Czym jest buschcraft?

góry, wycieczka, fotolia
Buschcraft to sztuka przetrwania, która przydaje się zarówno w krainach wiecznie pokrytych lodem, na gorących pustyniach oraz w dzikich lasach tropikalnych. Dzięki znajomości jej podstaw, można przetrwać nawet najcięższe warunki. Dlaczego niektórzy decydują się na survival?
/ 04.10.2012 09:32
góry, wycieczka, fotolia

Dla kogo?

Sama znajomość sztuki buschcraftu nie wystarczy, aby móc wyruszyć w podróż w dzikie lub odludne zakątki świata. Potrzebna jest niezwykle silna psychika i niezwyciężona wola walki z przeciwnościami losu i natury.

Osoba mająca w planach dalekie wyprawy powinna być także zdrowa i sprawna fizycznie. Pokonywanie wielu kilometrów, przedzieranie się przez dżunglę lub spanie w temperaturze poniżej -20°C nie należą do najłatwiejszych zadań. Ponadto już samo niesienie bagażu (tylko z niezbędnymi rzeczami) czy budowanie schronienia wymagają niemałej siły fizycznej.

Dlatego przed wyruszeniem w podróż poważnie zastanów się, czy dasz radę i nie wyolbrzymiaj swoich możliwości. Jeśli wyjeżdżasz sam, nie mając doświadczenia, możesz nawet taką wyprawę przypłacić życiem.

Bliżej natury

Już sam Rousseau zachęcał do praktykowania idei powrotu do natury. Twierdził, że człowiek w otoczeniu natury może być naprawdę dobry i czuć się całkowicie szczęśliwy, a udogodnienia cywilizacyjnie mają na niego negatywny wpływ.

Buschcraft niejako ukierunkowuje na pierwotne zachowania. Poprzez budowę szałasu, struganie drewnianych sztućców lub pozyskiwanie pożywienia możemy się przekonać, jak żyli ludzie zanim nastąpił rozwój cywilizacji.

Buschcraft to też życie w zgodzie z naturą i umiejętność korzystania z jej zasobów. Poprzez podróże w najdziksze zakątki ziemi uczymy się szacunku do natury, zdajemy sobie sprawę z jej ogromu i doceniamy jej dziewicze piękno. Rwące potoki, niezliczone łańcuchy górskie i nieodkryte zakamarki lasów robią niesamowite wrażenie i wywołują pozytywne emocje. Pozwala to też z innej strony spojrzeć na nowoczesne wynalazki i być może zmienić podejście do ochrony środowiska.

Zobacz też: Buschcraft – potrzebny ekwipunek

Jak się sprawdzić?

Na rynku możemy znaleźć coraz więcej ofert nauki sztuki buschcraftu – od samych szkoleń i warsztatów po wspólne wyprawy. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach do naszych.

Jeśli sprawdzimy się pod okiem doświadczonych podróżników, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować własny survival.

Zobacz też: Jak zbudować szałas?

Redakcja poleca

REKLAMA