Konsola Xbox Series X oraz S – czym się różnią?

konsola do gier fot. Materiały prasowe
Xbox Series to podobnie jak PlayStation 5 urządzenia reprezentujące najnowszą, czyli 9. generację konsol. Od ich premiery minęło już trochę czasu, więc teraz łatwiej ocenić, czy warto kupić taki sprzęt. Jeśli rozważamy zakup konsoli od Microsoft, pozostaje jeszcze jedno pytanie – którą wersję wybrać: Xbox Series X czy Xbox Series S?
konsola do gier fot. Materiały prasowe

 

Konsole Xbox Series – najważniejsze podobieństwa i różnice

Na wstępie warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, kiedy oferta Microsoft Xbox jest zróżnicowana. Bardzo podobnie było z poprzednią generacją. Wówczas wybór sprowadzał się do Xbox One S i Xbox One X. Pierwsza konsola była po prostu tańszą wersją, natomiast druga to ulepszona, wydajniejsza konsola, lepiej dostosowana do współpracy z telewizorami 4K. W przypadku Xbox Series jest podobnie.

Cechy wspólne Xbox Series X i Xbox Series S to:

  • szybki start i wczytywanie dzięki dyskowi SSD,
  • obsługa tych samych gier,
  • ten sam procesor,
  • te same usługi, jak Xbox Game Pass.

A jednak cena obu konsol różni się o ponad 1000 zł. Z czego to wynika?

  • Xbox Series X ma pojemniejszy dysk – i to dwukrotnie. Mając 1 TB pamięci na zainstalowane pliki, będziemy mogli używać znacznie większej liczby gier, niż mając 500 GB.
  • Xbox Series S nie ma napędu optycznego – to duża oszczędność i jednocześnie inny sposób użytkowania gier – tańszy Xbox umożliwia korzystanie wyłącznie z cyfrowych tytułów, podczas gdy na konsoli Xbox Series X odpalimy gry na płytach – a także filmy na Blu-ray czy muzykę.
  • Xbox One X ma większą moc obliczeniową i lepszy układ graficzny – to jedna z kluczowych różnic, przekładających się na jakość oprawy audiowizualnej. Xbox Series X wygeneruje grafikę w wyższej rozdzielczości niż Xbox Series S.
  • Xbox Series S jest mniejszy – między innymi przez brak napędu konsola ma wyraźnie mniejszy rozmiar.

Którą konsolę Xbox Series wybrać?

Skoro znamy podstawowe różnice, zdecydowanie łatwiej dokonać świadomego wyboru. Xbox Series S będzie najlepszą opcją dla osób, które patrzą przede wszystkim na cenę sprzętu. To najtańszy sposób na to, aby mieć konsolę najnowszej generacji za najmniejszą kwotę. Można pomyśleć o takim rozwiązaniu, jeśli nie zależy nam na grafice 4K oraz używaniu sprzętu do innych celów niż zabawa z grami z oficjalnego sklepu Microsoft. Mniejsza przestrzeń na dysku, skromniejszy układ graficzny i brak napędu optycznego to rozsądny kompromis.

Xbox Series X to natomiast optymalny zakup dla tych, którzy kompromisów nie akceptują. Jeśli chcemy po prostu dostać najlepszy sprzęt, jaki jest dostępny w danej chwili, to warto zapłacić wysoką cenę i korzystać z pełni możliwości. Z lepszą konsolą Microsoftu w pełni rozwiniemy skrzydła i wykorzystamy potencjał swojego nowoczesnego telewizora.

Zakup konsoli do gier z pewnością się opłaci, niezależnie od tego, którą wersję Xbox wybierzemy. Warto pamiętać, że generacje konsol funkcjonują naprawdę długo, a te poprzednie są jeszcze wspierane przez lata. Obie konsole kupimy przecież sporo taniej niż na przykład komputer gamingowy. A gdzie ich szukać? Konsole Xbox Series znajdziesz w MediaMarkt.pl!

Materiał powstał z udziałem marki Xbox.

Tagi: gry