"Piękna pani i brzydki pan" Magdalena Samozwaniec

Do jakich granic może posunąć się skąpa gospodyni domowa? Co zrobić, kiedy synek uparcie chce się bawić lalkami? Jakie niebezpieczeństwo grozi zapalonym fotografom amatorom?
/ 17.02.2013 14:14

Do jakich granic może posunąć się skąpa gospodyni domowa? Co zrobić, kiedy synek uparcie chce się bawić lalkami? Jakie niebezpieczeństwo grozi zapalonym fotografom amatorom?

Pisarka rozprawia się z całym katalogiem ludzkich wad i kapryśnymi modami epoki. Nikt nie jest bezpieczny – ani próżna matka, ani łamacz damskich serc, o udręczonym poecie grafomanie nie wspominając. Hołduje głoszonej przez siebie zasadzie, że „tylko prawda jest śmieszna”.

I choć przedwojenne obyczaje różnią się od dzisiejszych, ironiczne pióro wydobywa wszystko, co ponadczasowe.

Zmysł obserwacji Samozwaniec jest genialny, a umiejętność portretowania ludzi i ich słabości – rewelacyjna. Ale nie ma w niej złośliwości, raczej sympatia i pobłażliwość.Autorka nie stawia się ponad niedoskonałymi ludźmi, ale w tym samym szeregu, co oni.

czytajcie.blogspot.com

Podczas epoki „chodzenia” dziewczyna powinna bacznie obserwować swojego przyszłego. Bystre oczko i spiczaste uszko, czujne jak u zająca wietrzącego. Poza tym… temperatura dłoni. Wiele młodych chłopców miewa teraz wilgotne dłonie. Niby nic, młodość, nerwy, a w małżeństwie… dramat.

(fragment)

Magdalena Samozwaniec (1894–1972, właśc. Magdalena Kossak) – pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią Na ustach grzechu (1922) – parodią Trędowatej – co dało początek jej ogromnej popularności. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. Tylko dla kobiet (1946), Tylko dla mężczyzn (1958), Krystyna i chłopy (1969) czy Zalotnica niebieska (1973) – portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 

Katarzyna Pakosińska (ur. 9 kwietnia 1972 w Warszawie) - z pochodzenia jest krymską Tatarką. Była harcerką. Ukończyła liceum plastyczne, kierunek projektowanie i wystawiennictwo. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznała pozostałych członków Kabaretu Moralnego Niepokoju. Katarzyna Pakosińska to kobieta wszechstronna: artystka kabaretowa, aktorka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, felietonistka, autorka scenariuszy. Właścicielka najbardziej rozpoznawanego perlistego śmiechu w Polsce. Stworzyła serial dokumentalny Tańcząc z Gruzją. Jest również autorką książki pt. Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska. Została wyróżniona za swoją piękna polszczyznę i nominowana do Mistrza Mowy Polskiej 2012. W tym roku Katarzyna Pakosińska podjęła się kolejnego wyzwania i nagrała audiobook „Piękna pani i brzydki pan” Magdaleny Samozwaniec.

Tytuł: PIĘKNA PANI I BRZYDKI PAN
Autor: MAGDALENA SAMOZWANIEC
Kategoria: książka audio
Czyta: Katarzyna Pakosińska
Czas nagrania: 5 godz. 6 min
Nośnik:1 CD mp3
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna