Robienie na drutach inaczej

Robótki ręczne znów są w modzie. Ale te dopiero zyskują na popularności. Oto pomył na robienie na drutach, ale bez drutów.
/ 19.03.2013 06:11

Robótki ręczne znów są w modzie. Ale te dopiero zyskują na popularności. Oto pomył na robienie na drutach, ale bez drutów. 

Robienie na drutach inaczej

fot. andreabrena.com

Pomysł podejrzany u Andrea Brena na DMY International Design Festival Berlin w 2012 roku. Projektant w taki oto sposób tworzy dywany, poduszki, a nawet oryginalne siedziska. Z powodzeniem za pomocą takiego alternatywnego robienia na drutach, można stworzyć pled, szalik-komin, czy wygodną pufę. Poza tym to zdecydowanie szybsza forma od tradycyjnego robienia na drutach, a więc i dla tych, którzy cenią robótki ręczne, ale zbyt dużo wolnego czasu nie mają.

Oto robienie na drutach bez drutów. Wystarczą ręce i włóczka, nić pocięta ze starych t-shirtów, sznurek, zpaghetti, wełna. Do tych robótek ręcznych nie trzeba mieć także specjalnych zdolności, ponieważ wystarczy podejrzeć sposób wiązania nici na rękach i powtarzać go. Ci, którzy potrafią robić na drutach z pewnością i z tymi robótkami nie będą mieć kłopotu. Ale i ci, którym rękodzieło jest całkowicie obce, w mig załapią sposób w jaki nić jest wiązana.

A oto jakie cudeńka można zrobić właśnie na rękach. Podobny sposób wiązania można odtworzyć na palcach. Jak widać naprawdę warto. Można mieć własnoręcznie zrobioną pufę, dywan, koc lub szal.

Robienie na drutach inaczej

fot. andreabrena.com

Robienie na drutach inaczej

fot. andreabrena.com

Robienie na drutach inaczej

fot. andreabrena.com

Na początek proponujemy tutorial z gustownym, ciepłym kominem.

Robienie na drutach inaczej

fot. simplymaggie.com

Potrzebne materiały:

 • 2 motki wełny 

Jak zrobić komin na rękach?

Jak zrobić ciepły szal-komin?

Jak zrobić ciepły szal-komin?

 

 • Weź 2 nici wełny i złóż je razem, a następnie zrób pętelkę i nałóż ją na prawą rękę
 • Owiń jeden koniec (składający się z 2 nici) wokół kciuka lewej ręki od zewnątrz do środka, a drugi koniec umieść pomiędzy palcem wskazującym a środkowym (lewej ręki)
 • Przełóż palce prawej ręki przez nić oplątaną przy kciuku od dołu a następnie od góry przy palcu wskazującym i pomiędzy nićmi przy kciuku i prawej ręki, załóż pętelkę (oczko) na prawą rękę, zaciśnij nici (brzmi skomplikowanie, ale oglądając filmik jest naprawdę łatwe)
 • Powtórz czynność aż na twojej prawej ręce pojawi się 6 oczek
 • Przytrzymaj jeden koniec w prawej dłoni i zsuń 1 oczko w dół, pomiędzy oczkiem a trzymaną nicią powstanie pętla, załóż ją na lewą rękę, zaciśnij nici
 • Czynność powtarzaj aż na twojej lewej ręce znajdzie się 6 oczek
 • Teraz wystarczy postępować w analogiczny sposób, aż długość szala będzie zadowalająca, (najlepiej, by szal można było luźno owinąć na przynajmniej 2 razy wokół szyi)
 • Gdy długość będzie wystarczająca, szal trzeba zakończyć
 • W tym celu przełóż 2 oczka w taki sam sposób jak do tej pory, następnie 1 oczko zsuń z dłoni i zaciśnij nić, zrób kolejne oczko (tak by były 2) i znów zsuń to pierwsze (bliżej łokcia) i zaciśnij nić, postępuj tak, aż do momentu, gdy przełożysz wszystkie oczka, ostatnie oczko zsuń z dłoni i przełóż przez nie nić tworząc pętelkę, znów przełóż nić i zaciśnij, nadmiar wełny odetnij
 • Aby uzyskać komin złóż 2 końce szala ze sobą od lewej strony i zszyj 
 • Następnie przełóż na prawą stronę

Ciepły komin jest gotowy. W dodatku to proste zadanie. W podobny sposób możesz tworzyć narzuty, pledy i poduszki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/13.11.2014 16:27
nie mowcie -strasznie mi sie podoba- to zaprzeczenie tylko bardzo mi sie...
/19.01.2014 00:15
Strasznie mi się to podoba:) jak grubej włóczki potrzebuje aby zrobić taki szal? szukam i nic nie mogę znaleźć na ten temat
/18.03.2013 14:18
Rewelacja!!! Pewnie o wiele szybciej niż na drutach. Chyba się na to skuszę:)