Jak zaoszczędzić na zakupach przed świętami - porady fot. Fotolia

10 sposobów na oszczędzanie przed świętami Bożego Narodzenia

Przedświąteczny szał zakupów często pustoszy nasze portfele. Mamy kilka rad pozwalających uniknąć bożonarodzeniowego bankructwa.
/ 05.12.2012 15:57
Jak zaoszczędzić na zakupach przed świętami - porady fot. Fotolia
Przedświąteczny okres to nie tylko sprzątanie i przygotowywanie potraw. Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są także z szałem zakupów, który często pustoszy nasze portfele. Jak uniknąć bankructwa, które może nas powitać w Nowym Roku? Mamy kilka wskazówek.

1. Zaplanuj dokładnie wydatki – zrób to najlepiej kilka tygodni przed świętami. Ustal kwotę, którą możesz wydać na prezenty, jedzenie czy nowe ubrania. Postaraj się z całych sił ni przekroczyć tej granicy.

2. Zbieraj paragony – aby dokładnie kontrolować wydatki, warto zbierać paragony, nawet te opiewające na niewielkie sumy. Dzięki temu łatwiej będzie policzyć, na co dokładnie wydałaś pieniądze.

3. Zacznij kupować wcześniej – produkty spożywcze takie jak mąka czy cukier oraz te, które mają długi termin ważności, możesz zakupić klika tygodni przed świętami. Podobnie jest z prezentami dla najbliższych. Pamiętaj, że ceny rosną najbardziej przed samą Gwiazdką!

4. Korzystaj z rabatów i kuponów – przedświąteczny okres to czas, kiedy można wreszcie wykorzystać zbierane przez cały rok punkty czy kupony rabatowe. Wysiłek niewielki, a ulga dla portfela ogromna!

5. Ustal plan świąt – zastanów się, jak będą wyglądały Twoje tegoroczne święta. Z kim je spędzisz, gdzie będziecie przebywać. Dzięki temu uda Ci się szczegółowo zaplanować bożonarodzeniowe menu oraz przewidzieć inne wydatki.
 

Przedświąteczny okres to nie tylko sprzątanie i przygotowywanie potraw. Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są także z szałem zakupów, który często pustoszy nasze portfele. Jak uniknąć bankructwa, które może nas powitać w Nowym Roku? Oto ciąg dalszy wskazówek.

6. Sama zrób prezent – nieprawdą jest, że jedynie drogie i wyrafinowane prezenty sprawiają radość. Czasem warto obdarować bliską osobę czymś, co zrobiłyśmy same. Indywidualny charakter prezentu oraz uczucie, które włożyłaś w jego wykonanie z pewnością zachwycą każdego.

7. Nie bój się zapytać o rabat – nie każdy wie, że w wielu sklepach, nawet tych bardzo dużych, bez problemu można otrzymać zniżkę. Wystarczy jedynie zapytać, ile sprzedawca może nam „opuścić”.

8. Zrezygnuj z 12-stu potraw – powiedzmy sobie to szczerze, czy przygotowywanie dwunastu wigilijnych potraw jest naprawdę niezbędne? Często przecież zdarza się, że nie są one nawet próbowane. Skoncentruj się więc jedynie na tych daniach, które Twoja rodzina lubi najbardziej i co do których masz pewność, że znikną ze stołu.

9. Kup sztuczną choinkę – chociaż atmosfera świąt kojarzy się większości z nas z prawdziwym, żywym drzewkiem, dużo więcej można zaoszczędzić wyposażając się w sztuczną choinkę. To inwestycja na lata, która zaowocuje w przyszłości.

10. Sama zrób ozdoby choinkowe – pamiętasz jeszcze, jak robi się łańcuchy choinkowe? Jeśli nie, poproś dzieci, aby je wykonały. Wspólne robienie ozdób, które zostaną zawieszone na drzewku, to świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. No i oszczędność rzędu kilkudziesięciu – kilkuset złotych!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)