"Rozkosze Emmy"

Zaskakująca, pełna wzruszeń i magii komedia obyczajowa w klimacie "Amelii".
/ 11.06.2007 15:11


"Rozkosze Emmy" to zaskakująca, pełna wzruszeń i magii komedia obyczajowa w klimacie "Amelii". Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej powieści Claudii Schreiber, zaś sam film okazał się ogromnym sukcesem frekwencyjnym w Niemczech, co zaowocowało trzema nominacjami do Niemieckich Nagród Filmowych, w tym dla Najlepszego Filmu. Słodkie, pełne pozytywnej energii "Rozkosze Emmy" to cudowne połączenie intensywnych emocji i wspaniałych wrażeń wizualnych.

Krótko o filmie
Emma to niezwykła dziewczyna, żyjąca w swoim sielankowym świecie na farmie, z dala od cywilizacji. Na co dzień opiekuje się świniami, które traktuje w sposób iście królewski. Monotonia życia Emmy, dla której największą atrakcją są codzienne przejażdżki motocyklowe, zostaje jednak pewnej nocy przerwana...
Zupełnie jak w bajce, w jej życiu pojawia się rycerz na białym koniu… a raczej w białym Jaguarze, który na skutek wypadku wpada w jej gospodarstwo. W samochodzie Emma znajduje nieprzytomnego mężczyznę oraz torbę pełną pieniędzy. Jest przekonana, że szczęście wreszcie się do niej uśmiechnęło, zsyłając tak bardzo upragnionego faceta, który w dodatku pachnie dokładnie tak, jak sobie wymarzyła!

Zaczęło się...

Jesienią 2002 roku, kiedy to producenci WUESTE, Ralph Schwingel i Stefan Schubert dostali od swego partnera Film West i wydawcy Hejo Emonsa pewną książkę przygotowywaną dopiero do druku. Powieść Claudii Schreiber Rozkosze Emmy nie tylko ich zafascynowała, ale też głęboko poruszyła. Wiosną 2003 roku, zanim jeszcze powieść została wydana, zastrzegli sobie prawo do jej ekranizacji.
Aby jak najlepiej oddać charakter powieści przy przenoszeniu jej na ekran, twórcy skontaktowali się z samą pisarką, Claudią Schreiber oraz z doświadczoną autorką scenariuszy, Ruth Toma ("Gloomy Sunday", "Solino", "Kebab Connection").

Reżyser
Sven Teddicken
urodził się w Hamburgu w 1974 roku. Od 1996 do 2002 roku studiował kierunek reżyserski na Badeńsko-Wirtenberskiej Akademii Filmowej w Ludwigsburgu.
Zdobył liczne międzynarodowe nagrody, w tym krajową nagrodę w dziedzinie Filmów Krótkometrażowych w Dreznie w 1999 roku, nagrodę główną na fińskim festiwalu Lappeenraanta i pierwszą nagrodę na festiwalu Short Cuts w Kolonii w 1999 roku, był też nominowany do Honorowej Nagrody dla Zagranicznych Studentów w edycji Studenckich Oskarów w 2000 roku za swój film Counting Sheep (Schaefchen Zaehlen, 1999), który również otwierał Festiwal Maxa Ophuelsa w Saarbruecken w tym samym roku.

Autorka powieści
Claudia Schreiber
urodziła się w 1958 roku na farmie w Północnej Hesji. Jako dziecko karmiła świnie, sprzedawała truskawki, a później finansowała swoje studia dzięki własnej plantacji wiśni.
Pod nazwiskiem Claudia Siebert pracowała jako dziennikarka w stacji radiowej SWF3 w Baden-Baden, potem przeniosła się do telewizji (ZDF) w Mainz, gdzie zaangażowała się w realizację programu informacyjnego wiadomości oraz przygotowanie jego logo. Otrzymała wiele wyróżnień za realizacje dokumentów dla ZDF, między innymi nagrodę młodych Prix Jeunesse w 1990 roku. Od 1992 do 1996 roku mieszkała i pracowała za granicą (w Moskwie i Brukseli), wtedy też zaczęła pisać książki. "Rozkosze Emmy" są jej drugą powieścią.

W rolach głównych:
Jördis Triebel
jako Emma
Jürgen Vogel jako Max

"Rozkosze Emmy", Reżyseria: Sven Taddicken, Produkcja: Niemcy/2006, Dystrybucja w Polsce: Kino Świat, Premiera w Polsce: 15 czerwca 2007 r., Czas trwania: 99 min.


rozkosze1.jpg


rozkosze1.jpg


rozkosze1.jpg


rozkosze1.jpg


rozkosze1.jpg