"Milaczek" Magdalena Witkiewicz

Kiedy dostaliśmy pocztą kolejną książkę o ciężkim życiu młodej kobiety, pomyślałam ze smutkiem: „znowu...” Przy drugiej stronie zaczęłam się śmiać – i tak już było do samego końca. „Milaczek” jest po prostu nieprzytomnie śmieszny. Bawi, cieszy, roztacza urok.
/ 27.09.2008 22:51
Kiedy dostaliśmy pocztą kolejną książkę o ciężkim życiu młodej kobiety, pomyślałam ze smutkiem: „znowu...” Przy drugiej stronie zaczęłam się śmiać – i tak już było do samego końca. „Milaczek” jest po prostu nieprzytomnie śmieszny. Bawi, cieszy, roztacza urok. Patrzmy na rzeczywistość jak Milaczek, a damy radę! Milaczek – to MY!

Polska literatura współczesna obfituje ostatnio w pozycje niezwykle poważne – zarówno w treści, jak i stylu. Wydawnictwo SOL postanowiło uzupełnić lukę powstałą po stronie literatury stricte rozrywkowej i stworzyć nową serię wydawniczą pod nazwą „Monika Szwaja poleca”. W dzisiejszych czasach przyda nam się od czasu do czasu książka zabawna, acz nie schodząca poniżej pewnego poziomu – wolimy bawić niż tylko rozśmieszać. Absolutnie nie popieramy bezmyślnych chichotów, preferując humor może nie tylko dla intelektualistów, ale na pewno dla „wykształciuchów”.

Pierwsza książka, którą poleca Monika Szwaja to powieść młodej gdańskiej pisarki Magdaleny Witkiewicz „Milaczek”. Autorka porusza się w środowisku młodej (i nieco starszej) inteligencji, opisując perypetie kilku osób, które obdarzyła wyrazistymi charakterami oraz umiejętnością komplikowania sobie życia – ku radości czytelników. Trudno nam będzie nie polubić tytułowego Milaczka, trzydziestki z problemami, czy ekscentrycznej i seksownej Zofii Kruk, sześćdziesiątkipiątki smakującej uciechy życia, psa arystokraty Parysa Antonia, czy ośmioletniego Bachora, którego tatuś prowadza przed „Sąd ostateczny” Memlinga, żeby sobie zobaczył, co się może stać z niegrzecznymi dziećmi. Jeśli można powiedzieć o książce, że jest urocza, to „Milaczek” taki właśnie jest – uroczy, inteligentny, pełen zabawnych pomysłów, a jednocześnie imponujący zwięzłością i logiką stylu. Jest to jedna z tych powieści, o których pisała Stefania Grodzieńska, że „każde słowo jest w nich przemyślane i czemuś służy”. W tym przypadku wprowadzeniu nas w dobry nastrój.

Autorka pokochała książki, gdy jeszcze ssała smoczek. Od tamtej pory czyta i pisze nałogowo, z przerwami na pracę, naukę, męża i wyprawę na Kilimandżaro w babskim gronie. Z zawodu analityk marketingowy, obecnie spełnia się w roli mamy półtorarocznej Lilianki – „anielskiego dziecka". Milaczek jest książkowym debiutem autorki, napisanym, jak sama to
określa "w przerwach pomiędzy jednym a drugim wyrzynającym się zębem Lilianny i między kolejnymi egzaminami na studiach MBA”.


Tytuł: „Milaczek”
Autor: Magdalena Witkiewicz
Oprawa: miękka
Projekt okładki: Marta Tambor, ilustracje: Henryk Sawka
Format: 125x195 mm
ISBN: 9788392587958
Rok wydania: 2008-10-03
Cena: 29,90 zł
Oficjalna strona: www.milaczek.eu

www.wydawnictwosol.pl