Długi weekend z "Kartoteką" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Już od najbliższego piątku (4 czerwca) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym można będzie ponownie obejrzeć znakomitą „Kartotekę” w reżyserii Michała Zadary.

Już od najbliższego piątku (4 czerwca) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym można będzie ponownie obejrzeć znakomitą „Kartotekę” w reżyserii Michała Zadary.

Jest to entuzjastycznie przyjmowana przez widzów, nowatorska i jednocześnie wierna autorowi realizacja arcydramatu Tadeusza Różewicza, wrocławianina, jednego z największych polskich poetów współczesnych. Ulica, która w prapremierowej wersji (1960 r.) przechodziła przez pokój i łóżko bohatera, w spektaklu Zadary pochłonęła ten świat całkowicie. Nie ma tu bohatera, albo też wszyscy są bohaterami. Publiczność ma szansę twórczo włączyć się w teatralne jam session z udziałem Jana Peszka. Spektakl grany będzie do poniedziałku, 7 czerwca na Scenie na Strychu o godz. 19.00.
 
„Spektakl Zadary to przykład twórczego, krytycznego dialogu z tradycją prowadzonego nie z pozycji klęczącej, ale wyprostowanej – napisał po premierze w „Gazecie Wyborczej” Roman Pawłowski. – Zadara bierze od Różewicza jego nieufne widzenie świata, odrzuca to, co dla jego pokolenia jest obce. (…) Do KARTOTEKI (…) doszła bardzo ważna karta”.
 
Tomasz Miłkowski, zanotował na łamach „Przeglądu”: „KARTOTEKA z dramatu otwartego przepoczwarza się (...) w utwór postdramatyczny, a Różewicz okazuje się po raz kolejny prekursorem, który wyprzedził epokę, a teraz epoka z trudem go dogania. (…) Gratka dla tych, którzy lubią śledzić przemiany idei i form w sztuce. Ale i wspaniały prezent dla staruchów teatromanów, którzy mogą smakować to cudowne ocalenie swego ulubieńca (Różewicza) przed zarzutem stęchlizny czy starzyzny."
 
Tadeusz Różewicz KARTOTEKA
reżyseria: Michał Zadara
scenografia i organizacja przestrzeni: Robert Rumas
kostiumy: Julia Kornacka
dźwięki: Barbara Wysocka
choreografia: Tomasz Wygoda
światło: Ewa Garniec
 
występują: Katarzyna Bednarz, Lena Frankiewicz (gościnnie) / Marta Malikowska-Szymkiewicz, Elżbieta Golińska, Irena Rybicka, Krzysztof Boczkowski, Tomasz Cymerman, Szymon Czacki, Marek Kocot (gościnnie), Jan Peszek (gościnnie), Jerzy Senator.
 
[premiera: 8 i 9 grudnia 2006, Scena na Strychu]
 
fot. Bartłomiej Sowa