„The Social Network” - Historia o powstaniu Facebooka

Justin Timberlake w filmie „The Social Network” o powstaniu portalu społecznościowego 21. wieku.
/ 15.10.2010 12:05
Pewnego październikowego wieczoru w 2003 roku, po zerwaniu z dziewczyną, Mark włamuje się do uniwersyteckiej sieci komputerowej i tworzy stronę internetową będącą bazą studentek Harvardu. Następnie umieszcza obok siebie zdjęcia dziewcząt i zadaje użytkownikom pytanie, o to, która z nich jest atrakcyjniejsza. Strona otrzymuje nazwę Facemash i staje się niezwykle popularna wywołując jednocześnie mnóstwo kontrowersji. Mark zostaje oskarżony o celowe złamanie zabezpieczeń, pogwałcenie praw autorskich i naruszenie prywatności. Jednak to właśnie wtedy rodzi się zarys Facebooka. Wkrótce potem, Mark zakłada stronę thefacebook.com, która gości na monitorach komputerów na Harvardzie, uniwersytetów Ivy League oraz Doliny Krzemowej, a potem dosłownie w każdym zakątku świata.

Chaos tworzenia powoduje jednak konflikt, co do tego, komu należy się uznanie jako twórcy jednej z najbardziej znaczących idei nowego stulecia. Konflikt, który poróżni przyjaciół i zaprowadzi ich na drogę sądową.

W filmie „The Social Network”, reżyser David Fincher i scenarzysta Aaron Sorkin przyglądają się momentowi, w którym powstał społeczny fenomen 21. wieku - Facebook, z punktu widzenia błyskotliwych młodych ludzi, z których każdy twierdzi, że to właśnie on był obecny w dniu narodzin portalu.

Efektem pracy filmowców jest film celowo unikający jednego tylko punktu widzenia, ale podążający tropem wielu narracji, ścierających się prawd i stale zmieniających się stosunków społecznych, które definiują nasze czasy. Akcja filmu przenosi się z sal wykładowych Harvardu do Palo Alto ukazując emocje towarzyszące pierwszym dniom istnienia tego zmieniającego całkowicie naszą kulturę zjawiska, które przyciągnęło do siebie grupę młodych rewolucjonistów, a następnie ich poróżniło.

Zobacz zwiastun filmu:

W filmie występują:
Jesse Eisenberg jako Mark Zuckerberg
Andrew Garfield jako Eduardo Saverin
Justin Timberlake jako Sean Parker
Armie Hammer jako Tyler & Cameron Winklevoss

„The Social Network”, Reżyseria: David Fincher, Dystrybucja w Polsce: United International Pictures, Premiera: 15 października 2010