POLECAMY

Straight Edge - subkultura zdrowia

Tym razem subkultura, która stroni od używek. Ludzie ci wyrzekają się picia alkoholu, zażywania narkotyków, palenia papierosów a także uprawiania wolnej miłości.

Tym razem subkultura, która stroni od używek. Ludzie ci wyrzekają się picia alkoholu, zażywania narkotyków, palenia papierosów a także uprawiania wolnej miłości.
 

Początek subkultury datuje się na lata 80. XX wieku w USA. Nie każdemu odpowiadała hedonistyczna kultura używek. Nazwa pochodzi od słów piosenki zespołu Minor Threat. Straight Edge - Proste Ostrza. Znakiem rozpoznawczym grupy stały się malowane na zewnętrznej stronie ręki czarne X (amerykańscy barmani tak oznaczali nieletnich, by nie sprzedawano im alkoholu).

Członkowie tej subkultury są wegetarianami, niektórzy weganami. Protestują przeciw krzywdzeniu zwierząt oraz traktowaniu ich jako „króliki doświadczalne”. Słuchają ostrego punku, hard core. Jeśli zdecydują się na seks, to tylko z kochaną osobą. Uznają, iż wyzbywając się hedonistycznych czynności, bardziej poznają wartości świata. Zyskują równowagę z przyrodą, co sprawia, że mogą zaufać swojej intuicji. Przeciwni są wojnie, przemocy, nacjonalizmowi i rasizmowi. Mimo pokojowego nastawienia, niektórzy z nich staną w obronie siebie czy wyznawanych idei.

Wyrzekają się także substancji psychotropowych. Uznają jednak wyjątki w postaci poważniejszych stanów chorobowych. Niezażywanie bowiem leków koniecznych dla zdrowia jest zgodne z autodestrukcją. A do tego grupa Prostych Ostrz nie dąży.

Głównie za sprawą kwestii związanych z aborcją grupa podzieliła się na dwa odłamy: („pro-choice” oraz „pro-life”).Pro-choice uważali, iż to kobieta ma prawo do ostatecznej decyzji w sprawie płodu. Angażują się chetnie w sprawy społeczne. Pro-life zaś wyrażali pogląd stwierdzający, iż  ważniejsze jest życie matki.

Odłamy Straight Edge:

• Hardline: ekologiczni fundamentaliści, w dużej mierze weganie. Najważniejsze dla nich stało się życie zgodnie z naturą. Przeciwni byli homoseksualizmowi, uznając je za zboczenie. Ich symbolem stały się skrzyżowane ze sobą karabiny. Jest to radykalny odłam. Członkowie hardline potrafią wszcząć bójkę, by wprowadzić zakaz używek. Vegan straight- edge: przeciwnicy dewastowania środowiska, krzywdzenia zwierząt oraz aborcji. Zafascynowani ruchem Hare-Kriszna.

• Wygląd straight-edge: Zjawiając się na koncercie z muzyką hard-core natknąć się można na członków subkultury Proste Ostrza. Rozpoznać ich można po trampkach, krótkich spodenkach, bandankach na głowie oraz bluzach z kapturami.

Straight Edge w Polsce

Pojawił się stosunkowo niedawno. Zespołem związanym z tym ruchem jest Nowa Droga. W jednym ze swoich utworów kapela zawarła przesłanie: „pokaż innym jak można żyć - nie pić, nie palić, normalnym być”. Inne zespoły tego ruchu to: Cymeon X, Inkwizycja, Ustawa o Młodzieży, Apatia. Spotkać można określenie członków straight edge jako zakon trzech krzyży. Związane jest to z symbolem tej grupy. Już nie tylko na rękach pojawiały się X, ale i na okładkach płyt czy koszulek. Zawsze w liczbie trzy. Skrótowo grupę określa się jako sxe. Większość członków czuje się związaną z którąś z religii. Katolicyzm, buddyzm, Hare Kriszna. Ale nie brakuje w tej grupie i ateistów, uznających religię za rodzaj używki. Kultura dążąca do harmonii z samym sobą i naturą. Z całą pewnością zdrowa kultura. Droga do niej otwarta jednak nie dla wszystkich. Dla wytrwałych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Hardline poszedł chyba w islam tak że zainteresowało sie nim fbi
/7 lat temu
Stara jest jak świat. Jeszce jak w ogólniaku byłam to o niej było głośno, a to było dobre 10 lat temu. Na dosluchania.pl sobie wejdź i kup bo mają o tym kilka pozycji.
/7 lat temu
Nigdy nie słyszałam o tej subkulturze, ale z tego artykuły wynika, że jest bardzo ciekawa. Chyba coś więcej sobie o niej poczytam.