Jezioro łabędzie - Polki.pl recenzują

Jezioro łabędzie to pierwsza z części serii Bajki Baletowe. Piekna historia napisana bardzo barwnym językiem, opowiedziana w niezwykle plastyczny sposób i ze szczegółami. Fantastyczna przygoda i zachęta, aby dowiedzieć się czegoś więcej o balecie, a i być może wybrać się do teatru.
/ 22.09.2011 06:40

Jezioro łabędzie to pierwsza z części serii Bajki Baletowe. Piękna historia napisana bardzo barwnym językiem, opowiedziana w niezwykle plastyczny sposób i ze szczegółami. Fantastyczna przygoda i zachęta, aby dowiedzieć się czegoś więcej o balecie, a i być może wybrać się do teatru.

Jezioro łabędzie to bajka oparta na libretcie baletu Piotra Czajkowskiego. To opowieść o nieszczęśliwej miłości księcia Zygfryda i pięknej Odetty. Ale od początku... Zygfryd to młody książę, który osiągnął właśnie wiek męski, gdyż ukończył 16 lat. Z tej okazji wyprawiono przyjęcie na jego cześć, a matka poinformowała go, że musi wybrać żonę, bo tak nakazuje tradycja. Portrety trzech, w gruncie rzeczy bardzo podobnych księżniczek, pokazano Zygfrydowi i z nich miał wybrać tą jedyną.  

Benno, przyjaciel młodego księcia, postanowił zabrać go nad jezioro do lasu, aby mógł wypróbować prezent urodzinowy – kuszę na ptaki i spokojnie się zastanowić. Wtem nadleciało stado łabędzi, a po chwili zza krzaków wyłoniła się przepiękna dziewczyna. Zygfryd oniemiał z zachwytu, w jednej chwili poczuł, że to jest ta jedyna, na którą czekał przez całe życie. Odetta opowiedziała mu swoją historię i wyjawiła smutną klątwę jaka nad nią ciążyła – za dnia była bowiem łabędziem, a tylko nocą, i to przez krótką chwilę, kobietą. Czy Zygfrydowi uda się pokonać złego czarownika Rotbarta? Czy klątwa zostanie zdjęta z Odetty? Czy młodzi będą żyli długo i szczęśliwie? O tym musicie już przeczytać sami.

Jezioro łabędzie  z całą pewnością warte jest przeczytania, ponieważ sama historia jest w pewien sposób magiczna. Ot taka piękna bajka. A w dodatku napisana bardzo dobrym językiem. Barwna, świetnie oddająca szczegóły, tworząca magiczny nastrój. Czuć, że napisana jest przez osoby związane z baletem, dla których to prawdziwa pasja.

Książka skierowana jest do dzieci w wieku 6-13 lat. Ale wydaje mi się, że i młodsze dzieci będą nią zachwycone, zwłaszcza dziewczynki, dla których bycie baletnicą jest często spełnieniem marzeń. W miarę, gdy dziecko jest starsze możemy zainteresować je historią powstania baletu, twórczością autorów, a nawet próbować wykonać podstawowe pozycje baletowe. Jezioro łabędzie bowiem oprócz samej bajki zawiera słownik pojęć związanych  z baletem, noty biograficzne autorów dzieła, czy opis wraz z ilustracjami pozycji rąk i  nóg w balecie. Każdy w zaciszu domu może poczuć się jak wielki tancerz.

Jezioro łabędzie będzie zarówno świetną bajką, jak i książką edukacyjną. Wydane w bardzo ładny sposób w twardej okładce z niebanalnymi ilustracjami zachęca do powrotów do tej lektury. A i przybliża sztukę baletu i zachęca do obejrzenia widowiska na żywo.