Carmen czyli sztuka na 10 telefonów komórkowych

Teatr Capitol zaprasza na sztukę z Joanną Trzepiecińską jako tytułową Carmen a także z udziałem Anny Gornostaj, Krzysztofa Tyńca, Jacka Bończyka oraz Bartosza Obuchowicza.
/ 28.03.2012 16:38
Historia oparta jest na kanwie wydarzeń wokół opery Carmen, podczas których dochodzi do wielu nieporozumień spowodowanych nie kończącymi się rozmowami przez telefony komórkowe.

 
O sztuce:
Trzy kobiety robią to, co w zasadzie w teatrze jest zabronione: rozmawiają przez komórki. Dyskutują o swoich związkach, miłosnych wzlotach i upadkach, choć tak naprawdę powinny oglądać „Carmen” Bizeta lub w niej grać. Oto punkt wyjścia sztuki Esther Vilar, która w niezwykle interesujący sposób udowadnia prawdziwość tezy, iż „wszystko musi się zmienić, żeby wszystko pozostało tak samo”. Od czasów, w których żyła Carmen, zmieniło się wszystko: możliwości techniczne, tempo życia, poziom medycyny. Dziś częściej rozmawiamy przez telefon niż twarzą w twarz, częściej uwalniamy się od obowiązujących konwenansów, częściej jesteśmy samotni, mimo że otacza nas tłum. A jednak ciągle tak samo kochamy, tak samo przeżywamy odrzucenie, tak samo jesteśmy okrutni i egoistyczni. Dlatego ze zdziwieniem stwierdzamy w trakcie spektaklu, że motywacje bohaterów współczesnych są bardzo podobne do motywacji bohaterów operowych, a ich decyzje są tak samo zrozumiałe i naturalne, jak były dwieście lat temu.

Nim jednak to stwierdzimy, czeka nas interesująca opowieść o miłości, poświęceniu i zdradzie, opowieść snuta w taki sposób, że historię rekonstruujemy z krótkich opowieści i drobnych elementów, pracując niczym wytrawni detektywi. Dlaczego kobiety zawsze kochają niewłaściwych mężczyzn, dlaczego decydują się zerwać z tymi, których kochają, czy też dlaczego mężczyźni zdradzają i czego oczekują od swych ukochanych. Na te pytania stara się odpowiedzieć Esther Vilar w swojej „Carmen”, łączącej miłość do opery z przenikliwą analizą naszego życia uczuciowego i naszych motywacji.

W sztuce występują:
Anna Gornostaj
Maria Niklińska
Joanna Trzepiecińska
Jacek Bończyk
Hiroaki Murakami
Bartosz Obuchowicz
Krzysztof Tyniec


Terminy przedstawień:
02.04 (poniedziałek) g.19:00
21.04 (sobota) g.17:30
05.05 (sobota) g.16:00
06.05 (niedziela) g.16:00

Czas trwania: 95 min. z przerwą
Bilety: 69 zł; 85 zł
Teatr Capitol