„Piosenka jest dobra na wszystko – czyli nieobecni mają rację"

Piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu młodych artystów. A to wszystko na deskach Novej Sceny Teatru Roma.
/ 13.05.2010 14:24
O tym, że „piosenka jest dobra na wszystko” – zwłaszcza, kiedy jest to piosenka z repertuaru Starszych Panów – przekonujemy się już od ponad pół wieku (pierwszy program z kultowego kabaretu telewizyjnego miał emisję w 1958 roku). Utwory do słów Jeremiego Przybory z muzyką Jerzego Wasowskiego to w polskiej muzyce popularnej kanon piosenki literackiej. A o ich ponadczasowości przekonuje niesłabnące zainteresowanie repertuarem Kabaretu Starszych Panów.

Tym razem sięgnęli po nie absolwenci warszawskiej Akademii Teatralnej, a ich spektakl nosi podtytuł „Nieobecni mają rację”. I tak na kanwie utworów Przybory i Wasowskiego powstała… historia kryminalno-muzyczna. Bohaterowie pod pozorem prób do spektaklu „Jedzcie stokrotki” realizują swoje tajne plany, a wszystkiemu przygląda się melancholijny Duch - wyrwany z dawno minionego świata i czasu.

Spektakl przepełniony jest niepowtarzalnym humorem Starszych Panów. Lekkość, wdzięk i klasa twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego wzmocniona jest żywiołową energią studentów Wydziału Aktorskiego, z których wielu odnosi dziś sukcesy na teatralnych scenach. Milo nam przypomnieć, że Marcin Mroziński – tu w roli Ducha – rozpoczął zawodową karierę w Teatrze Muzycznym ROMA, jako młody wicehrabia Raoul w pierwszej obsadzie UPIORA W OPERZE. I nadal podbija serca musicalowej publiczności. A teraz spotka się z koleżankami i kolegami z roku w zabawnym, rozśpiewanym przedstawieniu, na które zaprasza Nova Scena.

Nieobecni mają rację? W przypadku takich nieobecnych jak Przybora i Wasowski – święte słowa. Bo przecież…

Piosenka jest dobra na wszystko
Piosenka na drogę za śliską
Piosenka na stopę za niską
Piosenka podniesie ci ją…


Adaptacja sceniczna i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz na podstawie Kabaretu Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego
Scenografia i kostiumy: Magdalena Gajewska
Kierownictwo muzyczne: Mirosław Jastrzębski
Przygotowanie wokalne: Miłosława Brzezińska

Obsada: KUSZELAS – Grzegorz Kwiecień
BIDULA – Anna Czartoryska
ŻEBRACZKA – Anna Markowicz
ROMUŚ – Igor Chmielnik
DUCH – Marcin Mroziński

Muzycy: Miłosława Brzezińska – instrumenty klawiszowe
Dariusz Świnoga /Grzegorz Toporowski – akordeon
Wojciech Pulcyn / Piotr Domagalski – kontrabas
Wojciech Kowalewski / Rafał Klimczuk – perkusja

Najbliższe spektakle:
27 maja, godz. 19.30 28 maja, godz. 19.30 29 maja, godz. 19.30 30 maja godz. 19.30

Redakcja poleca

REKLAMA