"Zamknięty świat" fot. materiały prasowe

"Zamknięty świat"

Miłość, przyjaźń i zwariowane relacje rodzinne w sztuce "Zamknięty świat". Na scenie wspaniała obsada: Krystyna Sienkiewicz, Zofia Czerwińska, Anna Dereszowska i Rafał Cieszyński.
/ 02.12.2011 11:57
"Zamknięty świat" fot. materiały prasowe
Kombinacje na temat miłości, przyjaźni i zwariowanych relacji rodzinnych. Wymyślne intrygi i nierozsądne kłamstewka. Recepta na nudę i wydłużające się dni singielki, której „data ważności" minęła już wielki temu. Pytania na tematy życiowe, te stawiane na początku i na końcu, a odpowiedź jedna - kłamać, ściemniać, intrygować. W ten sposób grają, a raczej igrają ze sobą i swoim życiem dwie ekscentryczne starsze panie: Lucyna (Krystyna Sienkiewicz) i Ernestyna (Zofia Czerwińska). Udaję, że nic nie wiem - to zdanie idealnie pasujące do tego pojedynku aktorskiego dwóch gigantek polskiej sceny komediowej. Lucyna, nieco stuknięta wiekowa emerytka, zręcznie manipuluje nie lubianą, ale jednak jedyną towarzyszką mało rozsądnych gier i zabaw. Ernestyna, niestrudzenie godzi się na to zabawne „darcie kotów" (a raczej kota w tym przypadku), byleby tylko uciec od mało interesującej samotności.

I jeszcze tych dwoje młodych: znerwicowana córka Antonina i Filip - syn lekkoduch, maczający swoje nieskażone pracą rączki w brudnych interesach. Oboje sprytnie przywiązani przez Lucynę i zręcznie manipulowani. Wplątani w tę grę, sami wikłają siebie i na pozór nierozgarniętą matkę w niecodzienną przygodę. A jedynym triumfatorem w tej ostatniej rozgrywce okazuje się rzeczywistość. Rzeczywistość, która w finale zmusza Lucynę do odpalenia wraz z mężem nieboszczykiem fajerwerków Palermo na kilkanaście godzin przed nocą sylwestrową.

Nie jest mi trudno dać się okłamać. Trudno mi jednak ukryć, że o tym wiem.
/motto sztuki/

W Polsce znane saą dwie sztuki tej współczesnej niemieckojęzycznej autorki: „Meksyk" oraz właśnie „Zamknięty świat". Pierwszą ze sztuk warszawskiej publiczności przybliżył w 2008 r. teatr TR Warszawa w ramach cyklu Nowa Dramaturgia, a drugi w 2009 r., także w formie próby czytanej, Teatr Wytwórnia.

Produkcja Teatru Finestra to pierwsza w Polsce sceniczna adaptacja „Zamkniętego świata", co czyni ten spektakl jeszcze bardziej atrakcyjnym. Po natłoku brytyjskich komedyjek, w których głównym tematem są damsko-męskie relacje erotyczne, z przyjemnością można obejrzeć współczesną komedię, która nie tylko bawi, ale też posiada drugie, jakże głębokie dno. Zabawnie, ironiczne, z przymrużeniem oka, dla tych, którzy w teatrze szukają teatru, a nie tylko serialowej rozrywki na żywo.

To sztuka przewrotnie prorodzinna o lekkim kryminalnym zabarwieniu. O wyborach ,przed którymi stajemy w różnych odsłonach naszego życia. Jej przesłanie to: czuj się wolnym , bez względu na to ile likierku pozostało jeszcze w kieliszku. Pełna humoru i abstrakcyjnych sytuacji. To "inteligentny ubaw po pachy".
Dariusz Taraszkiewicz/reżyser

Autor: Catherine Aigner Tłumaczenie: Karolina Bikont Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz Występują: Krystyna Sienkiewicz, Zofia Czerwińska, Anna Dereszowska, Rafał Cieszyński, Dariusz Taraszkiewicz Kostiumy i scenografia: Dorota Kalitowicz
Muzyka: Jacek Zamecki
Miejsce sztuki: Teatr Kamienica

Spektakle "Zamkniętego świata" w Teatrze Kamienica:
27 listopada, godz. 19.00
28 listopada, godz. 19.00
12 grudnia, godz. 19.00
18 grudnia, godz. 16.30 i godz. 19.00