"Wszystko" fot. Spectator

"Wszystko"

Pierwszy polski film finansowany przez internautów. W rolach głównych Marta Żmuda Trzebiatowska, Antoni Pawlicki i Mateusz Banasiuk.
/ 01.04.2011 13:30
"Wszystko" fot. Spectator
Nieromantyczna komedia o romantycznej miłości, szczerej i największej, ale rozkosznie naiwnej i nieporadnej. ON ma 17 lat i spędza dni na myśleniu o Monice, swojej sąsiadce z podwórka. Niestety Monika jest już z kimś związana i ON będzie musiał bardzo się postarać, zanim ona zobaczy w nim kogoś więcej, niż partnera na jedną noc.
 
Wszystko to pierwszy polski film finansowany przez internautów. Reżyser Artur Wyrzykowski zebrał środki potrzebne do realizacji poprzez stronę wszystko.net. Główne role zagrali znani aktorzy młodego pokolenia: Mateusz Banasiuk, Marta Żmuda Trzebiatowska, Antoni Pawlicki i Michał Koterski.


Reżyser Artur Wyrzykowski o filmie:
Wszystko zaczęło się w 2006 roku, gdy kończyłem reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Przygotowując się do realizacji filmu, który miał być moim dyplomem, zdałem sobie sprawę, że z budżetem jakim dysponuję mogę pozwolić sobie jedynie na format HDV. Oczywiście można powiedzieć, że dobry film zawsze się obroni, niezależnie od nośnika. Można, ja jednak mówię, że nośnik może bardzo filmowi pomóc, zarówno w kwestii odbioru przez widzów jak i w kwestii dystrybucji i dotarcia do odbiorców. Poza tym uznałem, że koniec szkoły to jedyny moment, kiedy mogą nauczyć się profesjonalnej realizacji od technicznej strony. Chciałem po prostu zrobić swój film w warunkach, w jakich robi się normalne, pełnometrażowe filmy i chciałem, aby miał szanse na pokazy kinowe. To jest marzenie, na które warto wydać kilkadziesiąt tysięcy.

Wiedząc, jak ciężko będzie przekonać jedną osobę, aby zainwestowała we mnie tyle pieniędzy, postanowiłem przekonać wiele osób, aby zainwestowały niewielkie sumy. Tak właśnie powstała strona ww.wszystko.net, która z tygodnia na tydzień się rozwijała, stwarzając coraz więcej możliwości wsparcia mojego filmu przez ludzi z całego świata.

Niewiele osób wierzyło, że to się uda, a jednak znalazło się kilkaset całkowicie obcych mi ludzi, którzy mi zaufali i zainwestowali w mój film swoje pieniądze. W sumie od 688 osób dostałem 28 306 złotych. Kolejne 20 000 złotych to nagroda od Pani Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz. Udało się też dzięki ogromnemu wsparciu mediów. Przez kilka miesięcy wielu dziennikarzy w prasie, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz na portalach internetowych opisywało moją walkę o spełnienie marzenia.

Po kilku latach mam swój film na taśmie 35mm, mam dystrybutora i datę premiery. Z kilkoma kinami jesteśmy już umówieni, mam jednak nadzieję, że dołączą kolejne i mój film będzie można zobaczyć w całym kraju. Jeśli to się uda, będzie to przełom na polski rynku dystrybucyjnym, na którym do tej pory nie było miejsca na filmy krótkometrażowe. Znów wszystko zależy od internautów, którzy mogą mi pomóc dopisując się na stronie www.ChceZobaczycWszystko.net

Zobacz zwiastun filmu:W filmie występują:
Chłopak: Mateusz Banasiuk
Monika: Marta Żmuda Trzebiatowska
Facet Moniki: Antoni Pawlicki
Matka: Joanna Górniak
Ojciec: Stanisław Banasiuk
Barman: Michał Koterski

Uwaga: Film "Wszystko" będzie pokazywany jako dodatek do filmu "Miss Kicki"

"Wszystko", Scenariusz i Reżyseria: Artur Wyrzykowski, Dystrybucja: Spectator, Premiera: 8 kwietnia 2011