Josh Groban w Tylko muzyka. Must be the music.

Śpiewał z największymi, m.in. z Beyoncé, Céline Dion, Nelly Furtado, Stingiem, Barbrą Streisand, Eltonem Johnem, Placido Domingo.
/ 05.04.2011 07:06

Śpiewał z największymi, m.in. z Beyoncé, Céline Dion, Nelly Furtado, Stingiem, Barbrą Streisand, Eltonem Johnem, Placido Domingo. Na Youtube każdy jego wykon ma od kilku do kilkunastu milionów odsłon. Jego legendarna trasa po 40 miastach USA trwała blisko 2 lata, a bilety na nią wyprzedały się w rekordowym tempie - w ciagu zaledwie... 20 minut. Kocha się w nim sama Oprah Winfrey, której zdarzyło się płakać w trakcie jego występu. Na koncie ma już ponad 25 milionów sprzedanych płyt. I zaledwie 30 lat w paszporcie. Najlepiej sprzedający się artysta ostatnich lat w USA - Josh Groban.

Już 9 kwietnia gościem specjalnym w pierwszym odcinku live "Tylko muzyka. Must be the music" będzie jeden z najpopularniejszych amerykańskich wokalistów, Josh Groban.

W Ameryce nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby kim jest Josh. Uprawia zarówno śpiew klasyczny, jak również muzykę pop. Mało który 30-latek może pochwalić się w swoim wieku aż takim dorobkiem. Każdy z jego studyjnych albumów osiągnął w USA status co najmniej platyny, a w 2007 roku Josh stał się w swoim kraju najlepiej sprzedającym się artystą. Do tej pory sprzedał już ponad 25 milionów płyt. Występował m.in. z Beyoncé, Céline Dion, Barbrą Streisand, Eltonem Johnem, Placido Domingo, Stingiem, Nelly Furtado, Sarą Brightman, Andrea Bocellim, Enrique Iglesiasem, Ronanem Keatingiem, czy z grupą The Corrs.  

Ten mieszkający w Malibu wokalista został uznany za muzyczny fenomen na skalę światową. Porażając swoim ekspresyjnym barytonem, oryginalnymi tekstami i piekną muzyką, zyskał wielu fanów i zdobył przychylność sporej rzeszy krytyków muzycznych. Wykonuje utwory w kilku językach - po angielsku, włosku, hiszpańsku, francusku i po portugalsku. Uwielbia Radiohead, Petera Gabriela, Stinga, Freddiego Mercury'ego i Björk, a także serial... The Simpsons.

Josh wielkrotnie brał też udział w najpopularniejszych telewizyjnych show o wielomilionowej widowni - m.in. w "The Oprah Winfrey Show", "Jay Leno", "Larry King Live", "The Ellen DeGeneres Show", "The Rosie O'Donnell Show", "20/20" czy "The Today Show".

Zadebiutował 10 lat temu, w listopadzie 2001r. Śpiewał na gali wręczenia Nagród Nobla w Sztokholmie w grudniu 2002 roku, wystąpił na koncercie bożonarodzeniowym w Watykanie, na zamknięciu zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City, na kilku galach rozdania nagród muzycznych (m.in. World Music Awards 2004), a także na jednym z koncertów Live 8.

Josh często wykonuje amerykański hymn narodowy na imprezach sportowych z udziałem Stanów Zjednoczonych. Zagrał również epizod w serialu "Ally McBeal" - swój angaż zawdzięcza Davidowi E. Kelly, który zachwycony reakcją publiczności na występ Josha podczas jednego z koncertów, specjalnie dla niego napisał rolę Malcolma Wyatta. Artysta wystąpił też gościnnie we francuskim programie "Star Academy". Nad swoim ostatnim, piątym już, albumem - "Illuminations" - wydanym w ubiegłym roku, pracował wspólnie z jednym z najlepiej opłacanych i najbardziej popularnych producentów w USA - Rickiem Rubinem. To właśnie Rubin odpowiadał za sukcesy takich gwiazd jak Metallica, Red Hot Chilli Peppers, Linkin Park czy Limp Bizkit.