POLECAMY

Film „Tajemniczy Kosmos”

Najciekawsze filmy dokumentalne BBC o kosmosie znalazły się w nowej 26-tomowej kolekcji Edipresse Polska „Tajemniczy Kosmos”.
Film „Tajemniczy Kosmos” fot. serwis prasowy

Do bogato ilustrowanych książek autorstwa Tomasza Rożka, doktora fizyki i jednego z najpopularniejszych dziennikarzy naukowych w Polsce, dodane są płyty DVD z filmami BBC, komentowanymi przez znakomitych naukowców, m.in. prof. Stephena Hawkinga i prof. Briana Coxa.

Filmy dołączone do książek to najlepsze serie dokumentalne BBC poświęcone kosmosowi: „Wszechświat Stephena Hawkinga”, „Cuda wszechświata” (premiera na DVD!), „Kosmos”, „Magia Systemu Słonecznego” i „Planety”. Znaleźć można w nich najwyższej jakości zdjęcia gigantycznych fontann lodowych wzbijających się na 100 km ponad powierzchnię planety, niewiarygodnie wielkiego oceanu ukrytego pod lodową powierzchnią, krwistoczerwonych burz kilkukrotnie większych od kuli ziemskiej oraz wulkanów, które wybuchając potrafiłyby rozerwać planetę. To wszystko dzięki nowoczesnym teleskopom umieszczonym w przestrzeni kosmicznej, umożliwiającym obserwowanie najciekawszych zjawisk naszego układu słonecznego o niewyobrażalnej na co dzień skali.

Dzięki książkom „Tajemniczy Kosmos” poznamy najciekawsze teorie dotyczące wszechświata. Skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Czym są czarne dziury i co się za nimi kryje? Czy poznając najdalsze zakątki kosmosu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć samych siebie? Odpowiedzi na te pytania udzielają znakomici naukowcy i popularyzatorzy nauki:

- prof. STEPHEN HAWKING (ur. 1942) – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Autor bestsellerowej książki „Krótka historia czasu”, która sprzedała się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy na całym świecie. Profesor matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Oxfordzie, Uniwersytecie Cambridge (gdzie w latach 1979-2009 obejmował katedrę Lucasa, tak jak kiedyś Isaac Newton), w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie.



- prof. BRIAN COX (ur. 1968) – jeden z najbardziej rozpoznawalnych naukowców w Wielkiej Brytanii, fizyk na Uniwersytecie w Manchesterze, prowadzący prace przy odkryciu Bozonu Higgsa za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) w CERN. Autor kilku dokumentalnych serii popularnonaukowych BBC. Uhonorowany przez Królową Elżbietę orderem Officer of the Most Excellent Order of the British Empire.

Autorem książek w kolekcji „Tajemniczy Kosmos” jest Tomasz Rożek (ur. 1976), jeden z najpopularniejszych dziennikarzy naukowy w Polsce, doktor fizyki. Artykuły popularnonaukowe publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wiedzy i Życiu”, „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „National Geographic Polska”. Kierownik działu Nauka i Gospodarka w tygodniku „Gość Niedzielny”. Autor programu „Kawiarnia Naukowa” emitowanego w TVP Kultura. Współpracuje z telewizją TVN: przybliża zagadnienia naukowe w sobotnim programie „Dzień Dobry TVN”. Założyciel stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W 2008 r. otrzymał tytuł „Popularyzatora nauki”, przyznawany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP. Autor książki „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011), uznanej przez Instytut Książki, redakcję czasopisma „Nowe Książki” oraz Warszawski Festiwal Nauki za najlepszą publikację popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2010/2011. W czerwcu 2012 r. opublikował „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, aktualnie najlepiej sprzedającą się książkę popularnonaukową w Polsce. Mieszka na Śląsku z żoną Anną i siedmioletnimi bliźniętami: Zuzią i Jasiem.

Pierwszy tom kolekcji zatytułowany „Wszechświat Stephena Hawkinga: Zobaczyć znaczy uwierzyć” będzie do kupienia w promocyjnej cenie 9,99 zł od wtorku 28 sierpnia. Kolejne tomy będą ukazywały się co dwa tygodnie we wtorki w cenie 24,99 zł.

W kolekcji znajdą się filmy z następujących serii:

WSZECHŚWIAT STEPHENA HAWKINGA
 1. Zobaczyć znaczy uwierzyć
 2. Tak było na początku
 3. Kosmiczna alchemia
 4. Czarne dziury i to co za nimi
 5. Po ciemnej stronie
 6. Odpowiedź na wszystkie pytania
WSPANIAŁY WSZECHŚWIAT
 1. Przeznaczenie
 2. Gwiezdny pył
 3. Opadanie
 4. Posłańcy
KOSMOS
 1. Życie
 2. Przetrwanie
 3. Przeznaczenie
MAGIA SYSTEMU SŁONECZNEGO
 1. Imperium Słońca
 2. Ład z chaosu
 3. Cienka niebieska linia
 4. Żywa czy martwa
 5. Obcy
PLANETY
 1. Różne światy
 2. Terra Firma
 3. Olbrzymy gazowe
 4. Księżyc
 5. Gwiazda
 6. Atmosfera
 7. Życie
 8. Przeznaczenie
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)