitycy przeanalizowali ofertę ROR-ów przeznaczonych dla osób, które nie korzystają z Internetu i wszystkie dyspozycje zlecają w placówce bankowej. Z badań wynika, że konto prowadzone w BOŚ jest najtańsze dla klienta, który nie korzysta z usług bankowości elektronicznej [1]. W zestawieniu korzystnie wypadają także oferty Banku Pocztowego oraz Lukas Banku. W większości banków są jednak pobierane opłaty za prowadzenie rachunku i zlecane dyspozycje. W większości przypadków roczny koszt korzystania z rachunku może przekroczyć nawet 700 zł.

Oprocentowanie – raz w górę, raz w dół
Spadające stopy procentowe oraz załamanie na rynku kredytów hipotecznych, zmusiło banki do zmiany polityki. By pokryć straty z powodu utrzymywania wysokiego oprocentowania lokat bankowych, banki podniosły opłaty za wykonywanie przelewów i utrzymanie konta. Dzięki tym oszczędnościom tylko w I połowie 2009 roku zarobiły one na prowizjach i opłatach prawie 5 mld zł.
Większość banków oferuje niskie oprocentowanie rachunku (zazwyczaj sięga do 1 proc.) przy jednoczesnym wysokim oprocentowaniu debetu lub linii kredytowej (oscylujące w okolicach kilkunastu procent). Niektóre banki różnicują wysokość odsetek w zależności od wysokości wkładu. Jeszcze inne nagrodzą nas dodatkowym oprocentowaniem w sytuacji kiedy nasz wkład przekroczy ustalony przez bank przedział sztywnego oprocentowania. Część banków obniżyła w ostatnim czasie wysokość oprocentowania środków na koncie. I tak Millennium jeszcze niedawno przy oszczędnościach powyżej 100 tys. zł oferowało nawet 5,5 proc., a dziś o 1 proc. mniej.
Konto Wyjątkowe BOŚ odwróciło tę tendencję. W przypadku gdy saldo wynosi do 3 tys. zł, oprocentowanie środków na koncie wynosi 8 proc., gdy saldo jest w przedziale między 3-5 tys. zł, oprocentowanie wynosi 5 proc., a powyżej 5 tys. zł – 4 proc. To rozwiązanie dla osób, które posiadają na koncie środki na aktualne wydatki. Ponadto, klient automatycznie otrzymuje linię debetową: 1000 zł po pierwszym wpływie środków na konto, 3000 zł po trzech miesiącach (w tym wypadku, oprocentowanie również wynosi 8 proc.)

Posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego to niewątpliwie wygoda i poczucie właściwego zarządzania własnymi finansami. Oferta banków jest na tyle zróżnicowana, że należy w pełni prześledzić, który produkt odpowiada w pełni naszym wymaganiom. Warto na stałe związać się z wybranym bankiem, tym bardziej jeśli można wybrać konto łączące właściwości ROR-u i rachunku oszczędnościowego.

Źródło:
[1]. http://www.finanse.egospodarka.pl