"Starcie Tytanów" na DVD i Blu-ray od 10 września!

Wielka przygoda w magicznym świecie inspirowanym grecką mitologią. Rewolucyjne efekty specjalne. W roli głównej Sam Worthington, gwiazda filmu „Avatar”. W pozostałych rolach nominowani do Oscara® Liam Neeson i Ralph Fiennes.

Wielka przygoda w magicznym świecie inspirowanym grecką mitologią. Rewolucyjne efekty specjalne. W roli głównej Sam Worthington, gwiazda filmu „Avatar”. W pozostałych rolach nominowani do Oscara® Liam Neeson i Ralph Fiennes.

WOJNA POMIĘDZY LUDŹMI I BOGAMI

„Starcie tytanów” to widowiskowy remake kultowej produkcji z 1981 roku opowiadającej o przygodach Perseusza w mitycznym świecie rządzonym przez potężnych i bezwzględnych greckich bogów. Obraz zrealizował specjalista od wybuchowego kina akcji Louis Leterrier („Transporter”, „Incredible Hulk”), a w roli głównej w filmie wystąpił Sam Worthington – gwiazda filmu „Avatar”. „Starcie tytanów” zadebiutuje na Blu-Ray i DVD dzięki Galapagos Films.

Akcja filmu przenosi widzów do magicznego świata rodem z greckich mitów, w którym toczy się wojna o władzę pomiędzy ludźmi i królami, oraz królami i bogami. Bitwy toczone przez bogów stają się coraz bardziej zaciekłe i w konsekwencji mogą nawet zniszczyć świat. Tylko jeden człowiek może zakończyć krwawy konflikt – Perseusz (Sam Worthingon), syn Zeusa i ziemskiej kobiety wychowany przez ludzi.

Chcąc pomścić śmierć swojej rodziny, heros wyrusza w niebezpieczną podróż do zakazanych światów by stawić czoła potężnemu bogowi Hadesowi (Ralph Fiennes) i powstrzymać go przed rozpętaniem piekła na ziemi. Podczas pełnej przygód podróży Perseusz, dzielnie stawia czoła demonom i potężnym bestiom, ale ostateczne zwycięstwo odniesie dopiero wtedy gdy zaakceptuje swoje boskie moce, odrzuci swoje przeznaczenie i zacznie walczyć o swoje przeznaczenie.

Obraz jest dziełem francuskiego reżysera Louisa Leterriera od kilku lat udanie podbijającego Hollywood. Leterrier, który swoją karierę rozpoczynał pod skrzydłami wielkiego Luca Bessona, dał się poznać jako specjalista od wybuchowego kina akcji, co udowodnił realizując tak głośne produkcje jak „Transporter” z Jasonem Stathamem, „Człowiek-pies” z Jetem Li czy „Incredible Hulk” z Edwardem Nortonem, Timem Rothem i Liv Tyler.

"Starcie Tytanów" (reż. Louis Leterrier)

"Starcie Tytanów" (reż. Louis Leterrier)

Do pracy nad „Starciem tytanów” reżyser i producenci zaprosili największe gwiazdy kina. W roli Perseusza wystąpił Sam Worthington – jeden z najpopularniejszych aktorów ostatnich lat znany z ról w superprodukcjach „Terminator. Ocalenie” oraz „Avatar”. Obok niego w obsadzie filmu znaleźli się nominowani do Oscarów® Liam Neeson („Lista Schindlera”) i Ralph Fiennes („Angielski pacjent”), duński gwiazdor Mads Mikklesen („Casino Royale”), brytyjska aktorka Gemma Arterton („007. Quantum of Solace”) oraz angielski aktor charakterystyczny Pete Postlethwaite („Wierny ogrodnik”).

"Starcie tytanów” jest nową wersją filmu z 1981 roku w Polsce znanego pod tytułem „Zmierzch tytanów”. Obraz, dziś cieszący się statusem produkcji kultowej, był jednym z największych kinowych przebojów lat 80., a w historii kina zapisał się dzięki niesamowitym (jak na owe czasy) efektom specjalnym, których autorem był Ray Harryhausen.

Remake powstał na podstawie scenariusza Travisa Beachama, Phila Haya i Matta Manfrediego.     Za produkcje filmu odpowiadali m.in.: Kevin De La Noy („Mroczny rycerz”), Basil Iwanyk („Męski sport”), Richard D. Zanuck – uhonorowany Oscarem® współtwórca tak głośnych filmów jak „Wożąc panią Daisy” (1989), „Szczęki” (1975) czy nowej wersji „Planety małp” w reżyserii Tima Burtona z 2001 roku oraz Thomas Tull, Jon Jashni i William Fay z wytwórni Legendary Pictures.

Na ekrany amerykańskich kin „Starcie tytanów” weszło 2. kwietnia 2010 roku, w pierwszy weekend zarabiając ponad 61 milionów dolarów! Do dnia dzisiejszego wpływy ze sprzedaży biletów na film w kinach na całym świecie wyniosły 500 milionów dolarów, a twórcy już zapowiadają realizację drugiej części superprodukcji. Polska premiera filmu odbyła się 9. kwietnia.   

W POSZUKIWANIU STAROŻYTNEJ GRECJI

„Starcie tytanów” to wyjątkowe połączenie greckiej mitologii z zapierającymi dech w piersiach scenami akcji i rewolucyjnymi efektami specjalnymi. To niezwykłe widowisko, które w kinach na świecie pokazywane było w technologii 3D. − To jest wielka przygoda, film, który przenosi widza w świat fantazji, a ja kocham takie filmy. Ta opowieść jest heroiczna, mityczna, romantyczna i opowiada o wypełnieniu swojego przeznaczenia. Jest pełna fantastyki i humoru, ale jest też czasem przerażająca − mówi o filmie jego reżyser Louis Leterrier. 

To klasyczna opowieść o życiu i śmierci, zdradzie i odwadze. Zdecydowaliśmy się na realizację nowej wersji filmu, żeby przekazać widzom te uczucia, które sam odczuwałem jako dziecko oglądając „Zmierzch tytanów” – dodaje producent Basil Iwanyk.

Louis chciał, by był to film pełen rozmachu, odwagi i heroizmu, który widzowie będą oglądać w kinie z zapartym tchem, zapominając nawet o popcornie, a ja pomyślałem: „to jest reżyser, z którym można podjąć takie wyzwanie, i ja chcę być częścią tej przygody” – dodaje odtwórca roli Perseusza, Sam Worthington.

Dla samego Leterriera realizacja „Starcia tytanów” była nie tylko wielką przygodą, ale również spełnieniem marzeń. Artysta jest bowiem wielkim fanem „Zmierzchu tytanów” z 1981 i – jak sam wspomina – kiedy zaproponowano mu realizację remake’u „skakał z radości”.

Prace na planie „Starcia tytanów” rozpoczęły się 27. kwietnia 2009 roku w londyńskim Shepperton Studios. W ciągu kilku miesięcy ekipa pracowała w Walii, na Wyspach Kanaryjskich i Teneryfie,  w Islandii i Etiopii. Zdjęcia do filmu zakończyły się pod koniec lipca 2009 roku w kamieniołomach Dinorwic Quarry, w których przed laty Ron Howard realizował głośny film fantasy „Willow”.

BOGOWIE I POTWORY

Po zakończeniu zdjęć prace nad „Starciem tytanów” przeniosły się do studia, gdzie twórcy efektów specjalnych pracowali nad stworzeniem wyjątkowego, magicznego świata, w którym rozgrywa się akcja filmu. − Ta opowieść jest pełna fantastycznych elementów. Chcieliśmy by wszystko wyglądało jak najbardziej prawdziwie. Chcieliśmy, by ludzie uwierzyli, że w naszej opowieści, harpie naprawdę istnieją, a konie potrafią latać – mówi Nick Davis, kierownik ds. efektów wizualnych.

Praca nad „Starciem tytanów” nawet dla Davisa – jednego z najbardziej doświadczonych specjalistów od efektów wizualnych nominowanego do Oscara® za pracę przy „Mrocznym rycerzu” – była prawdziwym wyzwaniem. Wraz ze swoim zespołem Davis otrzymał możliwość wykreowania na dużym ekranie wyjątkowego, zaludnionego przez mityczne stworzenia świata, problem w tym, że musiał to zrobić na tyle realistycznie, żeby widzowie poczuli się jakby naprawdę trafili do magicznej rzeczywistości.

Przy pracy nad „Starciem tytanów” twórcy efektów specjalnych połączyli ze sobą możliwości jakie niesie grafika komputerowa z technologią „motion capture”. Dzięki ich pracy na ekranie w realistyczny sposób ożywiono Meduzę, Krakena, Pegaza oraz dziesiątki innych magicznych stworzeń.

Aby jak najwierniej pokazać w filmie zachowania magicznych stworzeń zespół Davisa zdecydował się na zrobienie sesji „motion capture” prawdziwym zwierzętom. I tak w rolę Pegaza „wcieliły się” dwa ogiery fryzyjskie, do których ciał przyczepiono specjalne czujniki, a zarejestrowane w ten sposób dane wykorzystano do stworzenia realistycznej animacji Pegaza. Oprócz koni specjaliści od efektów przy „Starciu tytanów” pracowali również z z czterema wielbłądami, dwumetrowym pytonem birmańskim (albinosem), dwoma młodymi wołami, grupą psów oraz amerykańskim orłem bielikiem.

Najwięcej wysiłku kosztowało filmowców stworzenie Krakena – potężnego potwora, który wypływa z głębin oceanów by stawić czoła Perseuszowi. Prace tylko na tą jedną postacią trwały aż 5 miesięcy!

W sumie nad „Starciem tytanów” pracował zespół liczący 80 osób, aktorów i twórców filmowych. Na potrzeby produkcji zaprojektowano setki kostiumów i rodzajów broni wykorzystywanych przez bohaterów. Ponadto stworzono 1600 przedmiotów służących do walki, które wyprodukowano z różnych tworzyw: z brązu, żeby dobrze prezentowały się na ekranie, z aluminium, żeby były lekkie, z gumy, żeby były bezpieczne, a niektóre nawet z ciasta biszkoptowego, żeby... się łatwo i efektownie łamały.

JAK CZŁOWIEK STWORZYŁ BOGÓW

Kostiumy do filmu „Starcie tytanów” zaprojektowała Lindy Hemming, zdobywczyni Oscara® za pracę przy głośnym „Topsy-Turvy” Mike’as Leigh z 1999 roku. Wyzwanie jakie postawił przed nią reżyser nie było łatwe. Louis Leterrier chciał bowiem, żeby kostiumy w jego filmie z jednej strony były wierne realiom starożytnej Grecji, z drugiej jednak by były nowoczesne i atrakcyjne dla współczesnego widza. Między innymi z tego powodu reżyser zdecydował, że olimpijscy bogowie nie będą ubrani w togi, ale w zbroje. − Chciał, aby bogowie nosili zbroje, ponieważ byli w stanie wojny i walczyli ze śmiertelnikami. Musieli wyglądać nadludzko – wspomina Lindy Hemming.
Efekty jej pracy na ekranie wyglądają olśniewająco, ale kunsztowne kostiumy nie ułatwiały pracy aktorom. Wcielający się w postać Zeusa Liam Neeson miał tak ciężko kostium, że stolarze musieli zrobić dla niego specjalne krzesło i deskę do opierania się, by choć trochę ulżyć mu na planie.

„Starcie tytanów” to spojrzenie na mitologię grecką z perspektywy 2010 roku – mówi reżyser Louis Leterrier. − To film o wielkiej przygodzie, rodzinie, lojalności i przeznaczeniu. Pełen rozmachu, bo taki jest świat mitów greckich. Nie ma tu żadnych granic dla wyobraźni. Potwory są większe niż jakiekolwiek inne, a na ekranie pokazaliśmy nowy świat, jakiego wcześniej nie widziano. Myślę, że dla widzów to będzie niepowtarzalne doświadczenie – dodaje.

WYDANIE BLU-RAY I DVD

„Starcie tytanów” na Blu-Ray i DVD zadebiutuje 10 września 2010. W obu edycjach nie zabraknie wyjątkowych dodatków specjalnych:

WYDANIE DVD (wydanie 2-płytowe)

  • Sam Worthington: Bohater akcji wszech czasów
  • Zwiastun kinowy
  • Dodatkowa galeria ukazująca zbliżenie na potwory, plenery i bohaterów tj: Perseusz, Meduza, Calibos, Zeus, Hades, Skorpion, Kraken i wiele więcej!

 

 

 

WYDANIE BLU-RAY

  • Alternatywne zakończenie – TYLKO w wydaniu Blu-Ray
  • Sam Worthington: Bohater akcji wszech czasów
  • „Maximum Movie Mode – Ujarzmianie bogów”, dołącz do Sama Worthingtona, Liama Neesona, Ralpha Fiennesa i reżysera Louisa Leterriera w niesamowitej podróży, która ożywi ten film dzięki opcji obraz-w-obraz + zbliżenia na: Krakena, Skorpiona, Meduzę, pracę kaskaderów, filmowanie plenerów i wiele więcej…
  • Ponad 40 minut komentarzy
  • Sceny dodatkowe

 

© 2010 Warner Bros Entertainment Inc. All rights reserved. Courtesy Warner Home Video

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)