Alkohol
Przepisy żeglarskie stanowią, że trzeźwa musi być tylko osoba sterująca jachtem. Stan trzeźwości sternika może zostać w każdej chwili skontrolowany.
Jednak w praktyce rzadko zdarza się, że przez cały rejs tylko jedna osoba steruje jachtem. W związku z tym najlepiej jest, jeżeli nikt z załogi nie spożywa alkoholu zarówno w trakcie rejsu, jak i bezpośrednio przed wypłynięciem.
Jeżeli na jachcie wydarzy się jakiś wypadek, wtedy odpowiedzialna jest osoba, która w danej chwili sterowała jachtem i to ona musi być trzeźwa. Jednak cała załoga może być pociągnięta do odpowiedzialności za to, że wyraziła zgodę na prowadzenie łódki przez pijanego sternika. Chociaż żeglowanie z piwem w ręku jest częstą praktyką, to jednak pływanie w stanie nietrzeźwości może być bardzo kosztowne. Prowadzenie jachtu pod wpływem alkoholu jest traktowane tak samo, jak kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu. Za takie przewinienie grozi wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności.
Niektóre portowe puby żeglarskie zainwestowały nawet w alkomaty, dzięki czemu każdy żeglarz może sprawdzić stan swojej trzeźwości.
Zobacz też: Wiosłowanie - trening całego ciała
Leki
Silne leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe lub uspokajające mogą osłabiać reakcje żeglarzy. Przez zażyciem jakiegokolwiek leku powinniśmy dokładnie zapoznać się z ulotką. Jeżeli producent podaje, że po zażyciu leku nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych, jest to dla nas znak, że nie wolno zażywać go również, jeżeli chcemy sterować jachtem. Chociaż na jeziorach jest znacznie mniejszy ruch i nie musimy koncentrować się tak, jak przy prowadzeniu samochodu, jednak nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Osoba sterująca jachtem staje się odpowiedzialna za całą załogę i musi być pewna swoich zdolności i skoncentrowana na zadaniu.
Na jachcie często zachodzi potrzeba zażycia leku przeciwbólowego lub przeciwgorączkowego. Leki takie najczęściej znajdują się w każdej żeglarskiej apteczce. Przed podaniem komuś takiego leku zwróćmy jednak uwagę na datę ważności i skład specyfiku. Zapytajmy, czy osoba, której chcemy podać lek, nie jest uczulona na jakiś ze składników preparatu. Nigdy nie podawajmy leków, jeżeli nie jesteśmy pewni działania danego specyfiku i nie możemy sprawdzić tego w ulotce.
Pamiętajmy również, że nie wolno nam wyrzucać przeterminowanych leków za burtę jachtu. Najlepiej zabrać takie tabletki ze sobą i wrzucić do specjalnego pojemnika, który znajduje się w każdej aptece. Dzięki temu chronimy środowisko naturalne.
Zobacz też: Trening obwodowy - trening całego ciała