Katarzyna Laskowska fot. materiały prasowe

"Kobiety świata" w ramach projektu OperaLight

Miłośników muzyki operowej, operetkowej i musicalowej zapraszamy do projektu OperaLight, w ramach którego zostały wystawione "Kobiety świata".
/ 04.03.2011 13:21
Katarzyna Laskowska fot. materiały prasowe
Celem projektu OperaLight jest przybliżenie szerokiej publiczności (począwszy od młodzieży, poprzez przeciętnego widza, aż do melomana), repertuaru operowego i operetkowego w sposób lekki, zabawny,  niekiedy komediowy. Spektakle mają formę teatralną i obok znanych śpiewaków i muzyków, występują w nich gwiazdy polskiej sceny i filmu.

Przy pierwszych spektaklach projektu OperaLight współpracowali (współpracują):

Janusz Zaorski - reżyser i scenarzysta teatralno-filmowy, Małgorzata Piszek - pianistka i aranżerka oraz Tomasz Radziwonowicz - skrzypek, aranżer, kompozytor, dyrygent i dyrektor orkiestry smyczkowej Sinfonia Viva.
 
Katarzyna Laskowska: "Moim założeniem jest, aby oprócz w/w spektakli, które już wystawiamy, w najbliższej przyszłości wprowadzić na sceny teatralne w całej Polsce, spektakle, które oprócz elementów zaczerpniętych z opery, będą zawierały w sobie również trochę operetki, z niewielkim „pierwiastkiem” musicalu, oraz dużą dawką dobrego aktorstwa – stąd OperaLight.
Pragnę zatem sięgnąć, do dorobku współczesnych kompozytorów, oraz librecistów, którzy taką formę „uprawiają”, aby po raz pierwszy w Polsce, przy współudziale znakomitych reżyserów, scenografów, choreografów, itd., wystawić formę sceniczną do tej pory nieznaną i nowatorską.

OperaLight, w swoim założeniu, ma być dla wszystkich, dlatego jest formą uniwersalną:

„(…)Do każdego spektaklu realizowanego w ramach projektu OperaLight zapraszani są różni wykonawcy. Zgodnie z koncepcją autorki - reżysera wszystkich widowisk, adresatem tych spotkań z lżejszą formą klasyki operowej są nie tylko słuchacze, którzy dotąd nie mieli kontaktu z operą, ale też wytrawni melomani. Tym samym, obok pracy nad sposobem zaprezentowania tej muzyki w lekkiej i zabawnej formule, wiele wysiłku wkłada ona w utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego tych wydarzeń.
Katarzyna Laskowska zamierza kontynuować cykl przygotowywanych już koncertów, a jednocześnie pracuje nad rozwojem projektu OperaLight(…)                                
                            
Mam nadzieję, że widzów będzie stale przybywać, a przedsięwzięć będzie coraz więcej. Czego Państwu i sobie serdecznie życzę!!

Katarzyna Laskowska - Dyrektor Projektu OperaLight 

W ramach projektu OperaLight, zostały zrealizowane:
- „Kobiety Świata”,
- „ChopinMania”,
- Oraz dołączone do w/w Intermezzo Operowe „Livietta i Tracollo” G. B. Pergolesiego


"Kobiety świata"
Kwartet klasycznie humorystyczny „OperaLight”, prezentuje utwory klasyki wokalnej: światowe przeboje muzyki operowej, operetkowej i musicalowej - w wersji na dwa soprany:  Katarzyna Laskowska (reż. spektaklu), oraz Jeanette Bożałek - solistki śpiewające na wielu scenach w kraju i za granicą oraz jeden głos męski (Grzegorz Kołodziej na zmianę z Robertem Szpręgielem),
Przedstawienie odbywa się z towarzyszeniem fortepianu lub fortepianu i orkiestry.

W spektaklu zobaczymy, kobiety, m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Ameryki i innych krajów, „ubrane” w charakterystyczne cechy narodowe.

Własne, niepowtarzalne aranżacje, podane z dużą dawką humoru, gra aktorska, oraz oprawa kostiumowa, tworzą charakter „show”, łącząc w sobie dwa pozornie odległe bieguny muzyczne – klasykę i rozrywkę.

Za reżyserię i scenografię odpowiada Katarzyna Laskowska, zaś opiekę artystyczną sprawuje Janusz Zaorski

Zobacz zdjęcia z przedstawienia "Kobiety świata":

- Katarzyna Laskowska

- Jeanette Bożałek