Muminki fot. ONS.pl

Powstaje nowy serial animowany o Muminkach

Zobacz próbki grafik!
Edyta Liebert / 20.04.2017 10:44
Muminki fot. ONS.pl

Jeszcze w styczniu pojawiła się informacja o pracach udoskonalających znaną wszystkim "Dolinę Muminków". Teraz wiemy także, że Finowie pracują nad nowym serialem animowanym o Muminkach.

104 odcinki "Muminków" w latach 1990-1992 wyprodukowano w japońskim studiu. Nad bajką pracowało 600 osób, po czym w aż 124 krajach trwały nagrania dubbingowe. Książki i komiksy zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, a na całym świecie powstawały filmy, słuchowiska, spektakle. Nikt nie przeszedł obojętnie obok tej bajki: budziła grozę naprzemiennie ze śmiechem. Opowieść o stworach nie starzeje się, a wręcz przeciwnie: ich popularność stale rośnie, w związku też z zainteresowaniem wokół ich stwórczyni, czyli Tove Jansson.

Powstaje nowy serial animowany o Muminkach

Dlatego fińska firma produkcyjna Gutsy Animations pracuje nad nowym serialem animowanym o Muminkach. Będzie on realizowany przy użyciu najnowocześniejszej technologii CGI w połączeniu z bardziej tradycyjną techniką rysowania ręcznego. Każdy odcinek będzie opierał się na oryginale.

- Moim obowiązkiem jest przeniesienie wizji autorki na ekran i stworzenie serialu, które będzie piękny, klimatyczny, zabawny, prowokujący do myślenia i wzruszający, ale przede wszystkim przypomni nam naszą skromną pozycję na świecie i nasz obowiązek tolerancji i zrozumienia dla naszych znajomych stworzeń, jak Muminki, Mimble czy Buki" – powiedział animator Steve Box, który jest odpowiedzialny za projekt. - Poprzednie animacje o Muminkach przeznaczone były dla małych dzieci, ale naszym celem jest stworzenie serialu, który zachowa ducha opowieści Tove i adresowany będzie do całej rodziny. Nie będziemy wzbraniać się przed złożonością i głębią tych oryginalnych historii" – powiedziała producentka i reżyserka kreatywna Marika Makaroff. Premiera produkcji przewidziana jest na wiosnę 2019 roku.

Screen Gutsy Media

Prawda o Muminkach i zamknięta w niej biografia

Dlaczego "Muminki" nie powinny być zaszufladkowane jako bajka dla dzieci? Animacja "Dolina Muminków" powstała na podstawie dziewięciu książek i dwudziestu komiksów autorstwa Tove Jansson. Tove pasjonowała się polityką, jednak postanowiła pisać książki o Muminkach, by uciec od koszmarów wojny i powrócić do świata naiwności. Bała się wojny i obwiniałą o nią mężczyzn. W antyfaszystowskim piśmie zamieszczała ilustracje i karykatury Hitlera i Stalina.

- Wiem, co stałoby się z moją twórczością, gdybym wyszła za mąż... Nie chcę też rodzić dzieci, które mogłyby zginąć w jakiejś przyszłej wojnie - pisała w pamiętniku.

Screen Gutsy MediaJansson odnalazła w końcu miłość, wiążąc się z fińską artystką Tuulikki Pietila, którą uwieczniła w świecie Muminków jako pełną optymizmu Too-tiki. Pisarka nigdy nie odważyła się powiedzieć o swym homoseksualizmie głośno.

Błędy i wpadki w "Dirty Dancing"