plaża, leżaki, wakacje

Gdzie w tym roku Polacy byli na wakacjach

Gdzie byli, jak tam dotarli, jak planowali podróż? Dowiedz się wszystkiego o wakacyjnych nawykach Polaków!
/ 30.09.2010 07:14
plaża, leżaki, wakacje
Za nami sezon wakacyjny. Jeden z najpopularniejszych serwisów turystycznych eSKY.pl podsumował tegoroczne wyjazdy wakacyjne Polaków w raporcie za czerwiec, lipiec i sierpień 2010. Zbadane zostały wycieczki z biurami podróży, które od lipca serwis ma w swojej ofercie, a także podróże lotnicze i rezerwacje hotelowe.

Porównanie z ubiegłym rokiem daje ciekawe wnioski – zagraniczne wyjazdy planujemy dużo wcześniej; rzadziej jeździliśmy do Irlandii, a częściej do USA; w sierpniu woleliśmy Egipt od Tunezji. Co ciekawe, od zeszłego roku bilety tanich linii zdrożały, a tradycyjnych przewoźników…staniały!

Krótko o sezonie letnim’2010
Miniony sezon wakacyjny podsumowałbym jako udany, co szczególnie cieszy w sytuacji, kiedy od początku roku miało miejsce wiele negatywnych zjawisk i wydarzeń, mogących znacząco obniżyć wpływy z turystyki letniej – mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum podróży eSKY.pl. Potwierdzeniem tej oceny jest pozytywny odzew klientów na wprowadzoną do serwisu w lipcu 2010 ofertę wycieczek z Biurami Podróży.

Wycieczki – top 5
Wakacyjny raport otwiera lista najpopularniejszych kierunków, które wybrali klienci korzystający ze wprowadzonej w lipcu oferty 113 biur podróży. Bezkonkurencyjny jest Egipt – wakacje w tym kraju wybrało aż 31% klientów eSKY.pl. Następnym w kolejności kierunkiem była Tunezja, do której wyjechało prawie o połowę mniej Polaków (17%). Co ciekawe, ta różnica przedstawiała się inaczej na półmetku wakacji, kiedy Egipt i Tunezja szły „łeb w łeb” (25% i 21%). Miejsce 3. i)wśród najpopularniejszych kierunków zajęła Turcja (13%), na pozycji 4. jest natomiast Grecja (11%). W skali całych wakacji, 6% klientów wybrało Hiszpanię, choć kraj ten był bardziej popularny w sierpniu niż lipcu i czerwcu. Do Bułgarii wybrało się 4% urlopowiczów, choć zdecydowana większość z nich odwiedziła ten kraj w czerwcu i lipcu niż w sierpniu.

Wycieczki – z kim, na ile dni?
Na wakacje z biurem podróży wybieraliśmy się najczęściej parami (64% klientów) lub 3-4 osobową rodziną (28%). Zaledwie 2% stanowiły rezerwacje dla 5 i więcej osób; tylko 6% podróżujących stanowili single.

Wśród wariantów wyżywienia króluje opcja all inclusive, którą wybrało aż 66% rezerwujących wczasy. Wariant half bard (śniadanie + obiadokolacja) wybrało prawie 30% klientów. Marginalną ilość stanowiły rezerwacje z wariantami skrajnymi – ultra all inclusive lub bez wyżywienia. Równie mało popularna jest opcja full bard (trzy posiłki dziennie), którą wybrało zaledwie 1% klientów. Przez cały okres wakacji wypoczywaliśmy najczęściej na 7-dniowych urlopach – wybrało je aż 59% osób rezerwujących wczasy. O połowę mniejsza grupa wybrała wycieczki 14-dniowe (28%).

Hotele – gdzie i na ile rezerwujemy pokoje?
Kolejnym z produktów dostępnych dla klientóii)w eSKY.pl jest możliwość rezerwacji hoteli. Z danych obejmujących tą usługę wynika, że najczęściej wybieranym kierunkiem były Włochy (20%), Hiszpania (10%), Francja (10%), Wielka Brytania (8%), Niemcy (7%) i Czechy (7%). Ciekawe, że dane te nie pokrywają się w pełni z danymi dotyczącymi biletów lotniczych. W przypadku Wielkiej Brytanii, która prowadzi ranking najczęściej wybieranych kierunków przy zakupie biletów lotniczych, czwartą pozycję pod względem rezerwacji hotelowych tłumaczy fakt, że większość podróżujących do tego kraju zamieszkuje w nim na stałe lub zamierza skorzystać z zakwaterowania u przebywającej tam rodziny. Wysoka pozycja Czech przy jednoczesnej nieobecności tego kraju w rankingu najpopularniejszych kierunków podróży lotniczych świadczy o tym, że podróżując do tego kraju najczęściej wybieramy inne środki transportu – samochód, autokar lub pociąg, z uwagi na stosunkowo niewielką odległość i dobrą sieć komunikacyjną, a także niższą niż w przypadku biletu lotniczego cenę.
Tagi: wakacje