Bezpieczna podróż z psem - Rady specjalistów

Pies w podróży fot. Fotolia.pl
Sprawdź, jak jeździć samochodem z psem
23.07.2014 08:43
Pies w podróży fot. Fotolia.pl

Bardzo chętnie zabieramy naszych pupili w podróź, jednak bardzo często zapominany, że im rownież powinniśmy zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Już sama jazda samochodem, przyspieszanie, hamowanie czy praca silnika mogą być dla naszego ulubieńca stresujące."Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie pomoże psu lepiej znieść podróż, a w przypadku sytuacji awaryjnej, zabezpieczyć go przed jej skutkami. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które pomogą przygotować się do jazdy z czworonogiem. Bez względu na to, które z nich wybierzemy, trzeba pamiętać, że należy przewozić zwierzę na tylnej kanapie albo w bagażniku."


- mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SkodaWybrane rozwiązania, które ułatwią transportowanie psa w samochodzie:


1. Tuba ochronna - bardzo dobrym rozwiązaniem jest przewożenie psa w tubie. Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu wielkości tuby do gabarytów psa. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego ułożenia się.

Bardzo ważne jest, by odpowiednio zamontować ją w samochodzie. Musi być tak przymocowana, by nie przemieszczała się podczas jazdy.

2. Kontener/klatka transportowa - zaletą kontenera jest dobra cyrkulacja powietrza i dostęp światła. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na wielkość i możliwość przypięcia kontenera pasami bezpieczeństwa, tak aby nie przemieszczał się on w samochodzie.

3. Szelki - fajnym rozwiązaniem są również szelki, które odpowiednio założone i wpięte stanowią doskonałe zabezpieczenie naszego psa. Szelki często wyposażone są w krótką smycz umożliwiającą bezpieczne wprowadzenie i wyprowadzenia czworonoga z auta.

4. Krata - w przypadku transportowania psa w bagażniku, sprawdzonym rozwiązaniem jest krata działowa. Takie zabezpieczenie gwarantuje komfort podróżowania zarówno nam, jak i psu. Dodatkowo, bagażnik przez swoją wielkość daje zwierzęciu możliwość wygodnego ułożenia się.
 

Podróżując z psem zatrzymujmy się maksymalnie co 2-3 godziny. Dajmy mu „rozprostować kości” i złapać oddech. Pamiętajmy, żeby zachować  szczególną ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu psiaka z samochodu. Brak kontroli może w konsekwencji doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Na podstawie materiałów prasowych Skoda
 

Więcej rad podróżniczych: