"Nakręcana pomarańcza" w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu

Eryk Lubos, aktor, bokser, twardy mężczyzna o łagodnym sercu, laureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Moja krew”, od 2005 roku gra główną rolę w „Nakręcanej pomarańczy” Jana Klaty we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od 9 do 12 lutego po raz pierwszy od maja 2009r. będzie go można oglądać w tym spektaklu, zrealizowanym w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Pantomimy.
Eryk Lubos, aktor, bokser, twardy mężczyzna o łagodnym sercu, laureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Moja krew”, od 2005 roku gra główną rolę w „Nakręcanej pomarańczy” Jana Klaty we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od 9 do 12 lutego po raz pierwszy od maja 2009 r. będzie go można oglądać w tym spektaklu zrealizowanym w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Pantomimy.Jan Klata, reżyser, którego dziełem są także – jak sam je określa –  „sample i skrecze mentalne” w tym spektaklu, zaadaptował powieść Anthony'ego Burgessa z 1962 roku, która posłużyła za kanwę kultowego filmu Stanley'a Kubricka „Mechaniczna pomarańcza” (1971). Tekst został przetłumaczony przez Roberta Stillera – jednego z najlepszych tłumaczy literatury – specjalnie na potrzeby tego przedstawienia.

W świecie napiętnowanym duchową śmiercią, w nieokreślonej przyszłości i nienazwanym mieście grasują młodociane bandy. Dla Alexa, nastoletniego bohatera, i jego kompanów sensem życia są kradzieże, pobicia, gwałty, rozboje i morderstwa. To wręcz karykaturalne zło spotyka się z obojętnością społeczeństwa i stróżów prawa. Reżyser bada korzenie etyki społeczeństwa i jego pojedynczych przedstawicieli, którzy budują i sankcjonują ten chorobliwy system wartości. Precyzyjnie zaprojektowany, groteskowy obraz świata przeraża i skłania do refleksji. Jan Klata współpracował przy tym projekcie ze znakomitym choreografem, Maćkiem Prusakiem, który pantomimiczne sceny przemocy zaprojektował z rozmachem i precyzją.Występują:
Łucja Burzyńska (gościnnie), Irena Dudzińska,  Ewelina Paszke-Lowitzsch, Irena Rybicka, Krzysztof Boczkowski, Bogusław Kierc, Krzysztof Kuliński, Zdzisław Kuźniar, Eryk Lubos (gościnnie), Piotr Łukaszczyk, Tomasz Orpiński, Andrzej Szubski (gościnnie), Andrzej Wilk (gościnnie), Zbigniew Górski, Krzysztof Zych.
Oraz zespół Wrocławskiego Teatru Pantomimy: Lucyna Dmytrów, Paulina Jóźwin, Magdalena Kielar, Anna Nabiałkowska, Katarzyna Sobiszewska, Artur Borkowski,  Łukasz Jurkowski, Jerzy Kozłowski, Maćko Prusak, Krzysztof Roszko,  Aleksander Sobiszewski, Zbigniew Szymczyk.


Więcej informacji na: