10004172.jpg

"Pomyśl o lilii"

Saga rodzinna, której akcja toczy się między pierwszą a drugą wojną światową. Powieść stała się międzynarodowym bestsellerem.
/ 25.07.2007 10:18
10004172.jpg
"Pomyśl o lilii" to piękna, bardzo wzruszająca powieść o odkrywaniu niezwykłej natury miłości w sercu zapomnianego ogrodu. Jest to opowieść o utracie i odbudowie, o zdradzie i uczciwości, ale przede wszystkim o wielkim uczuciu, które raz popycha nas do okrucieństwa a innym razem do najbardziej bezinteresownych poświęceń.

O książce
"Pomyśl o lilii" to saga rodzinna, której akcja toczy się między pierwszą a drugą wojną światową. Jej bohaterami są Matty Veral, jej kuzynka Daisy Chudleigh oraz Kit Dysart. Kit i Daisy są dla siebie stworzeni – piękni, czarujący, perfekcyjni – i niedługo po pierwszym spotkaniu zakochują się w sobie. Na drodze do ich szczęścia staje jednak Matty, która także żywi uczucia do Kita. Matty nie ma wdzięku i ogłady Daisy, nie może także liczyć na wzajemność Kita, dysponuje jednak czymś, co sprawia, że to właśnie z nią ożeni się w końcu Kit – odziedziczyła po rodzicach pokaźny majątek. Kit poświęca więc swoje uczucie do Daisy w imię ratowania rodzinnej posiadłości, zagrożonej przez krach na rynku papierów wartościowych. Matty przeprowadza się do siedziby rodu Dysartów tylko po to, by odkryć, że będzie tam mieszkała sama. Jedyną jej radością staje się więc przywracanie do dawnej świetności domu wraz z otaczającym go ogrodem. Tymczasem Kit zaczyna spotykać się z Daisy...

O autorce
Elizabeth Buchan początkowo zajmowała się przede wszystkim działalnością edytorską, pracując dla wydawnictw Penguin Books i Random House. Obecnie, po bardzo dobrym przyjęciu, z jakim spotkała się jej własna twórczość literacka, poświęciła się wyłącznie pisaniu. Swoją pierwszą książkę, powieść dla dzieci "Beatrix Potter: The Story of the Creator of Peter Rabbit", opublikowała kilkanaście lat temu. Jej pierwsza powieść dla dorosłych, "Daughters of the Storm", jest osadzona w realiach francuskiej rewolucji, a akcja następnej "Light of the Moon" toczy się w okupowanej Francji podczas drugiej wojny światowej. Trzecia powieść E. Buchan, "Consider the Lily", to historia młodej angielskiej arystokratki z początków XX wieku. Za tę książkę pisarka otrzymała w 1994 roku nagrodę za najlepszą powieść romantyczną, Romantic Novel of the Year Award. Powieść stała się wkrótce międzynarodowym bestsellerem i w samej tylko Wielkiej Brytanii osiągnęła kilkusettysięczny nakład. Kolejne książki tej autorki to: "Perfect Love", "Against Her Nature", "Secrets of Heart", "Zemsta kobiety w średnim wieku" - która zdobyła już uznanie polskich czytelniczek, oraz "That Certain Age". W czerwcu 2006 roku ukazała się najnowsza powieść "The second wife", a na polskim rynku powieść "Dobra żona".
Elizabeth Buchan należy do różnych stowarzyszeń literackich, zasiadając m.in. w komisjach przyznających nagrody literackie. Jej opowiadania były publikowane w wielu czasopismach i prezentowane na antenie rozgłośni radiowych.