"Vicky Cristina Barcelona"

Vicky Cristina Barcelona fot. Kino Świat
Zanurzony w soczystej zmysłowości Barcelony, zabawny i inteligentny film Woody’ego Allena ukazuje miłość we wszystkich jej przejawach.
/ 20.04.2009 11:41
Vicky Cristina Barcelona fot. Kino Świat
Przedstawiamy zdobywczynię Oscara – Penelope Cruz w pełnym humoru i temperamentu filmie Woody’ego Allena.

O filmie
Dwie młode Amerykanki, Vicky i Cristina przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Vicky, inteligentna i czuła, ma niedługo wyjść za mąż. Otwarta na emocjonalne i seksualne przygody Cristina to jej zupełne przeciwieństwo. Podczas pobytu, obie bohaterki dają się wciągnąć w niekonwencjonalną, romantyczną i seksualną przygodę z Juanem Antonio, charyzmatycznym malarzem, uwikłanym w burzliwą i skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną, Marią Eleną.

Zanurzony w soczystej zmysłowości Barcelony, „Vicky Cristina Barcelona”, to zabawny, inteligentny film, ukazujący miłość we wszystkich jej przejawach.

Kiedy tytułowe bohaterki, Vicky i Cristina, postanawiają spędzić wspólnie lato w Barcelonie, znajdują się na bardzo różnych etapach życia. „Vicky ma określony plan na życie” mówi Hall, „Zamierza wyjść za mąż, chce wyprowadzić się z miasta i mieć dzieci.” Cristina, przeciwnie, nie wyznacza sobie żadnych zadań: właśnie rozstała się z chłopakiem i porzuciła projekt filmu krótkometrażowego, nad którym pracowała sześć miesięcy, a teraz go nienawidzi. „Cristina jest typem wałęsającej się zagubionej duszy” mówi Johansson „Nie widzi przed sobą celu i naprawdę nie wie, czego chce. Eksperymentuje w sposób całkowicie pozbawiony odpowiedzialności i po prostu płynie z prądem poddając się nurtom rzeki życia.”Allen porównuje korzyści i ustępstwa związane z różnymi życiowymi wyborami, których dokonują obie kobiety. „Vicky jest konwencjonalną przedstawicielką klasy średniej, która zmierza do tego, by mieć życie, które większość ludzi uważa za szczęśliwe” mówi Allen. „To życie wyraźniej skonstruowane, stabilne i funkcjonalne. Vicky nie stawia sobie wyższych celów, ale wszystko wskazuje na to, że będzie miała udane życie ze swym mężem, który jest miłym facetem i wszystko ułoży się zgodnie z jej oczekiwaniami. Tymczasem ktoś taki, jak Cristina ma mniejsze szanse zaspokojenia swoich potrzeb, ponieważ wciąż poszukuje odpowiedzi na pytanie czego naprawdę chce i póki, co wie jedynie, czego na pewno nie chce. Ale Cristina dokonuje wyborów z o wiele szerszego niż Vicky spektrum możliwości i być może pewnego dnia znajdzie to, czego szuka po omacku.”

Najnowszy film Woody’ego Allena, którego premiera była największym wydarzeniem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i publiczność. Film został obsypany nagrodami na wielu festiwalach filmowych (m.in. Złoty Glob, BAFTA, Satelite). Za kreację w tym filmie, Penelope Cruz została uhonorowana Oscarem oraz wieloma innymi prestiżowym nagrodami. Jednocześnie film odniósł największy komercyjny sukces spośród wszystkich obrazów Woody’ego Allena.

„Vicky Cristina Barcelona” ukazała zupełnie nowy wymiar twórczości Allena – klimat znany dotychczas bardziej z filmów Pedro Almodóvara, ale cały czas nacechowany wyjątkowym poczuciem humoru mistrza.
O produkcji
Vicky Cristina Barcelona to film nierozerwalnie związany z miejscem, w którym został nakręcony - Barceloną.
„Gdy zaczynałem pisać scenariusz, myślałem jedynie o tym by stworzyć historię, której bohaterem będzie Barcelona” mówi Allen. „Chciałem uhonorować to miasto, ponieważ bardzo je kocham, tak jak i całą Hiszpanię” dodaje. „Barcelona jest bardzo piękna wizualnie i ma niezwykłą, romantyczną wrażliwość. Historia, jaką opowiedziałem w filmie, mogłaby się zdarzyć tylko w Paryżu albo właśnie w Barcelonie.”

Allen porównuje korzyści i ustępstwa związane z różnymi życiowymi wyborami, których dokonują obie kobiety. „Vicky jest konwencjonalną przedstawicielką klasy średniej, która zmierza do tego, by mieć życie, które większość ludzi uważa za szczęśliwe” mówi Allen. „To życie wyraźniej skonstruowane, stabilne i funkcjonalne. Vicky nie stawia sobie wyższych celów, ale wszystko wskazuje na to, że będzie miała udane życie ze swym mężem, który jest miłym facetem i wszystko ułoży się zgodnie z jej oczekiwaniami. Tymczasem ktoś taki, jak Cristina ma mniejsze szanse zaspokojenia swoich potrzeb, ponieważ wciąż poszukuje odpowiedzi na pytanie czego naprawdę chce i póki, co wie jedynie, czego na pewno nie chce. Ale Cristina dokonuje wyborów z o wiele szerszego niż Vicky spektrum możliwości i być może pewnego dnia znajdzie to, czego szuka po omacku.”

Zdjęcia zrealizowane zostały w Barcelonie, stolicy Katalonii i drugim co od wielkości hiszpańskim mieście, położonym na wschodnim hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz w Oviedo i Avilés, dwóch miastach asturyjskich, znajdujących się na wybrzeżu północnym. Barcelońskie lokalizacje stanowią wirtualną wizytówkę miasta ze szczególnym uwzględnieniem niezwykłej architektury Antonio Gaudiego. Uwagę przykuwa zwłaszcza słynna Sagrada Familia, Parc Güell i La Pedrera. W filmie jest jedna, zapadająca mocno w pamięć scena, gdy Javier Bardem i Rebecca Hall grają po dwóch stronach mozaikowej jaszczurki – fontanny w Parc Güell. „Musieliśmy wypompować sporo wody płynącej z paszczy zwierzęcia” mówi Allen „Inaczej nie można by było usłyszeć dialogów.”

Allen jest przekonany, że Vicky Cristina Barcelona mówi o miłości coś, z czego on sam nie zdawał sobie sprawy. „Nie miałem do przekazania jakichś szczególnie głębokich prawd o miłości, ale budując tak żywe postaci i więzi między nimi, chciałem zaprowadzić widzów do momentu, w którym sami będą mogli wyciągnąć wnioski” mówi reżyser. I dodaje: „W finale filmu jest kilka scen, które mnie samego zaskoczyły – zupełnie nie to zamierzałem powiedzieć. Może nawet stanowią zaprzeczenie tego, co sobie wcześniej wyobrażałem, a co może wcale nie było tak głębokie.”


W filmie występują:
Javier Bardem
jako Juan Antonio
Penelope Cruz jako Maria Elena
Scarlett Johansson jako Cristina
Rebecca Hall jako Vicky
Patricia Clarkson jako Judy Nash
Kevin Dunn jako Mark Nash
Chris Messina jako Doug


"Vicky Cristina Barcelona", Scenariusz i reżyseria: Woody Allen, Produkcja: Hiszpania/USA 2008, Czas trwania: 97 min., Dystrybucja w Polsce: Kino Świat, Premiera: 17 kwietnia 2009
18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do 30% na meble i dodatk... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online

Rabat do 30% na meble i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na sfmeble.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
REKLAMA