Dziecko w podróży - poradnik

Jak przygotować się do podróży z dzieckiem? Jak zadbać o bezpieczeństwo malca?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Jak przygotować się do podróży z dzieckiem? Jak zadbać o bezpieczeństwo malca? Jak dbać o higienę w drodze? Jak zadbać o zdrowie dziecka na wyjeździe? Jak skompletować apteczkę dla malucha? Jak umilić dziecku podróż np. samochodową?
Marta Słupska / 28.09.2017 19:41
Jak przygotować się do podróży z dzieckiem? Jak zadbać o bezpieczeństwo malca?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Na zdrowie!

Każdy rodzic wie, ile pracy z jego strony potrzeba, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka na wspólnych wakacjach. Mały podróżnik jest bowiem narażony na szereg niebezpieczeństw, które wiążą się z jego młodym wiekiem, ruchliwością i odpornością. Podobnie jest, gdy wysyłamy dziecko na kolonie lub obóz - to, że oddajemy malca pod opiekę wykwalifikowanego personelu, nie oznacza, że wcześniej nie musimy robić nic, by było bezpieczne. Wręcz przeciwnie. Co powinien więc załatwić rodzic przed wyjazdem malca na wyczekiwane wakacje?

Sprawdź: Jak zadbać o zdrowie dziecka na wyjeździe?

W drodze z maluchem

Jedziesz samochodem z małym dzieckiem. Maluch wciąż płacze, a Ty masz ochotę rozpłakać się razem z nim. Taki koszmar podróży przeżywa wielu młodych rodziców. Niepotrzebnie. Wczucie się w potrzeby dziecka i przestrzeganie kilku żelaznych zasad sprawi, że podróż z maluchem stanie się przyjemnością. Przeczytaj więc, o czym nie należy zapomnieć podczas wyjazdu i co zapewnić dziecku w samochodzie, by było szczęśliwe i nie płakało.

Sprawdź: Jak podróżować z małym dzieckiem?

Higiena w drodze

Nawet dorosłemu trudno jest czasem zadbać o higienę w podróży - tym bardziej nie jest to łatwe w przypadku dziecka. Gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody czy miejsca, gdzie można przewinąć malucha, jesteśmy skazani na wilgotne chusteczki, żele antybakteryjne i żele do mycia rąk bez użycia wody. Miejsc do przewijania musimy natomiast szukać w przydrożnych restauracjach i barach szybkiej obsługi - w wielu z nich znajdziemy osobne pomieszczenie, w których spokojnie możemy zmienić dziecku pieluchę.

Sprawdź: Higiena w podróży

Mamo, nudzi mi się!

Ilu z nas słyszało to zdanie od swojego dziecka? Znudzony malec staje się marudny i nieznośny. W pociągu czy samochodzie, gdzie jego możliwości ruchu są ograniczone i jedyne, co można robić, to wyglądać przez okno lub spać, dzieci bardzo się męczą. To jednak pozory, że w takich miejscach niewiele można robić - zaproponuj dziecku posłuchanie audiobooka, pogranie w gry lub porysowanie. Zadbaj też o jego komfort i zabierz z domu np. wygodną poduszkę.

Sprawdź: Gadżety umilające podróż

Apteczka dla dziecka

W poradniku "Apteczka dla malucha" znajdziesz punkt po punkcie najważniejsze elementy wyposażenia apteczki dla malca. Co powinno się w niej znaleźć? Co spakować? O czym nie należy zapomnieć? Czy warto wykupować ubezpieczenie i polisę przed wyjazdem?

Sprawdź: Apteczka dla malucha

Redakcja poleca

REKLAMA