Orlen Fundacja fot. materiały prasowe

Chcesz być liderką swojej społeczności? Zrobić coś dobrego? Wymyśl projekt i zgłoś się do Fundacji ORLEN!

W wyjątkowych chwilach chcemy być razem i troszczyć się o siebie. Umiemy wtedy okazywać wdzięczność ludziom, którzy narażają dla nas swoje zdrowie, a także chcemy się uczyć nowych rzeczy i zmieniać świat. Czas kwarantanny to lekcja dla całego społeczeństwa i warto ją dobrze spożytkować. Szczególnie, że nadarza się okazja, by tworzyć niezwykłe lokalne inicjatywy, z których będziemy dumni latami. Jeszcze przez tydzień, do 31 marca, można składać wnioski o dofinansowanie pomysłów na działania w swoich małych ojczyznach. Fundacja ORLEN przeznaczy na wsparcie tych programów aż 3 mln zł.
Orlen Fundacja fot. materiały prasowe

To już trzecia edycja programu grantowego Fundacji ORLEN - „Moje miejsce na Ziemi”. To także ostatni dzwonek na składanie wniosków. Swoje pomysły mogą przedstawiać nie tylko organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe, ale też instytucje kultury, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich i parafie z całej Polski. Szansę na grant ma w tym roku aż 300 podmiotów.

„Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy naszej Fundacji skierowany do społeczności lokalnych. Do tej pory, na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczyliśmy łącznie ponad 4 mln zł, a pomoc trafiła do blisko 580 organizacji. – mówi Marta Soluch, członkini Zarządu Fundacji Orlen.

Co będzie wspierała w tym roku Fundacja?

Granty w wysokości 5 000, 10 000, 15 000 i 20 000 zł trafią do pomysłodawców projektów związanych z ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, ochroną zwierząt oraz zrównoważonym rozwojem. ORLEN od lat stara się wspierać inicjatywy, które pomagają mieszkańcom w małych miejscowościach i miasteczkach. W ubiegłych latach na poprzednie edycje projektu „Moje Miejsce na Ziemi” spłynęło ponad trzy tysiące wniosków. Pokazuje to, jak ogromna siła drzemie w lokalnych społecznościach. Dlatego Fundacja zwiększyła tegoroczny budżet programu aż do 3 milionów.

Dobrym przykładem dofinansowanej rok temu inicjatywy są harcerze z Górnego Sląska. Okręg Górnośląski Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej otrzymał grant w wysokości 10 tysięcy zł. Jak wykorzystali go harcerze? Zorganizowali dla mieszkańców Opola fabularną grę miejską „Kobiety niepodległości”, która jednocześnie łączyła ludzi i dawała im szansę poznawania historii Polski w terenie. Wtedy też powstał ich projekt „My som stond”, którego celem było rozpowszechnianie informacji o historii i kulturze Śląska Opolskiego, a jednocześnie dobra zabawa z mieszkańcami tych terenów. Historia, radość, nauka i bliskość. Tak właśnie powstają małe ojczyzny.

Jest zatem o co walczyć!

„To nigdy nie jest łatwy wybór, bo otrzymujemy naprawdę ogromną liczbę fantastycznych projektów. Zdradzę jednak, że największą szansę na zdobycie grantu będą miały przede wszystkim te projekty, w których rzetelnie zostaną wykazane realne potrzeby społeczności lokalnej, a same inicjatywy będą miały charakter nie tylko integrujący mieszkańców , ale również angażujący do współpracy różne podmioty.” – mówi Marta Soluch.

Jak przystąpić do programu?

Na szczęście nie musimy nawet wychodzić z domu.

„Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.fundacja.orlen.pl, w zakładce „Moje Miejsce na Ziemi”. Przez cały czas działa również specjalny adres mailowy mojemiejsce@orlen.pl, gdzie można kierować wszelkie pytania na temat programu. Odpowiedzi na wiele z nich można również znaleźć na naszym profilu na FB https://www.facebook.com/FundacjaORLEN” – tłumaczy Magdalena Przygońska – Kęska z Fundacji ORLEN.

Wdrażanie zwycięskich projektów wystartuje 1 czerwca 2020 r. i potrwa do 30 czerwca 2021r.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.fundacja.orlen.pl .