Chris Botti fot. New Music Art

Chris Botti Tour Poland 2009

Chris Botti, słynny amerykański trębacz smooth jazzowy, ulubieniec polskiej publiczności wystąpi w Polsce w listopadzie
/ 13.10.2009 15:20
Chris Botti fot. New Music Art
Chris Botti zagra w naszym kraju 5 koncertów, które odbędą się w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Zabrzu. Artysta znany jest także ze współpracy z wieloma artystami światowej klasy do których należą między innymi Sting, Paul Simon czy Andrea Bocelli.

Chris Botti wystąpi z dwugodzinnym koncertem z jego najlepszymi muzykami jazzowymi. Razem z nim na scenie pojawią się: Billy Kilson, Mark Whitfield, Tim Lefebvre, Billy Childs, Andy Ezrin, Sy Smith i Lucia Micarelli. Podczas koncertów zostaną zagrane największe przeboje z płyt Chrisa Botti.
Kolejną atrakcją dla fanów będzie godzinne spotkanie z artystą. Podczas spotkania, które odbędzie się tuż po koncercie, Chris Botti będzie podpisywał płyty, rozdawał autografy i odpowiadał na pytania. 


Chris Botti - Biografia
Naukę gry na trąbce zaczął mając 10 lat. W roku 1990 został zaproszony do zespołu Paula Simona, z którym grał przez kolejne 5 lat.
Do tej pory Chris Botti nagrał 8 solowych albumów oraz jedno DVD z zapisem koncertu promującego płytę Night Sessions. Artysta ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród w tym nagrodę Grammy.
W jego karierze ważny okazał się fakt, że Botti po wydaniu swego pierwszego albumu "First Wish" (1995) zaistniał nie tylko w świecie jazzu, ale także na scenie popowej. Przysporzyło mu to wielu fanów na całym świecie.
Kolejne ważne płyty w dyskografii artysty to wydana w 2005 roku "To Love Again" oraz "Italia", która ukazała się w 2007 roku. Na tym pierwszym, który zawiera głównie znane tematy balladowe, zaśpiewała cała plejada gwiazd muzyki pop: Michael Bublé, Jill Scott, Paul Buchanan, Sting, Paula Cole, Renee Olstead. Ponadto płyta ponownie została nagrana z udziałem The London Session Orchestra. We wrześniu 2007 premierę miał ostatni album Chrisa - "Italia". W trakcie tworzenia tej płyty inspiracją dla artysty były dokonania Milesa Davisa i Ennio Morricone.
"Italia" przedstawia przekrój muzyki stworzonej przez najsłynniejszych włoskich twórców. Botti sięgnął tutaj między innymi do korzeni tejże piosenki, aranżując na nowo "Ave Maria", "Venice", "Estatè", czy tytułowy utwór "Italia." Ponadto na albumie po raz kolejny zaśpiewali goście. Tym razem byli to: Andrea Bocelli, Paula Cole i Dean Martin. Jako muzyk sesyjny, współpracował z wieloma artystami, wśród których są Andrea Bocelli, Aretha Franklin, Chaka Khan, Betty Midler, Bob Dylan i Paul Simon oraz The Brecker Brothers. Najbardziej znana jest chyba jednak jego współpraca ze Stingiem. Botti występował podczas jego trasy Brand New Day w 2000 i 2001, nagrali również kilka wspólnych utworów, które znalazły się na płytach trębacza.
Jest również autorem muzyki do filmu Więzy / Caught(1996).
Botti wzoruje się na wczesnych nagraniach Milesa Davisa i czerpie inspiracje z muzyki Tomasza Stańki.
Nie zawęża jednak swojego kręgu zainteresowań muzycznych tylko do jazzu, ale sięga również do muzyki klasycznej i muzyki rockowej. W styczniowym wywiadzie udzielonym magazynowi JazzContent z artysta wyznał, że jest fanem Marilyn Mansona.


Trasa koncertowa:
Niedziela, 8 listopada 2009 - Dom Muzyki i Tańca,  Zabrze
Poniedziałek, 9 listopada 2009 - Klub Wytwórnia , Łódź
Wtorek, 10 listopada 2009 - Teatr Wielki, Warszawa
Środa, 11 listopada 2009 – Kijów.Centrum, Kraków
Czwartek, 12 listopada 2009, AULA UAM, Poznań