niedożywione dziecko fot. Unicef

Niedożywione dziecko walczy o życie każdego dnia

Abel ma 7 miesięcy. Pielęgniarki mówią na niego Prezydent. Spędził już prawie 2 miesiące swojego krótkiego życia na oddziale dla dzieci skrajnie niedożywionych, w ośrodku w Chiulo w Angoli. Każdego dnia walczy o to, aby wrócić do zdrowia.
/ 05.12.2016 14:30
niedożywione dziecko fot. Unicef

Abel urodził się w Angoli. Kraj ten został bardzo dotknięty powtarzającymi się cyklami susz i powodzi spowodowanych zjawiskiem klimatycznym El Niño. Sytuacja w Angoli jest krytyczna.

Z powodu braku jedzenia, mama Abla była chora i niedożywiona w trakcie ciąży. Kiedy, wtedy 5-miesięczny, Abel przyjechał do kliniki ważył mniej niż 4 kilogramy. To tyle ile średnio waży noworodek. Od tamtej chwili chłopiec był leczony przede wszystkim mlekiem terapeutycznym, dostarczanym przez UNICEF.

Wejdź na unicef.pl/polkidlaunicef i pomóż uratować życie dziecka!

Niestety, mimo wzrostu wagi, pojawiły się komplikacje. Początkowo, chłopiec dostał wysokiej gorączki, później zachorował również na zapalenie płuc. Jego stan był bardzo zły.

Powikłania zdarzają się, niestety, często w czasie leczenia. Niedożywienie osłabia organizmy dzieci, zostawiając drobne ciałka bardzo podatne na różne choroby. Mimo tak ciężkiego stanu zdrowia Abela, lekarze nie tracą nadziei.

Chłopiec, który przed zdiagnozowaniem zapalenia płuc, ważył już 5,1 kg, waży obecnie 4,8 kilograma. Robi postępy. Mama chłopca, Anna Luisa, cieszy się, iż chłopiec odzyskuje apetyt. Lekarze zapowiadają, że Prezydent jest gotowy do przejścia z mleka terapeutycznego na leczniczą pastę z orzeszków ziemnych.

Dzięki żywności terapeutycznej niedożywione dzieci takie jak Abel, będą mogły zacząć zdrowo i prawidłowo się rozwijać.

Takich dzieci jak Abel jest więcej. Dlatego UNICEF i Polki.pl rozpoczęły wspólną akcję „Polki dla UNICEF”, której celem jest zebranie środków na zakup żywności terapeutycznej i leków dla dzieci w Afryce.

Apelujemy o wpłaty na specjalnej stronie akcji unicef.pl/polkidlaunicef! Na Twoją pomoc czekają Marcelino, Sani, Umara, Konja i ponad milion innych dzieci w południowej i wschodniej Afryce. Dla nich, dla skrajnie niedożywionych dzieci każdy dzień jest walką o życie. Prosimy - włącz się do akcji. Pomóż już dzisiaj.