Zamiast etatu
Model „8 godzin dziennie na etacie” nie jest jedyną dobrą ofertą na rynku pracy. Istnieją inne atrakcyjne formy zatrudnienia - nie są wprawdzie tak stabilne jak poczciwy etat, pozwalają jednak swobodnie organizować czas.

- Autor: Hanna Budzisz. Konsultacja Monika Frączek, prawnik.
Osoby, które decydują się na nietypową formę pracy na podstawie umowy o pracę, nie muszą siedzieć w firmie cały dzień - pracują tylko wtedy, gdy akurat ich usługi są potrzebne, dzielą się obowiązkami, biorąc jeden etat „do spółki” z koleżanką albo wypełniają swoje obowiązki, nie wychodząc nawet z mieszkania.
Praca z przerwami
W takich przypadkach pracownik zobowiązany jest wykonywać pracę tylko w pewnych okresach, które przeplatają się z okresami wolnymi.
W taki sposób zatrudniani mogą być np. przewodnicy turystyczni i roznosiciele ulotek, czyli ci pracownicy, o których pracodawca dokładnie wie, kiedy i jak długo będą potrzebni. Zawierają oni kolejne umowy na czas określony lub po wykonaniu pracy pracodawca udziela im urlopu bezpłatnego na ich wniosek. Warto pamiętać, że liczba umów o pracę zawieranych między tymi samymi stronami na czas określony na bezpośrednio następujące po sobie okresy jest limitowana (czyli można podpisać dwie takie umowy, a trzecia musi już być podpisana jako umowa bezterminowa), natomiast umów-zleceń - już nie.
Korzyści
Pułapki
Propozycja korzystna dla...
Zajęcia sezonowe
Praca okresowa, wykonywana przez określoną część roku, związana z konkretną porą roku. Pracą sezonową jest np. praca pracowników rolnych (np. w czasie żniw), palaczy c.o. (zatrudnionych na okres grzewczy), pracowników leśnych (zatrudnionych np. przy wyrębie drzew), obsługi ośrodków wypoczynkowych (zatrudnionych w sezonowych ośrodkach turystycznych). Może być świadczona na rzecz zakładu pracy prowadzącego działalność o charakterze sezonowym i niesezonowym.
Korzyści
Pułapki
Propozycja korzystna dla...
Job-sharing
To podzielenie stanowiska pracy między dwóch lub więcej pracowników pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie jest dzielone między nich. Każdy odpowiada za swoją pracę.
Korzyści
Pułapki
Propozycja korzystna dla...
Work-sharing
To tzw. dzielenie pracy. Stosowane przez pracodawców w chwilach trudnych dla firmy. Aby uniknąć zwolnień, pracodawca zmniejsza ilość godzin pracy i płacę. Proponuje porozumienie stron lub wypowiedzenie obniżające wymiar zatrudnienia. Gdy sytuacja się poprawia, pracownicy znów pracują w pełnym wymiarze godzin i za pełną pensję.
Korzyści
Pułapki
Propozycja korzystna dla...
Wypożyczenie pracownika
Za pisemną zgodą pracownika pracodawca wypożycza go innemu pracodawcy, który zawiera z nim umowę na czas określony. Stały pracodawca nie może z wypożyczania pracowników czerpać korzyści materialnych (to mogą robić tylko agencje pracy tymczasowej). Stały pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykorzystania go do pracy u drugiego pracodawcy. Nowy szef zyskuje pracownika, w stosunku do którego ma uprawnienia
kierownicze.
Korzyści
Pułapki
Propozycja korzystna dla...
Telepraca
Praca wykonywana za pomocą komputera i telefonu - nie w macierzystym miejscu pracy. Realizowana w ramach umów o pracę i cywilnoprawnych. Pracownik pracuje w domu lub lokalnym biurze, z którego łączy się z centralnym biurem. Mogą tak pracować: informatycy, konsultanci, tłumacze, dziennikarze, księgowi, osoby prowadzące badania ankietowe, sprzedaż przez telefon.
Korzyści
Pułapki
Propozycja korzystna dla...
Praca tymczasowa
Pracownika zatrudnia agencja pracy tymczasowej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Pracodawca, do którego go kierują, wydaje mu polecenia służbowe. Tak zatrudnia się ludzi na zastępstwa lub gdy firma chwilowo potrzebuje dodatkowych osób.
Korzyści
Pułapki
Propozycja korzystna dla...
Porównanie