POLECAMY

Cień Poego - Matthew Pearl

Nowy thriller historyczny autora międzynarodowego bestsellera Klub Dantego. W październiku 1849 roku na małym cmentarzu w Baltimore odbywa się skromna uroczystość pogrzebowa z udziałem kilku zaledwie osób. Tak Ameryka żegna jednego ze swoich najwybitniejszych poetów i pisarzy - Edgara Allana Poego. Grób, w którym zostaje pochowany, pozostanie nie oznaczony. Opinia publiczna, prasa, a nawet znajomi zmarłego są zdania, że był on drugorzędnym pisarzem, doprowadzonym do smutnego końca przez chorobę alkoholową.
Nowy thriller historyczny autora międzynarodowego bestsellera Klub Dantego.

cień poegoJaka była przyczyna śmierci Edgara Allana Poe: alkohol, narkotyki, choroba naturalna? Dlaczego w momencie, gdy znaleziono go nieprzytomnego na ulicy w Baltimore, miał na sobie cudze ubranie? Co robił w tym mieście, skoro oczekiwano nań w Filadelfii? Kim był tajemniczy Reynolds, którego nazwisko będący w malignie Poe tak uparcie powtarzał? A może jego ostatnie słowa były inne: „Herring!” (nazwisko wuja) czy „Boże, ratuj moją duszę…?” Jaka jest prawda o tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich?

W październiku 1849 roku na małym cmentarzu w Baltimore odbywa się skromna uroczystość pogrzebowa z udziałem kilku zaledwie osób. Tak Ameryka żegna jednego ze swoich najwybitniejszych poetów i pisarzy - Edgara Allana Poego. Grób, w którym zostaje pochowany, pozostanie nie oznaczony. Opinia publiczna, prasa, a nawet znajomi zmarłego są zdania, że był on drugorzędnym pisarzem, doprowadzonym do smutnego końca przez chorobę alkoholową.
Jedynie młody prawnik o nazwisku Quentin Clark, żarliwy wielbiciel talentu Poego, nie podziela tej opinii. By ocalić od zapomnienia tę postać i jej dzieło oraz wyjaśnić tajemnicę śmierci pisarza, rzuci na szalę własną karierę i reputację...
Prowadząc prywatne śledztwo w tej sprawie, udaje się do Paryża. Tam niespodziewanie na jego drodze staje niebezpieczny - jak się wydaje - osobnik, podający się za pierwowzór detektywa Augusta Dupina, niezapomnianego bohatera Morderstwa przy Rue Morgue. Młody prawnik zostaje wplątany w sieć złowrogich machinacji, rozsnutą przez tajnych agentów, piękną morderczynię oraz skorumpowanych handlarzy niewolników...
Przyszłość zawodowa i osobista Clarka jest poważnie zagrożona. Musi jak najszybciej uwolnić się od fatalnego związku z losem Poego!

W Cieniu Poego autor łączy literacką opowieść z niezwykle pomysłową zagadką, by stworzyć pasjonującą fabułę, pełną ciekawych szczegółów historycznych. Książka oparta jest na faktach zebranych przez autora, które pozwalają spojrzeć na śmierć Edgara Allana Poego, najbardziej chyba tajemniczą w całej historii literatury, z zupełnie nowej perspektywy. Poprzedni tytuł, a zarazem debiutancka powieść Matthew Pearl - Klub Dantego, - stał się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na prawie 30 języków i wydanym w ponad 40 krajach.

Matthew Pearl (ur. 1975) jest absolwentem dwóch najbardziej prestiżowych uczelni amerykańskich: Harvardu i Yale. Ukończył filologię angielską i amerykańską oraz prawo. Wykłada literaturę i prowadzi warsztaty pisarskie na Uniwersytecie Harvarda, a także w Emerson College.
Wydawnictwo Literackie
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)