Nowy sposób na firmę

Nowoczesne firmy to nowoczesne rozwiązania. Wiele z nich otacza się siatką najlepszych specjalistów, niekoniecznie posiadając ich na stałe w zasobach swojego przedsiębiorstwa.
/ 22.04.2008 23:18
Nowoczesne firmy to nowoczesne rozwiązania. Wiele z nich otacza się siatką najlepszych specjalistów, niekoniecznie posiadając ich na stałe w zasobach swojego przedsiębiorstwa.

W innych krajach
Pomysł na outsourcing zrodził się w wyniku zapotrzebowania firm na konkretnych specjalistów i obniżenie kosztów pracy. Brak dobrych fachowców u bogatszych członków UE jest wypełniany przez pracowników z nowych krajów członkowskich bądź uzupełniany właśnie w ramach świadczenia usług outsourcingowych. W przypadku tych drugich, profity (nie tylko finansowe) z systematycznego korzystania z usług zewnętrznych są widoczne zarówno w małych firmach jak i dużych korporacjach. Np. firma może się skupić na swojej kluczowej działalności i podnoszeniu efektywnościNowy sposób na firmę przedsiębiorstwa.

W Polsce
Odpływ polskich pracowników do bogatszych krajów, spowodował ich brak w takich dziedzinach jak IT, księgowość, telekomunikacja, opieka medyczna. Podobnie jak na Zachodzie pojawiło się miejsce dla działalności firm outsourcingowych. Mały problem sprawia mentalność polskich pracodawców, którzy wydają się być niestety dość konserwatywni i wizja wykreślenia np. głównej księgowej ze struktury organizacyjnej firmy jest dla nich jeszcze zbyt rewolucyjna.
Wg danych biura analitycznego DIS, rynek outsourcingu ma się w Polsce podwoić do 2012 roku. Wydaje się zatem, że rodzimi pracodawcy oswoją się także z myślą outsourcingowania całych działów swoich firm.

Drobnymi krokami
Tymczasem przed podjęciem tej przełomowej decyzji, w celu zapewnienia najwyższej efektywności i ciągłości pracy konkretnego działu w firmie, można spróbować cosourcingu. - Coraz bardziej popularne staje się świadczenie usług doraźnych – tłumaczy Renata Sowińska z HLB Frąckowiak i Wspólnicy, oferującej m.in. usługę „pogotowie księgowe”- W awaryjnej sytuacji absencji ważnego pracownika proponujemy usługę świadczoną natychmiastowo, w żądanym czasie. Umożliwia ona okresowe zastąpienie niedysponowanych pracowników przez dostarczanych przez nas specjalistów i asystentów.

Czy za kilkadziesiąt lat polskie firmy będą się składały wyłącznie z pracowników dostarczanych przez firmy outsourcingowe i cosoursingowe? Na pewno nie, ale nie można nie zauważyć plusów korzystania z takich usług dzisiaj, a tym bardziej w przyszłości.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA