„Kuszenie cichej Weroniki” ponownie we Wrocławiu

29 czerwca 2009 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu zostanie wznowiony spektakl Krystiana Lupy sprzed dwunastu lat, który doczeka się powtórnej premiery z okazji przyznania reżyserowi Europejskiej Nagrody Teatralnej i festiwalu "Świat miejscem prawdy".
/ 25.06.2009 10:18
29 czerwca 2009 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu zostanie wznowiony spektakl Krystiana Lupy sprzed dwunastu lat, który doczeka się powtórnej premiery z okazji przyznania reżyserowi Europejskiej Nagrody Teatralnej i festiwalu "Świat miejscem prawdy".

Przywracamy do repertuaru to gęste od znaczeń, nasycone erotyzmem, niemal oniryczne przedstawienie z kreacjami Ewy Skibińskiej w tytułowej roli i Krzesisławy Dubielówny jako Ciotki, a także partnerujących im Adama Szczyszczaja - Johannesa i Mariusza Kiljana - Demetra, oraz niepokojącą muzyką Jacka Ostaszewskiego. „Kuszenie cichej Weroniki” ponownie we Wrocławiu

Adaptacja opowiadania Roberta Musila. Upadająca siedziba rodowa gdzieś na prowincji. Zrujnowane domostwo zamieszkują cztery osoby: Weronika - starzejąca się panna, jej zdziwaczała ciotka, Johannes - adorator Weroniki oraz wynajmujący pokój Demeter. Weronika jest rozdarta pomiędzy uczuciem do Johannesa oraz czysto fizyczną fascynacją, jaką wzbudza w niej Demeter. Pomiędzy trojgiem bohaterów toczy się wyrafinowana gra...

Fragment rozmowy Łukasza Maciejewskiego z Krystianem Lupą pt. „Chyba że umrzesz” [całość ukaże się w programie]:

Łukasz Maciejewski: Twój powrót do „Kuszenia cichej Weroniki” według Roberta Musila jest dla mnie zaskoczeniem. W ostatnich latach wielokrotnie powtarzałeś, że w coraz mniejszym stopniu interesuje cię adaptowanie literatury klasycznej w teatrze.
Krystian Lupa: „Kuszenie cichej Weroniki” zostało już zrobione - premiera odbyła się w 1997 roku. Nie będzie to zatem nowa rzecz, tylko powrót do spektaklu, który dla nas wszystkich, dla całego zespołu wrocławskiego, był ważny i inspirujący. Mieliśmy przy tym poczucie, że zbyt szybko zniknął z afisza, nie zdążyliśmy się wystarczająco nacieszyć graniem.
Ponowne spotkanie z „Kuszeniem cichej Weroniki” jest zatem dla mnie powrotem do dawnej, fascynującej przygody. Niespokojnej i bezczelnej próby nieliterackiego potraktowania literatury.

Prapremiera polska: 17 maja 1997
Wznowienie na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego [Wytwórnia Filmów Fabularnych] - 29 czerwca 2009

Robert Musil - „Kuszenie cichej Weroniki” /na motywach opowiadania „Die Versuchung der stillen Weronika”?
przekład – Zofia Rybicka
adaptacja, własne teksty, reżyseria i scenografia – Krystian Lupa
muzyka – Jacek Ostaszewski
asystent scenografa – Piotr Skiba
współpraca – Aleksandra Szydłowska
koordynator projektu – Hanna Frankowska

OBSADA:
Weronika – Ewa Skibińska
Johannes – Adam Szczyszczaj
Demeter – Mariusz Kiljan
Ciotka – Krzesisława Dubielówna

Próby do kolejnego wrocławskiego spektaklu tego wybitnego twórcy, laureata XIII Europejskiej Nagrody Teatralnej, mają się rozpocząć wiosną roku 2010, tak by premierę przygotować pod koniec sezonu 2009/2010.

więcej: www.teatrpolski.wroc.pl

źródło: materiały prasowe Teatru Polskiego

(a.)