kolekcja Empik inspirowana Fridą Kahlo fot. Materiały prasowe

Gadżety i dodatki inspirowana stylem Fridy Kahlo – nowa kolekcja Empiku to barwny hołd oddany niezwykłej artystce

Znajdziecie je już w salonach stacjonarnych lub na Empik.com!
kolekcja Empik inspirowana Fridą Kahlo fot. Materiały prasowe

Życie Fridy Kahlo, choć może nie widać tego na jej barwnych obrazach, było pasmem fizycznego cierpienia. Jako nastolatka została ofiarą wypadku komunikacyjnego – na skutek zderzenia autobusu i tramwaju, podróżującą nim Fridę przebiła metalowa poręcz, uszkadzając jej macicę, miednicę oraz powodując liczne złamania. Unieruchomiona przez dziewięć miesięcy dziewczyna, spędzając czas przykuta do łóżka, zaczęła malować swoje autoportrety. Tak narodziła się w niej artystka, którą dziś określa się mianem malarskiej ikony XX wieku.

Twórczość i życie meksykańskiej artystyki

Oryginalne stroje, ciemne oczy obramowane wyrazistymi brwiami i kwiaty we włosach – Fridy Kahlo nie sposób nie kojarzyć.  Jej styl na stałe wszedł do popkultury, na nowo definiując sztukę folklorystyczną. W jej malarstwie uwidaczniają się wpływy kultury meksykańskiej, a proste kreski i wyraziste kolory, połączone z elementami surrealistycznymi, tworzą niepowtarzalny styl artystki.

Sama Frida traktowała swoją sztukę jako terapię. Lata cierpienia fizycznego spowodowanego kilkudziesięcioma operacjami oraz burzliwa relacja z Diego Riverą, starszym od niej o dwadzieścia lat artystą, z którym wzięła ślub w 1929 roku stworzyły z niej artystkę niebanalną, lecz skromną. Sama nie widziała w swoich pracach niczego nadzwyczajnego, a każdą sprzedaż obrazu lub wystawę przyjmowała z miłym zdziwieniem. Jej inspirująca, choć często budząca kontrowersję postawa życiowa zainspirowała również ruchy feministyczne, które obrały sobie Kahlo jako duchową przewodniczkę.

Kolekcja inspirowana Fridą Kahlo dostępna w Empiku

Barwna postać artystki stanowi od lat inspirację również w zakresie design i mody. Wnętrza stylizowane na wzór jej domu rodzinnego La Casa Azul w Coyocan czy kolekcje ubrań sięgające po folklorystyczne wzory, które uwielbiała artystka  to tylko niektóre z przykładów, jak malarstwo i postać Fridy do dziś inspiruje innych.

Empik postanowił pójść o krok dalej, tworząc kolekcję gadżetów i dodatków, na których pojawiają się motywy z twórczości artystki. Gadżety z limitowanej kolekcji Frida Kahlo wypełniają każde miejsce intensywnymi kolorami i niezwykłą energią, którą emanują obrazy malarki. Notesy, długopisy i planery zdobione wielobarwnymi kwiatami pozwolą z przyjemnością planować każdy kolejny dzień.

Dekoracyjne poduszki, pokryte florystycznymi wzorami szkatułki czy kubki z wizerunkiem Fridy Kahlo dodadzą wnętrzu szczypty meksykańskiego folkloru, którym zachwyca się cały świat. Natomiast designerskie torby, etui i lusterka sprawią, że niepowtarzalna estetyka znajdzie się na wyciągnięcie ręki, gdziekolwiek się udamy.

Kolekcja powstała we współpracy z Frida Kahlo Corporation i jest dostępna w salonach stacjonarnych i na Empik.com od 27 stycznia.

Wypełnione bólem, romansami i pochłonięte pracą życie Fridy Kahlo skończyło się w 1954 roku. Artystka doczekała się tylko jednej wystawy swoich prac w paryskim Luwrze, a została doceniona dopiero wiele lat po śmierci - lata osiemdziesiąte XX wieku przyniosły jej pośmiertną sławę za sprawą propagowania w sztuce nurtu neomeksykańskiego. Wystawy na całym świecie, filmy poświęcone jej biografii oraz podobizna Fridy na banknocie 500 meksykańskich peso to świadectwo, że fenomen Fridy Kahlo doczekał się docenienia i pozostaje ważnym elementem kultury niezależnie od szerokości geograficznej.

 

Artykuł powstał z udziałem marki Empik