Powstał balet o życiu Chopina

W roku chopinowskim Opera Narodowa postanowiła wystawić balet o Fryderyku Chopinie
/ 10.05.2010 10:10
Będzie to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie baletowe Roku Chopinowskiego. Z inspiracji Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora Teatru Wielkiego, a zarazem koordynatora obchodów chopinowskich, powstanie w Warszawie nowy balet nawiązujący do losów i przeżyć wielkiego polskiego romantyka. Scenarzystą przedstawienia jest pisarz Antoni Libera, a w warstwie muzycznej pojawią się nie tylko utwory Fryderyka Chopina, ale też kompozytorów, którzy pozostawali pod urokiem jego twórczości: Hectora Berlioza, Siergieja Lapunowa, Ferenca Liszta i Roberta Schumanna. Twórcą spektaklu będzie wybitny francuski baletmistrz Patrice Bart z Opery Paryskiej, jeden z niewielu współczesnych choreografów, specjalizujących się w realizacji nowych baletów pełnospektaklowych, które tak bardzo ceni sobie publiczność wielkich teatrów operowych.

Zapowiada się więc na wskroś europejska prapremiera choreograficzna. Inspiracja płynie bowiem z Warszawy, ale balet będzie spojrzeniem na legendę wielkiego polskiego kompozytora z punktu widzenia Paryża, z którym Chopin tak bardzo był związany.

Balet „Chopin”, Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa, Czas trwania: 2 godz. 15 min., Spektakle: 9, 11, 12, 15, 22 V 2010

Materiały: Teatr Wielki Opera Narodowa