miskiewicz.jpg fot. Sony Music Poland

Dorota Miśkiewicz - płyta Ale

Najnowsza płyta Doroty Miśkiewicz "Ale" to muzyczna podróż do krainy retro. Koncert Doroty Miśkiewicz 4 czerwca o godz. 20 w Teatrze Studio, PKIN.
/ 28.05.2012 16:05
miskiewicz.jpg fot. Sony Music Poland
„Ale” Doroty Miśkiewicz to garść delikatnej elektroniki połączonej z podróżą w przeszłość, do krainy retro, kiedy słowo diwa nie znaczyło jeszcze „kapryśna gwiazda”, ale „osobowość” i kiedy można było śpiewać  piosenkę o najważniejszych sprawach w niebanalny, lekki sposób.
Na nową damę polskiej piosenki niejako namaszcza Dorotę Ewa Bem, w duecie z którą wykonuje tytułowy utwór. Duet jaki tworzy z Wojciechem Waglewskim, pokazuje z kolei, że piosenkowe pojedynki damsko-męskie mogą być dziś równie ekscytujące, jak w czasach, kiedy Jane Birkin śpiewała z Serge'em Gainsburgiem, a Frank z Nancy Sinatrą. Retro inspiracje doprawione zostały spontanicznymi, radosnymi improwizacjami zarejestrowanymi w domowym studiu i ażurowymi ozdobnikami gitarowymi Marka Napiórkowskiego w stylu Jose Gonzalesa.  Powstała płyta z jednej strony przypominająca epokę, kiedy polskie wokalistki na scenie w Opolu urzekały i łamały serca, z drugiej zaś czerpiąca garściami z najświeższych tradycji songwriterskich. Taka jest też sama Dorota – jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i wiecznie poszukująca, wyczulona na wciąż nowe dźwięki i eksperymenty.  „Ale” to album słodko-gorzki, smutno-wesoły. Niejednoznaczny, igrający z muzyką i słowami. Na jego ambiwalencję naprowadza już tytuł płyty.. Piosenki brzmią ciepło, lekko, nawet jeśli ich temat to waga ciężka. Dorota Miśkiewicz rzuca wyzwanie bluesowej, zgryźliwej naturze Polaków i o rzeczach bolesnych śpiewa z wdziękiem i bezpretensjonalnie. Zamiast przygnębiać –  dodaje ducha i pogody ducha. Trawestując słowa jednego z najlepszych songwriterów w dziejach, Stevena Patricka Morrisseya, –  „Ale” Doroty Miśkiewicz to piosenki, które mówią coś o twoim życiu.  

Tracklista:
1. Jakbyś był prawdziwy (muz. M.Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł. D.Miśkiewicz)
2. Ten sen (muz. M.Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł. M.Rusinek, D.Miśkiewicz)
3. Samba z kalendarza (muz. M.Napiórkowski, D. Miśkiewicz; sł W.Młynarski)
4. Zawieszona (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł. M.Rusinek)
5. Tuńczyk (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł D.Miśkiewicz)
6. W komórce - duet z Wojciechem Waglewskim (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł W.Waglewski)
7. Lins - Ivanowi Linsowi dedykujemy (muz. M.Napiórkowski, D.Miśkiewicz)
8. Każdego dnia, gdy wstaję (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł D.Miśkiewicz)
9. Ale (może robisz błąd?) - duet z Ewą Bem (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł G.Turnau)
10. A co sny? (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł B.Loebl)
11. Jasności nie mam (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł D.Miśkiewicz)
12. Świerk (muz. M. Napiórkowski, D.Miśkiewicz; sł D.Miśkiewicz)


Produkcja muzyczna - Bogdan Kondracki, Marek Napiórkowski, Dorota Miśkiewicz

Muzycy:
Dorota Miśkiewicz -  śpiew, chórki, głosy dodatkowe, shaker z nosa (5), udu z gardla (4) i inne odgłosy paszczowe, skrzypce (1,2,5,6,8,9,10), melodica melodycznie i rytmicznie (3), landrynki w puszce (10), pudełka (10), tacka z monetami (10)

Marek Napiórkowski -  gitara akustyczna, klasyczna (7), elektryczna, barytonowa (2,8), basowa (7), rezofoniczna (11), piccolo (1), mandolina (2,10), chórek (3),  klaskanie (1)

Bogdan Kondracki - programowanie, instrumenty klawiszowe, chórek (1,3), syntezator Koto (5), klaskanie (1), tamburyn (6)

A także:
Ewa Bem - śpiew (9)
Wojciech Waglewski - śpiew (6)
Karolina Kozak - chórek (3,10)
Irena Kijewska - chórek (3), głos dodatkowy (4)
Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe (6,10)
Dominik Bukowski - wibrafon (2,4,7,8,12)
Robert Kubiszyn - kontrabas (3,6,9,12)
Robert Luty - perkusja (3,6,9), instrumenty perkusyjne (5,6,8,9), mini perkusja (3), kanapa (5)