"Ślubne wojny"

Ślubne wojny fot. Imperial CinePix
Wystarczy wspólne wesele, by przyjaciółki stały się wrogami. Wkrótce do kin wchodzi zabawna komedia z Kate Hudson i Anne Hathaway.
/ 07.02.2009 08:09
Ślubne wojny fot. Imperial CinePix
O filmie
Liv (Kate Hudson) i Emma (Anne Hathaway) są najlepszymi przyjaciółkami. Od dziecka wyobrażały sobie swoje śluby i obie marzyły o weselu w nowojorskim hotelu Plaza.
Właśnie skończyły dwadzieścia sześć lat i wychodzą za mąż. Spełni się ich największe marzenie i będą żyły długo, i szczęśliwie.

Albo i nie…

Popełniono błąd i daty obu ślubów wyznaczono na ten sam dzień. To będzie prawdziwa próba przyjaźni… Liv jest prawniczką przyzwyczajoną, że dostaje to, czego chce. Ma świetną pracę i idealnego faceta – ślub też musi być perfekcyjny. Emma to nauczycielka, dla której szczęście bliskich jest ważniejsze od własnego. Do czasu… Przygotowania do ślubu wyzwolą w niej bestię.

Najlepsze przyjaciółki, które do tej pory robiły dla siebie wszystko, postawią ceremonie na pierwszym miejscu. Zacznie się prawdziwa ślubna wojna.

Za każdym ślubem jest jakaś historia. Ta opowiada nie o pannie młodej i panu młodym, a o dwóch pannach młodych. To najlepsze przyjaciółki – Liv i Emma. Są bardzo zżyte, mimo że całkowicie się różnią. Liv to prawniczka, urodzona przywódczyni, która zawsze dostaje to, czego chce. Emma jest wrażliwą, oddaną innym nauczycielką. Są jak ogień i woda, a jednocześnie idealnie się uzupełniają. Ich przyjaźń zostanie poddana próbie. Na skutek błędu ich śluby mają się odbyć tego samego dnia…

O produkcji
Greg DePaul przedstawił Kate Hudson swój pomysł już kilka lat temu. Od razu jej się spodobał. Na tyle, że postanowiła nie tylko przyjąć jedną z głównych ról, ale i zadebiutować jako producentka. „Ten film to fantastyczna komedia o kobietach. Historia o dwóch ślubach od początku wydawała mi się bardzo zabawna, ale nasz film jest nie tylko śmieszny, ale i wzruszający” – mówi Hudson.
Kate dobrze rozumiała swoją bohaterkę, przed którą stało nowe wyzwanie – sama po raz pierwszy zabrała się za produkcję - „Doskonale wiem, przez co przechodziła Liv. Powierzono mi nowe obowiązki – musiałam czuwać nad realizacją filmu i zapewnić twórcom jak najlepsze warunki pracy”
Jak wspomina druga z producentek, Julie Yorn, twórcy zastanawiali się, którą rolę powierzyć Kate. „W końcu doszli do wniosku, że Liv przypomina im Kate i dopracowywali tę postać specjalnie dla niej”
Szybko zadecydowano, że Anne Hathaway idealnie pasuje do roli Emmy. Przyjaciółki miały być bardzo zżyte, a jednocześnie zupełnie różne. „Emma jest zachowawcza, w przeciwieństwie do Liv, która idzie przez życie jak burza” – mówi Anne, którą ostatnio mogliśmy oglądać w przebojowym „Dorwać Smarta” („Get Smart”), a także „Rachel Getting Married”.
„Emma to wspaniała dziewczyna i oddana przyjaciółka. Nie przeszkadza jej, że stoi w cieniu innych. Ale kiedy coś zagraża jej ślubowi marzeń, zaczyna walczyć o swoje. Po raz pierwszy w życiu zrywa z wizerunkiem grzecznej dziewczynki. Cała ta historia uczy jej, że nie można dawać wchodzić sobie na głowę” – dodaje Hathaway.
„Anne jest idealną Emmą. Bije od niej niewinność i dobroć. Udało nam się znaleźć dwie fantastyczne aktorki stworzone do powierzonych im ról. Nie można nie kochać Kate za piękny uśmiech, a Anne za niesamowite spojrzenie” – mówi Yorn
Film opowiada nie tylko o zabawnych sytuacjach związanych z organizacją ślubów. Skupia się na złożonej przyjaźni Liv i Emmy. Łącząca je od dzieciństwa znajomość była punktem wyjścia całej historii.

Głównymi postaciami męskimi są panowie młodzi i brat Liv, Nate. Wciela się w niego Bryan Greenberg. „Jest między młotem, a kowadłem. Z jednej strony kocha siostrę, a z drugiej uwielbia Emmę, z którą przyjaźni się od dziecka. Próbuje być głosem rozsądku. W ogóle faceci w tym filmie usiłują okiełznać dziewczyny, którym kompletnie odbiło” – mówi aktor.
Daniel, narzeczony Liv, woli się nie wtrącać. „Pan młody ma przede wszystkim uszczęśliwiać swoją przyszłą żonę” – śmieje się Steve Howey, odtwórca roli Daniela.
Fletchera, narzeczonego Emmy, gra Chris Pratt. Kłótnia między przyjaciółkami ma na niego wpływ. „Fletcher i Emma są razem od lat. Kochają się, ale jednocześnie jest im ze sobą wygodnie. Nagle Emma z cichej, spokojnej dziewczyny zamienia się w lwicę i Fletcher jest tym trochę przerażony” – mówi Pratt.

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku. Miasto słynie z takich miejsc, jak Central Parku, Bloomingdale, czy Piąta Aleja. Większa część zdjęć powstała w Bostonie. Tamtejszy hotel Fairmount Copley Plaza jest niemal identyczny, jak nowojorski hotel Plaza.
Scenograf Dan Leigh nie tylko zrobił z Bostonu Nowy Jork, ale i stworzył niepowtarzalne ceremonie ślubne.

Oczywiście najważniejszemu kostiumami są suknie ślubne. Patch poprosiła o pomoc znaną projektantkę, Verę Wang. Emma, która nie zarabia tak dobrze jak Liv postanawia wziąć ślub w sukni swojej matki. „Nie było to vintage, ale nie mogło też przypominać najnowszych trendów. Sukienka Emmy jest z tafty, częściowo odsłania ramiona. Jest dość prosta. Liv z kolei chce być jak panna młoda z żurnala. Jej suknia jest bardzo klasyczna, z tiulu, z długim trenem i wiązanym gorsetem” – mówi Patch.
Nie publikowano zdjęć sukni, dopóki nie zaczęła się kampania promująca film. „Podczas zdjęć dziewczyny prawie cały czas chodziły w płaszczach zakrywających suknie. Nie chcieliśmy, żeby zdjęcia zbyt szybko trafiły do gazet, czy Internetu” – mówi Patch.
Mimo, że w tytule filmu pada słowo „wojna”, to przyjaźń jest dla Emmy i Liv najważniejsza. „Przesłanie „Ślubnych wojen” jest takie, że prawdziwi przyjaciele będą przy nas niezależnie od sytuacji” – mówi Anne Hathaway. Kate Hudson dodaje – „Dla każdego z nas taka przyjaźń jest bezcenna. A trudne sytuacje, w tym przypadku ślub, tylko ją wzmacniają”


W filmie występują:
Kate Hudson
jako Liv
Anne Hathaway jako Emma
Bryan Greenberg jako Nate
Chris Pratt jako Fletcher
Steve Howey jako Daniel
Candice Bergen jako Marion
Kristen Johnston jako Deb
Michael Arden jako Kevin
Victor Slezak jako Colson
Kelly Coffield Park jako Kathy
John Pankow jako John

"Ślubne wojny" (Bride wars), Reżyseria: Gary Winick, Scenariusz: Greg Depaul oraz Casey Wilson & June Diane Raphael, Dystrybucja w Polsce: Imperial CinePix, Premiera w Polsce: 6 luty 2009 rok

Redakcja poleca

REKLAMA