"Piękna pani i brzydki pan" Magdalena Samozwaniec

Do jakich granic może posunąć się skąpa gospodyni domowa? Co zrobić, kiedy synek uparcie chce się bawić lalkami? Jakie niebezpieczeństwo grozi zapalonym fotografom amatorom?

Do jakich granic może posunąć się skąpa gospodyni domowa? Co zrobić, kiedy synek uparcie chce się bawić lalkami? Jakie niebezpieczeństwo grozi zapalonym fotografom amatorom?

Pisarka rozprawia się z całym katalogiem ludzkich wad i kapryśnymi modami epoki. Nikt nie jest bezpieczny – ani próżna matka, ani łamacz damskich serc, o udręczonym poecie grafomanie nie wspominając. Hołduje głoszonej przez siebie zasadzie, że „tylko prawda jest śmieszna”.

I choć przedwojenne obyczaje różnią się od dzisiejszych, ironiczne pióro wydobywa wszystko, co ponadczasowe.

Zmysł obserwacji Samozwaniec jest genialny, a umiejętność portretowania ludzi i ich słabości – rewelacyjna. Ale nie ma w niej złośliwości, raczej sympatia i pobłażliwość.Autorka nie stawia się ponad niedoskonałymi ludźmi, ale w tym samym szeregu, co oni.

czytajcie.blogspot.com

Podczas epoki „chodzenia” dziewczyna powinna bacznie obserwować swojego przyszłego. Bystre oczko i spiczaste uszko, czujne jak u zająca wietrzącego. Poza tym… temperatura dłoni. Wiele młodych chłopców miewa teraz wilgotne dłonie. Niby nic, młodość, nerwy, a w małżeństwie… dramat.

(fragment)

Magdalena Samozwaniec (1894–1972, właśc. Magdalena Kossak) – pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią Na ustach grzechu (1922) – parodią Trędowatej – co dało początek jej ogromnej popularności. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. Tylko dla kobiet (1946), Tylko dla mężczyzn (1958), Krystyna i chłopy (1969) czy Zalotnica niebieska (1973) – portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 

Katarzyna Pakosińska (ur. 9 kwietnia 1972 w Warszawie) - z pochodzenia jest krymską Tatarką. Była harcerką. Ukończyła liceum plastyczne, kierunek projektowanie i wystawiennictwo. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznała pozostałych członków Kabaretu Moralnego Niepokoju. Katarzyna Pakosińska to kobieta wszechstronna: artystka kabaretowa, aktorka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, felietonistka, autorka scenariuszy. Właścicielka najbardziej rozpoznawanego perlistego śmiechu w Polsce. Stworzyła serial dokumentalny Tańcząc z Gruzją. Jest również autorką książki pt. Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska. Została wyróżniona za swoją piękna polszczyznę i nominowana do Mistrza Mowy Polskiej 2012. W tym roku Katarzyna Pakosińska podjęła się kolejnego wyzwania i nagrała audiobook „Piękna pani i brzydki pan” Magdaleny Samozwaniec.

Tytuł: PIĘKNA PANI I BRZYDKI PAN
Autor: MAGDALENA SAMOZWANIEC
Kategoria: książka audio
Czyta: Katarzyna Pakosińska
Czas nagrania: 5 godz. 6 min
Nośnik:1 CD mp3
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)