Dlaczego warto założyć własny biznes?

Poznaj plusy założenia własnej działalności gospodarczej.
/ 21.05.2014 13:38

Wiele osób o tym myśli, ale niektórym brakuje odwagi - dowiedz się, dlaczego warto założyć własny biznes. Poznaj plusy założenia własnej działalności gospodarczej.

Własny biznes - dlaczego warto go założyć?

fot. Fotolia

Możliwości założenia własnego biznesu

Wiele osób marzy o swojej, choćby i nawet jednoosobowej firmie i zastanawia się, jak rozkręcić własny biznes. Wydaje się to jednak mrzonką - niektórzy myślą zwłaszcza o ograniczeniach finansowych, które pozornie uniemożliwiają rozpoczęcie swojej działalności.
Nic bardziej mylnego - obecnie na otwarcie własnej firmy można otrzymać szereg różnych dotacji. Aby uzyskać bardzo wysoką kwotę, trzeba oczywiście spełniać rozmaite kryteria i przejść kilkuetapowe procedury, co nie jest łatwe. Niższe dotacje są jednak dostępne właściwie dla każdego, a w ostatnim czasie coraz mniej osób się o nie ubiega.
O poradę w tej sprawie najlepiej zapytać w Urzędzie Pracy. Jeśli masz pomysł na swoją działalność, dobre chęci i dużo zapału, nie zrażaj się problemami finansowymi!

Plusy własnego biznesu

  • Sama zarządzasz własnym czasem pracy. Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku - jeśli otworzysz punkt usługowy, raczej nie możesz nastawiać się na pracę np. tylko w godzinach nocnych. Mamy na myśli raczej inną sytuację - przy pracy na etacie ciężko wygospodarować czas na wizytę w urzędzie lub załatwienie innych spraw. Gdy otwierasz własną działalność, sama jesteś swoim pracodawcą i decydujesz o tym, czy możesz sobie pozwolić na opuszczenie stanowiska pracy.
  • Sama wybierasz miejsce, w którym ma działać firma. Możesz usytuować ją blisko swojego miejsca zamieszkania, urządzić we własnym domu albo przeciwnie - wziąć pod uwagę zupełnie inne czynniki i wynająć lokal w centrum.
  • Zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej jest świetnym pomysłem zwłaszcza dla mam wychowujących małe dzieci. Zapewnia to dużą elastyczność i daje możliwość opieki nad pociechą.
  • Sama pracujesz na swój zysk. Jeśli w danym miesiącu, jak mówi przysłowie, interes będzie się kręcił, ty również zarobisz więcej.
  • Nie ryzykujesz zwolnienia. Dopóki będziesz chciała i miała możliwości, zawsze masz pewne i stałe miejsce pracy.

Czy warto założyć własny biznes?

Plusów jest wiele, ale decyzję musisz najpierw dokładnie przeanalizować. Prowadzenie swojej firmy zawsze wiąże się z niepewnością, zależnością od wahań na rynku i innymi czynnikami.
Przemyśl dokładnie, czy jesteś w stu procentach zdecydowana na podjęcie własnej działalności, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/03.03.2017 10:23
Czy warto? Pewnie, że tak! :) Ja też długo zabierałam się za działanie. Przeczytałam książkę "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę" i pozyskałam fundusze na własną firmę :)
/08.12.2016 14:01
ja dość długo zwlekałam z przyjściem na własną działalność bo wiadomo, że obaw jest całe mnóstwo a i załatwiania spraw ogrom, najgorsze jest to, że w tej pierwszej perspektywie nie myśli się o szczegółach i potem łatwo się pogubić, teraz kiedy zatrudniam kilka osób musiałam na przykład pomyśleć o rejestracji czasu pracy, na szczęście cardon przyszedł z pomocą i mam bardzo fajne karty