Mario Szaban. Artysta w natchnieniu

W wokalu Mario pobrzmiewa murzyńska nuta nadająca jego utworom niezwykłą siłę.
/ 13.06.2007 12:23
Klasyczna elegancja połączona z ekspresją wokalu – to najkrótsza charakterystyka Mario Szabana, muzyka o którym już wkrótce usłyszy cała Polska. Mario wystąpi na 44 festiwalu w Opolu w konkursie "Premier".Potężny, niezwykle oryginalny głos artysty porównywany jest przez krytykę ze stylem Stevie Wondera, Erica Claptona i Stinga. W wokalu Mario pobrzmiewa murzyńska nuta nadająca jego utworom niezwykłą siłę. Urok Mario docenili jurorzy opolskiego konkursu "Premier", którzy zakwalifikowali wokalistę do finałowej dziesiątki, spośród blisko trzystu zgłoszeń. Dzięki stonowanej elegancji i scenicznej charyzmie artysta z pewnością zaskarbi sobie przychylność nie tylko kobiecej części widowni.

W Opolu Mario zaśpiewa nastrojową piosenkę "Jak natchnieni", do której słowa ułożył Jacek Cygan a muzykę skomponował Wiaczesław Smołokowski. "Jak natchnieni" to romantyczna ballada z partiami skrzypiec, utrzymana w konwencji retro. Piosenka oddaje fascynację Mario czarnym amerykańskim soulem lat 30. Teledysk do piosenki wyreżyserował Tomasz Konecki, autor filmu "Testosteron".

Potencjał Mario docenili również światowej sławy songwriterzy, którzy współpracują z artystą nad jego najnowszą płytą. Na jesieni tego roku ukarze się album, na którym znajdą się piosenki napisane przez Steve Dorfa (pisał teksty m.in. dla Celin Dion i Barbary Streisand), Jude Friedmana (m.in. Whitney Houston), Keith Browna (Faith Hill) czy Terri Bjerre (Sarah Connor).

Szaban zadebiutował w 2005 roku płytą "Pierwszy stopień", na której znalazła się przepiękna piosenka "Amazing how we soar" w duecie ze znaną słowacką gwiazdą Luisą. Piosenka została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność Festiwalu Sopockiego w 2005 roku, oraz na festiwalu Top Trendy "Eska Squad". Mario jest również laureatem dwóch międzynarodowych konkursów wokalnych w Bułgarii i na Białorusi. Otrzymał główną nagrodę w konkursie Polskiego Radia "Mikrofon dla wszystkich" w duecie z Małgorzatą Orczyk oraz nagrodę Polskiego Radia "Debiuty" Opole 2001. W 2002 roku był finalistą programu muzycznego "Droga do gwiazd".

Mario studiował wokalistykę na Akademii Muzycznej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Obecnie pracuje jako kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny. Był pomysłodawcą i założycielem studia nagraniowego Sound And More – najnowocześniejszego studia w Polsce. Wyprodukował płytę Roberta Janowskiego pt. "Nieważkość" oraz skomponował muzykę do spektaklu audiowizualnego pt. "Kręgi Europy" z okazji 50-lecia Unii Europejskiej.