Jak kuszące mogą być słowa?

Co też stało się z listem miłosnym? Czy zdawkowe kartki, e-maile i SMS-y całkowicie zastąpiły tę romantyczną formę okazywania uczuć? Czy słowo pisane straciło swój urok w epoce cyfrowej obsesji i błyskawicznych randek? Piątego lutego 2008 roku na księgarskie półki trafi książka „42 Listy Miłosne” ...
/ 01.02.2008 15:41
Co też stało się z listem miłosnym? Czy zdawkowe kartki, e-maile i SMS-y całkowicie zastąpiły tę romantyczną formę okazywania uczuć? Czy słowo pisane straciło swój urok w epoce cyfrowej obsesji i błyskawicznych randek? Piątego lutego 2008 roku na księgarskie półki trafi książka „42 Listy Miłosne” – jedyny w swoim rodzaju zbiór nigdy wcześniej niepublikowanych listów miłosnych najsłynniejszych współczesnych pisarzy.

Joshua Knelman i Rosalind Porter poprosili najbardziej uznanych współczesnych autorów o zbadanie siły i możliwości klasycznego – a jednak zaniedbywanego – gatunku: listu miłosnego. Wytyczne były proste. Każdy tekst musiał być adresowany do kogoś (lub czegoś) i odnosić się do miłości. W ten sposób – z kolażu stylów i nastrojów – powstał niezwykły zbiór nowej prozy, przypominający jak kuszące mogą być słowa.

Przeważają tradycyjne listy miłosne – pełne namiętności, wzruszeń czy żalu, zaskakująco zabawne, innym razem całkiem mroczne, pisane z tęsknoty i w formie przeprosin, niewysłane lub zagubione, od zakochanych, odrzuconych, dawnych i obecnych kochanków, do mężów i żon, matek, ojców, tajemniczych nieznajomych, tych, którzy odeszli lub zaginęli. Każdy „list” jest radykalnie różny od pozostałych, każdy jest świadectwem unikalnego stylu autora, i każdy zdoła czytelnika uwieść, wzruszyć lub rozbawić...

„42 Listy Miłosne” zawierają oryginalne – publikowane po raz pierwszy – utwory tak uznanych autorów, jak: Margaret Atwood, Leonard Cohen, Jeanette Winterson, Hari Kunzru, Michel Faber, Etgar Keret, Jonathan Lethem, Juli Zeh, Neil Gaiman, Ursula K. Le Guin, Gautam Malkani, Lionel Shriver i Douglas Coupland. Polskie wydanie wzbogacone zostało także o teksty Rafała Olbińskiego i Łukasza Orbitowskiego.

Fragment

Kochanie,
Zacznijmy ten list, to preludium do spotkania, oficjalnie, jako wyznanie, w staromodny sposób: kocham cię. Ty mnie nie znasz (chociaż widziałaś mnie, uśmiechałaś się do mnie, wkładałaś mi monety w dłoń). Ja cię znam (chociaż nie tak dobrze, jak bym chciał. Chcę być tam, kiedy twoje oczy zamrugają i otworzą się rano, i zobaczysz mnie, i uśmiechniesz się. Chyba byłby to wystarczający raj?). A więc rzeczywiście wyznaję ci teraz miłość, długopisem przyłożonym do papieru. Wyznaję to znów: kocham cię.
Neil Gaiman

O książce

Tytuł: 42 Listy Miłosne
Pod red. Joshui Knelmana, Rosalind Porter i Renaty Smolińskiej
Tłumaczenie: Maciej Raginiak
Tytuł oryginału: Four letter word. New love letters
Data wydania: 05.02.2008
Format: 130mm x 201mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-7469-673-9
Cena detaliczna: 34,00 zł

Indeks autorów:

Anonim
Margaret Atwood
Chris Bachelder
Peter Behrens
David Bezmozgis
Joseph Boyden
Tessa Brown
Leonard Cohen
Douglas Coupland
Geoff Dyer
Michel Faber
Neil Gaiman
Damon Galgut
Panos Karnezis
A. L. Kennedy
Etgar Keret
Hari Kunzru
Nick Laird
Phil LaMarche
Ursula K. Le Guin
Jonathan Lethem
Sam Lipsyte
Gautam Malkani
Valerie Martin
Hisham Matar
Jan Morris
Audrey Niffenegger
Rafał Olbiński
Łukasz Orbitowski
Jeff Parker
Francine Prose
James Robertson
Graham Roumieu
Mandy Sayer
Lionel Shriver
Adam Thorpe
Miriam Toews
Carl-Johan Vallgren
M. G. Vassanji
Jeanette Winterson
Matthew Zapruder
Juli Zeh